"כל מי שמשרת בצה"ל – צדיק"

יומיים לאחר ההתנצלות של הרב יגאל לוינשטיין על דבריו נגד שירות נשים בצה"ל בריאיון בלעדי לחדשות 2, יוצא להגנתו שותפו להנהגת המכינה בעלי, הרב אלי סדן

הרב אלי סדן

יומיים לאחר שהרב יגאל לוינשטיין התנצל בריאיון בלעדי לחדשות 2 על סגנון דבריו נגד שילוב לוחמות בצה"ל, מתייחס היום (שישי) שותפו להנהגת המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, הרב אלי סדן, לסערה שחולל. בסרטון שפרסם ביוטיוב לתמידי המכינה הגן סדן על דברי לוינשטיין: "סערת רגשות בקרבו הובילה אותו לביטויים שהוא עצמו לא מסכים להם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרב לוינשטיין לא חינך למושגים האלה בכל השנים", הוסיף סדן. "בעיניי כל מי שמשרת בצה"ל חיילים וחיילות, דתיים, חילוניים, רפורמיםף משיחיים או בעלי נטייה הפוכה - אם הוא מוכן 3 שנים מחייו לפעול רק למען עם ישראל - הוא צדיק".

[brightcove_iframe video_id='20levinshtain_vtr2_n20170308_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']

"אנחנו חושבים שנשים יכולות הרבה מאוד דברים", ציין סדן בהתייחסות לסערת גיוס הנשים לצה"ל. "במאבק הזה אנחנו חושבים דווקא ביום האישה שיש לאישה תפקיד מיוחד לא להילחם אלא להקשיב. לקחת אישה ולעשות תעמולה להגיד שהיא צריכה להרוג. זה לא מקום שאישה צריכה למצוא את עצמה. לא בגלל שהיא לא יכולה אלא אם השאלה היא אם זו החברה שאנחנו רוצים לבנות. אנחנו רוצים שנשים יישארו עם רצון להביא חיים ולא לקחת חיים".

[brightcove_iframe video_id='20datiyut_vtr2_n20170307_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']

במהלך השבוע שעבר הוקלט הרב שוב בשיעור שהעביר בפני מאות מתגייסים במכינה הקדם צבאית "עצם", שם הוא נשמע במשך שעתיים יוצא נגד שירות בנות בצבא בכלל, ונגד לוחמות "קרקל". "שיגעו לנו את הילדות", אמר. "מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, אך הן לא יהודיות בקצה. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש... סדרי העדיפויות".

זו אינה הפעם הראשונה שהרב לוינשטיין מעורר סערה. במהלך השנה האחרונה הוא נשמע פעמיים בהתבטאויות נגד קהילת הלהט"ב, כשבין המקרים הביע התנצלות על הדברים.

"אני האדם שלו קראת סוטה באותה השיחה - רמזת שמוטב שאמות"

במהלך השיחה של הרב יגאל לוינשטיין עם בני ישיבה לקראת גיוס בה יצא בחריפות נגד שילוב נשים בתפקידי לחימה, סיפר הרב על פגישה שערך עם אם חילונית לצעיר שיצא מהארון. "אמרתי להם לכנות אותו סוטה", אמר הרב בפני התלמידים באותה השיחה. היום הגיב יובל אברמי, מושא הסיפור של הרב על הדברים ששמע בכלי התקשורת.

"אני האדם שלו קראת סוטה באותה השיחה", כתב יובל לרב לוינשטיין. "על דבריך האחרונים הייתי צריך לגלות במקרה - נתקלתי במאמר על דבריך האחרונים ורק לאחר מספר שורות הבנתי שמדובר בי. שדיברת עליי ועל אמא שלי מאחורי גבנו. אתה יכול לדמיין את העלבון?".

במהלך השיחה עם התלמידים הזכיר הרב את הוויכוח שניהל עם אימו של יובל. "הסתכלתי עליה ואמרתי לעצמי בלב, יא איזה מסכנה, באמת, השתגענו סופית?", אמר הרב אז לתלמידיו.

אתה התארחת לאחרונה בביתנו", הזכיר יובל במכתב הגלוי. "היית אורח בברית המילה שלי ובבר המצווה שלי. היית חבר למשפחתנו במשך 30 שנים. וכל זה לא הפריע לך ללעוג לאמי. ולרמוז מול תלמידיך שלדעתך מוטב שאמות".

אברמי התייחס גם לריאיון של הרב לוינשטיין בחדשות 2 בו התנצל על סגנון דבריו. "הבעיה בך היא לא צורה ולא סגנון", הסביר אברמי. "הבעיה היא שאתה חרטת על דגלך את כל מה שרע ושונא, את לשון הרע וחוסר הכבוד לאחר. הרעיונות שאתה מפיץ דנים אנשים לחיי סבל ולפגיעה עצמית, כפי שאתה יודע היטב. ומוטב לכל אדם שמאמין שיכול להיות כאן טוב, שמאמין בעתיד של כבוד והבנה ואחדות במקום הזה להתרחק ממך".

אברמי חתם את הדברים בקריאה לציבור הציונות הדתית להוקיע את הרב מתוכם. "ולחבריי מהציונות הדתית - דעו. זה המנהיג שלכם. אלה פניו".