הכנסת אישרה סופית: מידע על מי שלא התחסן יועבר לרשויות

על פי החוק שתוקפו לשלושה חודשים, משרד הבריאות יורשה למסור את המידע למשרד החינוך ולגורמי הרווחה, במטרה שגופים אלה יעודדו אנשים להתחסן. "ערך החיים חשוב יותר מערך הפרטיות"

זמן צפייה: 00:32

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) סופית את הצעת החוק לפיה משרד הבריאות יורשה להעביר נתונים על מי שלא התחסן לרשויות המקומיות, למנכ"ל משרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה, וזאת במטרה לאפשר להם לעודד אנשים להתחסן, באמצעות פנייה אישית לאותו אדם ופעולות אחרות אותן יגדיר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי. ההצעה אושרה בקריאה שלישית עם 30 תומכים ו- 13 מתנגדים.

בין המידע שיועבר - שמות, מספרי תעודת זהות, כתובות ומספרי טלפון של אזרחים שזכאים להתחסן אך טרם עשו זאת. כמו כן, המידע יועבר לרשויות בכפוף לבקשה אקטיבית ולהצגת תכנית לעידוד התחסנות בקרב האוכלוסייה הנכללת במאגר המידע.

לגבי מי שקיבל רק מנת חיסון אחת ולא הגיע בזמן לקבל את המנה השנייה - יועבר גם מועד קבלת מנת החיסון הראשונה.

כתבות נוספות בחדשות 13 >> 

4,395 נדבקים חדשים אובחנו אתמול – 6.1% מהבדיקות חיוביות

אלירן מלול הנאשם ברצח מיכל סלה: "היא דקרה אותי כמה פעמים"

שולף סכין, מנסה לדקור – ונמלט: תיעוד ניסיון פיגוע בשומרון

נגיף הקורונה בישראל
נגיף הקורונה בישראל | צילום: רויטרס

לצורך צמצום הפגיעה בפרטיות ומניעת ניצול לרעה של המידע, החוק שאושר קובע כי המידע המועבר ישמש אך ורק לעידוד התחסנות, וכן יש איסור לעשות בו כל שימוש אחר, איסור לכרוך בין עידוד להתחסנות לבין מתן שירותים, וגם חל איסור להציב התניות כלשהן בכפוף להתחסנותו של אדם. בנוסף, הגישה למידע תוגבל לבעלי תפקידים מוגדרים, והנחשפים אליו יחויבו לחתום על התחייבות לשמירה על סודיות. המידע ימחק בתום השימוש ולא יאוחר מ-60 יום לאחר קבלתו. אדם שפנו אליו לצורך עידוד התחסנות יהיה רשאי לדרוש שפרטיו ימחקו ושלא יפנו אליו שוב בנידון.

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ חיים כץ הציג את הצעת החוק ואמר כי "המגיפה לא עובדת לפי היגיון. היא מכה איפה שאפשר. בהתחלה הכתה במבוגרים, עכשיו בצעירים. אנחנו שנבחרנו על ידי העם לנסות ולשפר את איכות חייהם צריכים לדאוג לקבל החלטות. לצערי עד היום הממשלה לא נקטה בצעדים קשים ולכן אנחנו עם 5,605 מתים. אם היינו נוהגים אחרת לא היינו מגיעים למספרים האלה. החיסונים חייבים להיות, והחוק הזה נועד להעלות את כמות החיסונים בקרב אלה שנדמה להם שאולי לא צריך להתחסן".

עוד הוסיף לומר: "האם ערך הפרטיות חשוב יותר מערך החיים? המידע יעסוק רק באנשים שרשאים להתחסן ולא עשו זאת. לא מדובר בכל המידע הרפואי, רק התחסן או לא התחסן, שום דבר מעבר לזה. חודשיים לאחר ההעברה יושמדו כל הנתונים. אף אחד לא רשאי לסכן את החיים של מישהו אחר כי הוא רוצה ללכת למסיבה או להפגין. קדושת החיים היא מעל הכל".

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: רויטרס

ח"כ תמר זנדברג אמרה: "אני קוראת לציבור להתחסן ואין ספק שעידוד החיסונים זה המבצע החשוב ביותר כרגע במדינת ישראל, זו דרך המלך ליציאה מהמגפה. עם זאת, היד קלה מידי על ההדק בהעברת חוקים שכוללים פגיעה בפרטיות של אזרחים, במקרה הזה העברת מידע רפואי אישי ורגיש, מבלי שמוצו כל האפשרויות האחרות. לא ראיתי קמפיינים של הסברה ועידוד להתחסנות, העברת מידע מעצימה ומחזקת לציבור. העברת נתונים כאלה זה מדרון חלקלק והוא עלול להגיע לגורמים אינטרסנטים רבים. יש פה סכנה לפגיעה באמון הציבור".

ח"כ מרב מיכאלי תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הכישלון בטיפול במגיפה הוא שלך ועל הידיים שלך. מספר אדיר ונוראי של אבידות, חולים, תלמידים שלא למדו ולא פגשו חברים שנה, מאות אלפים שאיבדו את פרנסתם ללא אופק לשיקום כלכלי. אתה מנסה להסתיר הכל ביחסי ציבור והסתרה של מידע ששייך לאזרחים, והיום אתה לוקח לאזרחים את הזכות לפרטיות על המידע הרפואי שלהם".