הבית הלבן החליט: ישראל לא תוזמן לוועידת בחריין

בכירים אמריקנים מסרו לחדשות 13 כי נציגי הממשל הישראלי לא יוזמנו לפסגה משום שיוצג בה חזון כלכלי עבור הפלס', ללא כוונה להתמקד בהיבט מדיני. אולם, ייתכן שייקחו בה חלק אנשי עסקים פרטיים

זמן צפייה: 01:23

הבית הלבן החליט לא להזמין את שר האוצר משה כחלון או נציגים אחרים של ממשלת ישראל לוועידה בבחריין שתיערך בשבוע הבא, ובה יוצג החלק הכלכלי של תוכנית השלום האמריקנית - כך אמרו היום (שני) לחדשות 13 בכירים בממשל האמריקני. הבכירים האמריקנים טענו כי "במהלך הוועידה נציג את החזון הכלכלי שלנו עבור העם הפלסטיני ולכן אנחנו רוצים להתמקד בהיבט הכלכלי ולא בהיבט המדיני".

אמש עדכן הבית הלבן לשכת ראש הממשלה בהחלטה. בימים האחרונים, כאשר ישראל המתינה לתשובה אם היא תוזמן, אמר רה"מ נתניהו בדיונים סגורים כי הוא אינו מתכוון לרדוף אחר הזמנה לוועידה. בנוסף, גורם שמעורה בהכנות לוועידה אמר שהבית הלבן יזמין לוועידה כמה אנשי עסקים ישראלים פרטיים. בבית הלבן אישרו את הדברים.

מדובר במכה קשה ל"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ בכלל ולוועידת בפרט, שתתקיים כעת ללא בכירים ישראלים או פלסטינים. בבעת ההודעה הראשונית על קיום הוועידה, אמרו בכירים בבית הלבן כי ישראל תוזמן להשתתף בה בדרג גבוה. האמריקנים קיוו כי חרף החרם הפלסטיני הם יוכלו לנצל את הוועידה כדי לקדם את היחסים בין ישראל למדינות המפרץ. כעת, הוועידה שהייתה אמורה להיות אירוע היסטורי - הפכה לכינוס לפרוטוקול בלבד.

לכתבות נוספות בנושא: 

שר החוץ כץ לחדשות 13: ישראל תשתתף בוועידת בחריין

לקראת ועידת בחריין: שר החוץ כץ ייפגש היום עם גרינבלט בארה"ב

עיראק: לא נשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין

נתניהו
נתניהו | צילום: חדשות 13

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "האמירה הזו על כך שלא נרדוף אחרי האמריקנים לא נאמרה מעולם". גורמים בלשכה אמרו כי "ההחלטה לא להזמין נציגים של ממשלת ישראל לוועידה התקבלה בתיאום בין ישראל לארה"ב". כמו כן, פקיד בכיר הוסיף: "אין לראש הממשלה שום טענות כלפי האמריקנים והוא סומך על שיקול דעתם".

בתוך כך, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני שבשבוע שעבר פגשה את ראש צוות השלום של הבית הלבן ג'ארד קושנר כדי לדון על הוועידה, אמרה היום בפגישה עם שר החוץ הירדני איימן א-ספדי כי האיחוד האירופי ישלח נציג בדרג עבודה זוטר בלבד לוועידה בבחריין. שר החוץ הירדני אמר מצידו כי "לא צריך להגזים בחשיבות הכינוס בבחריין - זו בסך הכול סדנה".

כזכור, שר החוץ ישראל כץ אמר אמש לחדשות 13 כי "ישראל תשתתף בוועידת בחריין", בהתבטאות הראשונה של בכיר בממשלת ישראל לגבי הוועידה. את הדברים אמר בתום נאומו בכנס הג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק, ארצות הברית.

שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התראיין בכנס והתייחס להשפעת הבחירות בישראל על "עסקת המאה": "אם לא היו מכריזים על בחירות חוזרות בישראל כנראה שהיינו מפרסמים את החלק המדיני של תוכנית השלום במהלך הקיץ". לא החלטנו מתי להציג את החלק המדיני, אבל ההיגיון אומר שנחכה לנובמבר – אחרי שתוקם ממשלה חדשה בישראל". כמו כן התייחס לבחירות לנשיאות ארה"ב הקרבות ואמר: "טראמפ יוכל להמשיך לטפל בתוכנית חרף קמפיין הבחירות שיתחיל בעוד כמה חודשים. זה לא אמור להפריע".

שר החוץ ישראל כץ
שר החוץ ישראל כץ | צילום: חדשות 13

נוסף לכך, שליח ארה"ב למזרח התיכון הגיב לדבריו של שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, לפיהם לישראל יש את הזכות לספח חלקים מהגדה המערבית, ואמר: "אני חושב שהשגריר פרידמן התנסח באלגנטיות. אני תומך בדבריו". השגריר פרידמן אמר את הדברים לפני כשבוע ל"ניו יורק טיימס", אך במהלך הריאיון סירב לומר כיצד הממשל האמריקני יגיב אם נתניהו אכן יספח חלקים מהגדה.

ג'ייסון גרינבלט, יועץ למשא-ומתן בינלאומי ושליח הממשל האמריקהי למזרח התיכון
ג'ייסון גרינבלט, יועץ למשא-ומתן בינלאומי ושליח הממשל האמריקני למזרח התיכון | צילום: GettyImages

ביום שישי נפגש כץ עם גרינבלט בביתו ליד ניו ג'רזי. בפגישה, לפי כץ, השניים דנו "באיומי איראן, במצב בעזה, בוועידת בחריין, במהלכים שמובילה ארה"ב באזור ובשיתוף הפעולה בין המדינות. יחסי ארה"ב וישראל חזקים מאי פעם".

ביום רביעי מסר דובר משרד החוץ העיראקי, אחמד א-סחאף, לערוץ "אל-מיאדין" כי מדינתו אינה מתכוונת להשתתף בסדנה הכלכלית בבחריין בעוד כשבועיים, שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. מוקדם יותר, הודיעה גם לבנון שלא תגיע לפסגה.

כמו כן, הדובר הרשמי של ממשלת הרשות הפלסטינית, אבראהים מלחם, פרסם הודעה שבה טען כי בניגוד למה שפורסם, לממשלת הרשות נודע כי ירדן, מרוקו ומצרים לא הודיעו שהן מתכוונות להשתתף בוועידה בבחריין. נוסף לכך, מלחם מסר כי ממשלת הרשות וארגון אש"ף חוזרים על קריאתם למדינות העולם להימנע מהשתתפות בסדנה הכלכלית בחריין.

שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה
שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה | צילום: רוירטס

ביום שלישי בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13 כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידה. בהמשך, אישר הבית הלבן את הפרסום. "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", אמר הבכיר לחדשות 13.

לפני כן הודיע המלך עבדאללה כי ירדן תשתתף בוועידה: "ירדן חייבת להשתתף בכל ועידה שקשורה לנושא הפלסטיני, כדי לדעת מה קורה וכדי לא למצוא עצמה מחוץ לחדר", הסביר המלך עבדאללה, שהוסיף כי הוא "מעריך שלא יקרה שום דבר חדש בכל הנוגע ל'עסקת המאה' בקיץ הקרוב". לדבריו, הלחץ על ירדן בנושא תוכנית השלום של טראמפ פחת. הדברים נאמרו בפגישה עם כתבים ברבת עמון.

עבד אל פתח א-סיסי, נשיא מצרים
עבד אל פתח א-סיסי, נשיא מצרים | צילום: הטלוויזיה המצרית

ביום שני שעבר מסר גורם מצרי לאתר החדשות הערבי "דאר אל-חיאת" כי מצרים תשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין בסוף החודש, אך ציין כי אין משמעות הדבר שמדינתו מסכימה ל"עסקת המאה" האמריקנית. עוד הוסיף הגורם כי למרות שבכוונת מדינתו להיענות להזמנה של וושינגטון, הוא צופה כי הוועידה תיכשל כיוון שהפלסטינים מחרימים אותה.