גנץ פנה לנתניהו: "הגענו לרגע האמת – זמן להכרעות קשות"

יו"ר כחול לבן התייחס למגעים לאחדות, שעות ספורות לפני שמסתיים המנדט שקיבל מנשיא המדינה להרכיב ממשלה: "הגענו לסיכומים, אני מקווה ועומד על כך שנממש אותם לטובת אזרחי ישראל"

זמן צפייה: 09:37

אחדות בצל קורונה: יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב (שני) למגעים לאחדות עם הליכוד בהצהרה מיוחדת לתקשורת. בהצהרתו פנה לנתניהו ואמר: "הגענו לרגע האמת, אזרחי ישראל מצפים מאיתנו לקבל הכרעות קשות". זאת, מספר שעות לפני תום המנדט שקיבל מנשיא המדינה ראובן ריבלין להקים ממשלה.

"הגענו לסיכומים, אני מקווה ועומד על כך שנממש אותם לטובת אזרחי ישראל", אמר גנץ. "אין לנו דרך אחרת. זהו צו השעה. נתניהו, אזרחי ישראל מצפים מאיתנו שנחליט בשעת החירום ההיסטורית הזאת שאנחנו נאמנים למדינה ולאזרחיה – קודם כל ולפני הכול.  זה או ממשלת חירום לאומית, או חלילה בחירות רביעיות יקרות ומיותרות בשעת משבר. ההיסטוריה לא תסלח למי מאיתנו שיברח".

[brightcove_iframe video_id='the-main-edition-articles-part-2004132124' autoplay='0' credit='' desc='נתניהו קורא להקמת ממשלת אחדות בהצהרה לתקשורת' kid='1_afx176h7' duration='31'']

גנץ בהצהרה בנוגע למגעים לאחדות
גנץ בהצהרה בנוגע למגעים לאחדות | צילום: חדשות 13

"אחרי הבחירות האחרונות נוצרה מציאות חירום חדשה", אמר גנץ. "מצב החירום אילץ את כולנו לחשב מסלול מחדש. נתניהו הבין שאין לו יכולת למשול לבד והוא זקוק לסיוע שלי בהתמודדות ובניהול המשבר. מצב החירום אילץ גם אותי, להתפשר על הכוונה שלא לשבת עימו בממשלה אחת. לפני מספר ימים הגענו לסיכום הגון. בסיכום הזה, הליכוד התפשר על חלק מרצונותיו – וגם אנחנו התפשרנו על חלק מרצונותינו. סיכום שקובע חלוקה הוגנת של העומס האדיר הצפוי על ממשלת החירום ושם את טובת המדינה לפני הצרכים האישיים והפוליטיים של כל אחד מהשותפים הפוטנציאליים".


"נתניהו והליכוד יודעים שאנחנו שותפים הגונים", המשיך גנץ. "הם גם יודעים שישנם נושאים שבהם לא נתפשר ובראשם שמירה על שלטון החוק והגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

זמן קצר אחרי ההצהרה, נתניהו צייץ בטוויטר: "בני, אני מחכה לך במעון ראש הממשלה בירושלים - בוא ניפגש ונחתום עוד הערב על הקמת ממשלת חירום לאומית שתציל חיים ותפעל למען אזרחי ישראל".

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת למאמצים לממשלת אחדות, שטרם הבשילו לידי הקמת ממשלה. "אנחנו משקיעים מאמצים גדולים – כולל הערב וכולל במשך כל היום, להקים ממשלת אחדות, ואם אפשר – עוד הערב. נקווה שנצליח בכך. גם אם הדבר לא יקרה עד חצות, ונעשה הכול – מיד כשאני מסיים את הדברים הללו לקדם את זה ולסיים את זה. אנחנו נעשה כל מאמץ להשיג את האחדות שהמדינה כל כך זקוקה לה בימים אלה".

נתניהו בהצהרה לקראת ערב החג השני
נתניהו בהצהרה לקראת ערב החג השני