גנץ: אפעל מיד לאחר הבחירות ליישומה של תוכנית השלום האמריקנית

יו"ר כחול לבן התייחס ל"עסקת המאה" לאחר פגישתו עם הנשיא טראמפ בבית הלבן ואמר: "זו אבן דרך היסטורית, דיברנו על חשיבות השיח מול הפלסטינים, מדינות האזור ומלך ירדן"

יו"ר כחול לבן בני גנץ לאחר פגישתו עם טראמפ בבית הלבן
יו"ר כחול לבן בני גנץ לאחר פגישתו עם טראמפ בבית הלבן | צילום: חדשות 13

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש היום (שני) עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ טרם הצגת "תוכנית המאה" מחר. לאחר הפגישה הוא אמר כי "תוכנית השלום של הנשיא היא אבן דרך משמעותית והיסטורית. מיד לאחר הבחירות אפעל ליישומה בממשלת קבע - ותוך תיאום עם המדינות באזור".

עוד הוסיף כי "השיחה עסקה בנושאים החשובים ביותר לעתידה ולבטחונה של מדינת ישראל רוב אלו ישארו כמובן חסויים לעת הזו. העליתי גם את סוגיית חזבאלה והגזרה המתחממת בסוריה ואפשר שבלבנון. דיברנו גם על חשיבות השיח מול הפלסטינים, מדינות האזור ומלך ירדן. העליתי בפני הנשיא גם את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים הנמצאים בשבי החמאס והדגשתי כי בכל הסדר - חייבים לכלול את השבתם הבייתה".

לכתבות נוספות בנושא >>

גנץ וטראמפ דנו ב"עסקת המאה"; מדינות המפרץ צפויות להביע תמיכה

דיווח: טראמפ יאמר לנתניהו וגנץ – הניעו התוכנית תוך 6 שבועות

יו''ר כחול לבן בני גנץ לאחר פגישתו עם טראמפ בבית הלבן
יו''ר כחול לבן בני גנץ לאחר פגישתו עם טראמפ בבית הלבן | צילום: חדשות 13

גנץ התייחס גם לדיונים הצפויים בעניין חסינותו של רה"מ בנימין נתניהו ואמר: "מכאן אני ממריא מיד לישראל בשאיפה להגיע ישירות לדיוני החסינות בכנסת דיונים החשובים לעתידנו הדמוקרטי. אין לאף אדם זכות להוביל מדינה שלמה בתזמון בטחוני ומדינ מורכב כל כך שכל עיסוקיו ומחשבותיו נתונים לאינטרסים שלו. כך אמר נתניהו ביחס לאולמרט וכך אומר אני ביחס לנתניהו. זוהי אמירה ערכית ומהותית והיא קריטית ליכולת להתפקוד של רה"מ. נתניהו לא יוכל גם לנהל מדינה וגם לנהל משפט".

מהבית הלבן נמסר כי פגישתם של הנשיא טראמפ ויו"ר כחול לבן "הייתה פרודוקטיבית, ועסקה בתוכנית השלום של הנשיא, ובחשיבות הקשר בין שתי המדינות".

מוקדם יותר הערב פורסם בחדשות 13 כי מדינות המפרץ אינן צפויות להתנגד לתוכנית השלום האמריקנית, אלא לפרסם הודעה תמיכה בה ולהודיע כי מדובר ב"התחלה טובה". בכיר ערבי מאחת ממדינות המפרץ אמר לחדשות 13 כי למרות הודעת התמיכה הצפויה מצד המדינות, אם במסגרתה ארה"ב תאפשר לישראל לספח חלקים בגדה המערבית באופן מיידי, הם ייאלצו להתנער ממנה.

פגישת הנשיא טראמפ ויו''ר כחול לבן, בני גנץ
פגישת הנשיא טראמפ ויו''ר כחול לבן, בני גנץ | צילום: אלעד מלכה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ | צילום: קובי גדעון /לע''מ

לאחר הפגישה, כתב גנץ: "הנשיא טראמפ, אתה ידיד אמת של מדינת ישראל והעם היהודי". בתום הפגישה אמר גנץ לחדשות 13 כי "הייתה פגישה מצוינת". גורם בסביבת גנץ אמר כי הוא "הדגיש בפני הנשיא טראמפ כי הוא תומך בתכנית השלום שלו אך יש ליישם אותה רק אחרי הבחירות".

בצמרת כחול לבן יש קונצנזוס לגבי התנגדות לסיפוח חד צדדי. בכחול לבן מתנגדים לצעד כזה לפני בחירות. החלטת היועמ"ש אם אפשר להביא את המהלך לדיון בכנסת תלויה ברוב – אם לא יהיה רוב, יהיה קשה מאוד לקדם זאת.

זאת, לאחר שמוקדם יותר גם רה"מ בנימין נתניהו נועד עמו בבית הלבן טרם פרסום התוכנית. השניים צפויים לשוב מחר לארץ. בפתח הפגישה עם נתניהו אמר טראמפ כי "רוב האומות הערביות אוהבות את התוכנית - אנו קרובים יותר מאי פעם לפתרון".