גפני: "אמליץ לא לשבת עם ליברמן; לא פוסלים את לפיד"

בכיר יהדות התורה תקף בריאיון לגלי צה"ל את יו"ר ישראל ביתנו, ואמר כי לדעתו לא יעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאות. "לא פוסלים את כחול לבן, אבל המצע שלה לא מתאים לנו ולכן לא נלך איתה"

זמן צפייה: 05:24

(בווידאו: הריאיון של ח"כ משה גפני לאודי סגל וקרן מרציאנו בגל"צ)

בחירות חוזרות: חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) התייחס הבוקר (חמישי) למחלוקת עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לגבי חוק הגיוס, וטען כי "אני לא אשב עם ליברמן, לא אוכל לשבת בממשלה עם מישהו שמשפיל אותנו. אני חושב שהוא עשה נזק גדול למדינה". את הדברים אמר בריאיון לאודי סגל וקרן מרציאנו בגל"צ. זאת, לאחר פיזור הכנסת וההודעה על בחירות חדשות ב-17 בספטמבר.

עוד אמר גפני כי "אני לא אגיד בסדר למי שרוצה להשתלט על המערכת הציבורית, הוא מכתיב הכול - דיקטטור שמחליט איזה חוק יהיה, מה יהיה כתוב בו ומתי יהיו בחירות. את זה צריך לגמור בבחירות האלה - שהאיש לא יעבור את אחוז החסימה. האיש לא ראוי. אני מכיר את המנטליות בישראל, הציבור לא יסלח לו. אני אמליץ לחבריי לא לשבת איתו, אבל זה לא אומר שדעתי תתקבל. זה רע מבחינה ציבורית לקחת מדינה שלמה לבחירות - והכול בגלל שהוא שונא את נתניהו".

לכתבות נוספות בנושא: 

סוף לכנסת ה-21: ישראל הולכת לבחירות חוזרות ב-17 בספטמבר

שימוע בעת הרכבת ממשלה? השפעת הבחירות על תיקי נתניהו • פרשנות

נתניהו: "עשיתי הכול כדי למנוע בחירות - ליברמן רצה להפיל את הממשלה"

חבר הכנסת משה גפני
חבר הכנסת משה גפני | צילום: רויטרס

על האפשרות שמפלגת כחול לבן תרכיב את הממשלה, אמר: "אנחנו לא פוסלים שום דבר, גם לא ישיבה עם לפיד. לא פסלתי ישיבה איתו בעבר ולא אפסול בעתיד. אבל אני לא יכול לשבת איתו כי המצע שלו נוגד לחלוטין את המצע שלי. אני מאוד מכבד את בני גנץ, אבל הוא היה צריך להוכיח שהוא באמת רוצה לשבת איתנו, הוא היה צריך להדוף את הדבר הנורא שעשה ליברמן, להצביע איתנו בוק הגיוס ואז יכול להיות שהמצב היה שונה לחלוטין. הוא לא עשה זאת והמשיך את המסע המטופש שלו שאין לו שום הסבר".

כאמור, לפנות בוקר בתום הצבעה לילית, החוק לפיזור הכנסת עבר בקריאה שנייה ושלישית. 74 חברי כנסת, שהושבעו רק לפני כחודש וחצי, הצביעו בעד סיומה של הכנסת ה-21 ותחילת מערכת הבחירות לכנסת ה-22, שייערכו ב-17 בספטמבר. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה שנערכות בחירות חוזרות לאחר שחבר הכנסת שניתן לו המנדט להרכיב את הממשלה כשל במשימתו.

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן נ | צילום: חדשות 13

בתום ההצבעה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לפני כמה שבועות הציבור בישראל החליט החלטה ברורה וחד משמעית – הוא בחר בי להוביל את מדינת ישראל. הציבור אמר את דברו, ואכן 60 מתוך 65 מנדטים שניתנו לימין עשו בדיוק את מה שהבטיחו לעשות. מפלגה אחת עשתה את ההפך הגמור".

נתניהו הצהיר: "ליברמן הוליך שולל את מצביעיו. הוא הציב דרישה ועוד דרישה ובכל פעם שהיא נענתה – העלה דרישה חדשה. כל הבקשות נדחו על הסף. ליברמן לא התכוון לגמור את זה, הוא לא התכוון להגיע להסכמות. הוא רצה בצורה הכי ברורה להפיל את הממשלה הזאת". לדבריו, "ליברמן גורר מדינה שלמה לעוד חצי שנה של בחירות בגלל גחמות אישיות, ניסיון לקבל עוד כמה מנדטים. ליברמן הוא עכשיו חלק מהשמאל".

יאיר לפיד
יאיר לפיד | צילום: חדשות 13

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר לאחר ההצבעה כי "זהו רגע מאוד מעניין מבחינה תקשורתית, אבל מאוד לא מרגש מבחינה אזרחית", הצהיר גנץ. "במקום להעביר למישהו אחר את המנדט להרכיב ממשלה - מפעילים סעיף בחוק, מפזרים את הכנסת ומחזירים את המדינה לשלושה חודשים מטורפים, עם מאות מיליוני שקלים, שבמקום שיושקעו בדברים חשובים יושקעו פעם נוספת בבחירות - שיביאו אותנו לאותו המקום. כל זה קורה בגלל שתי מילים בלבד: מבצר משפטי".

בנימין נתניהו לאחר הצבעת המליאה על פיזור הכנסת
בנימין נתניהו לאחר הצבעת המליאה על פיזור הכנסת
יו''ר כחול לבן, בני גנץ