בחריין על הסירוב הפלסטיני להגיע לוועידה: "אנו פועלים למענכם"

שר החוץ של המדינה שתארח בחודש הבא את הפסגה הכלכלית הגיב לדבריהם של בכירים פלסטינים שאמרו כי לא יגיעו למנאמה: "מכבדים את ההנהגה, עמדתנו בנוגע לסוגייה לא השתנתה"

זמן צפייה: 01:19

שר החוץ של בחריין, שייח חאלד בן אחמד אל-חליפה, התייחס היום (שלישי) להחלטת ההנהגה הפלסטינית שלא להגיע לוועידה הכלכלית שתיערך בחודש הבא במדינתו. "עמדתנו הייתה ונשארה – נתמוך בכלכלה הפלסטינית ובזכויות הפלסטינים למדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים", אמר. "הוועידה במנאמה היא רק יישום התמיכה שלנו בפלסטינים, ואין לנו שום מטרה נסתרת. אנחנו מכבדים את ההנהגה הפלסטינית ואת עמדתה הנחושה בדבר השגת זכויותיו של העם הפלסטיני".

אמש פרסם חמאס הודעה בה נכתב כי הארגון עוקב בדאגה אחר ההכרזה האמריקנית בדבר הוועידה הכלכלית הצפויה להתקיים בבחריין בחודש הבא. "מדובר בצעד הראשון במסגרת 'עסקת המאה' שנועדה לחסל את הסוגייה הפלסטינית". ארגון חמאס קרא למדינות ערב שלא להיענות להזמנה לוועידה ולסייע להכשיל את התוכנית האמריקנית.

בתוך כך, גורם בחמאס הכחיש כי הארגון הגיע להסכמות עם ישראל להפסקת אש בת שישה חודשים. "בשבועיים האחרונים לא התקיימו כל שיחות בנושא", אמר הגורם לעיתון "אל-אחבאר" הרואה אור בלבנון. "עיתוי פרסום ההבנות לכאורה קשור בהרכבת הממשלה החדשה בישראל".

עוד בחדשות 13:

הפלסטינים מתנגדים לוועידה בבחריין - בגלל מה שיבוא אחריה • פרשנות

שר פלסטיני: נחרים את הוועידה הכלכלית של ארה"ב בבחריין

תוכנית השלום יוצאת לדרך: ועידה כלכלית תתקיים בבחריין ביוני

שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה
שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד אל-חליפה | צילום: רוירטס

בד בבד, שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט, התייחס לביקורת שנמתחת מצד הפלסטינים על עסקת המאה הנרקמת. "לכל אלו שטוענים כי החזון שלנו הוא כלכלי בלבד: הבהרנו היטב כי החזון הכלכלי שאנחנו מציעים לא יכול להתקיים ללא רכיב מדיני – ולהפך. אל תאמינו לשמועות", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

אתמול התייחס ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, להודעת הבית הלבן על קיום הוועידה, ואמר: "לא התייעצו איתנו בנושא הוועידה המתוכננת". לדבריו, "המשבר הכלכלי ממנו סובלת הרשות הפלסטינית נובע ממלחמה כלכלית נגדנו, שמטרתה לסחוט מאיתנו עמדה מדינית. פתרון הסכסוך צריך להיות מדיני - והוא צריך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית".

כזכור, ביום ראשון הודיע הבית הלבן כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין, לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. לראשונה צפויה להגיע למדינה משלחת של אנשי עסקים ועיתונאים ישראלים. הוועידה תהיה חלק מתוכנית השלום של טראמפ, שחלקה הכלכלי יתפרסם באמצע חודש יוני. הפרק המדיני בתוכנית יפורסם במועד מאוחר יותר.

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין
שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין | צילום: רויטרס

שר האוצר האמריקני מנוצ'ין יוביל את המשלחת האמריקנית לוועידה בבחריין יחד עם ראש צוות השלום של הבית הלבן ג'ארד קושנר. לוועידה יוזמנו שרי אוצר ממדינות ערב וממדינות המערב וכן אנשי עסקים וראשי חברות כלכליות גדולות מרחבי העולם.

ישראל תוזמן גם כן לוועידה בבחריין ושר האוצר בממשלה החדשה (מסתמן כחלון בשלב זה) צפוי לעמוד בראש המשלחת. הבחריינים יאפשרו גם לאנשי עסקים ועיתונאים ישראלים להגיע לוועידה. בין ישראל לבחריין אין יחסים דיפלומטים רשמיים וזו תהיה קפיצת מדרגה בנורמליזציה בין המדינות.

בכיר בממשל טראמפ אמר לאחר הצהרת הבית הלבן: "נפרסם בהמשך את החלק המדיני של תכנית השלום שיעסוק בכל סוגיות הליבה. החלק הכלכלי והחלק המדיני משלימים זה את זה ואינם באים אחד על חשבון השני. אנחנו לא מנסים לקדם שלום כלכלי בלבד. החלטנו לפצל את השקת תכנית השלום לשני חלקים כדי שיהיה לאנשים יותר קל להבין את הרעיונות שלנו ולהתעמק בהם".