ישיבת הממשלה נדחתה להיום בצהריים; גנץ: "רה"מ משחק בחיי אדם"

דיון השרים על הארכת הסגר, שהיה אמור להתקיים אמש, ייערך ב-13:00. שר הביטחון תקף את רה"מ: "דחה את הישיבה בלי בושה ובלי חמלה - לא אוותר לו". הליכוד: "זה לא הזמן לפוליטיקה קטנה"

קבינט הקורונה
קבינט הקורונה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ישיבת הממשלה בנושא הארכת הסגר נדחתה אמש (רביעי) להיום בשעה 13:00. זאת למרות שהייתה אמורה להתקיים כבר אתמול ב-17:00. בעקבות ההחלטה שר הביטחון בני גנץ תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא משחק בחיי אדם. בלי בושה, בלי חמלה ובלי טיפת התחשבות - נתניהו דחה היום את ישיבת הממשלה שקבענו".

"נמנעו החלטות שהיו יכולות להביא לפתיחה אחראית של מערכת החינוך, להגברת קצב החיסונים באוכלוסיות המבוגרות, להתחיל ליישם את התו הירוק ולאפשר אופק לעסקים", המשיך גנץ. "אני כבר מכיר את נתניהו, ולכן לא הסכמתי שנאריך את הסגר עד יום שני גם שהבטיח שנקיים היום דיון באסטרטגיית היציאה ונקדים את הפתיחה של חלק מהענפים בהתאם לכך. אני לא אוותר לנתניהו, ואני אדאג שתהיה מחר ישיבת ממשלה מסודרת".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "כפי שגנץ יודע, ישיבת הממשלה מתקיימת מחר כפי שתואם בין הלשכות. חבל שהפרסומאים של גנץ לא הודיעו לו על כך. זה לא הזמן לפוליטיקה קטנה אלא לאחדות למען הצלת חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל".

בנימין נתיהו ובני גנץ
בנימין נתיהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

מוקדם יותר הציג קבינט המומחים של ממונה הקורונה את שלוש החלופות האסטרטגיות שעליהן הדרג המדיני צריך להחליט כחלק מהמשך המאבק בנגיף. הראשונה היא "ספיגה" - פתיחת המשק בהיקף מוגדר מראש והשלמה עם התחלואה והתמותה. השנייה היא "הכלה" - פתיחה הדרגתית בכדי להימנע ממקדם ההדבקה לחצות את הרף המוגדר, והשלישית היא "מיגור" - חתירה אגרסיבית לאפס נדבקים בישראל.

קבינט המומחים הביע חשש כבד ממצב שבו יוחלט על מודל אחד, ובפועל תהיה זליגה מעשית למודל אחר. כמו כן, המומחים הבהירו כי המשך מבצע החיסון, גם אם יושג היעד של 90% לא צפוי למנוע לבדו חציית הסף של ספיקת בתי החולים כל עוד שיעורי ההדבקה היומית מוסיפים להיות גבוהים. יש גם להכין תוכנית ברורה להתמודדות עם זיהוי זן מדבק יותר או אלים יותר ובעל עמידות חלקית לחיסון בישראל.

הקלות בהנחיות משרד הבריאות
הקלות בהנחיות משרד הבריאות | צילום: רויטרס

על פי התוכנית שהציגו, בשלב א' של מודל ההכלה יבוטלו מגבלות התנועה, אך עדיין יומלץ לציבור להימנע לבקר בבתי אחרים וממפגשים עם משפחות. עם זאת, האיסור על התקהלות מעל חמישה אנשים בחלל סגור יישאר. עוד הודגש כי יש להשתמש בהסברה אינטנסיבית כי החיסון חיוני ומגן ממחקה קשה והדבקה, אך אינו מונע אותה לחלוטין. לכן, יש עדיין להיזהר.

כמו כן, על פי מתווה זה, עובדי חינוך מחוסנים או שהחלימו ילמדו פרונטלית, ועובד חינוך שלא התחסן - ילמד בזום. בנוסף, כיתות א'-ב' ייפתחו רק ביישובים ירוקים וצהובים, ובכיתות י"א-י"ב יתאפשרו לימודים רק לאחר תקופה מסוימת ואך ורק לתלמידים שהתחסנו. הערים שהוגדרו אדומות: ירושלים, שדרות, נתיבות, לוד, צפת, זכרון יעקב, קריית אתא ואור יהודה. הערים שהוגדרו כתומות: תל אביב, אשקלון, אילת, פתח תקווה, ראשון לציון, נתניה, קריית שמונה והוד השרון.

בתחומי המסחר והשירותים תתאפשר פעילות "אחד על אחד", פעילויות ללא קבלת קהל ואיסוף עצמי ממסעדות. מעבר לכך, המומחים המליצו כי בפעימה הראשונה לא ייפתחו חנויות הרחוב והקניונים. המומחים המליצו כי בפעימה השנייה תותר פעילות תרבות ודת באוויר הפתוח, גם ליותר מ-20 משתתפים, כאשר כולם מחוסנים, מחלימים או בעלי בדיקה שלילית ב-48 השעות שלפני כן. בחלל סגור תותר פעילות לבעלי תו ירוק תוך הגבלת התקהלות.