לשכת אבו מאזן: "חיסול פתרון 2 המדינות יוביל להקצנה"

במסיבת העיתונאים עם נתניהו הצהיר טראמפ כי "כל פתרון שאליו יגיעו הצדדים" מקובל עליו – ובלשכת אבו מאזן תוקפים: "אנו דבקים בפתרון שתי המדינות"

בנימין נתניהו עם דונלד טראמפ
שעות ספורות לאחר מסיבת העיתונאים המשותפת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ, תקף יו"ר הרשות את דבריו של טראמפ לפיהם ניתן לזנוח את פתרון שתי המדינות. בהודעה חריפה שפרסמה הערב (רביעי) לשכתו של אבו מאזן נמסר כי "נחישותה של ישראל לחסל את פתרון שתי המדינות תוביל לעוד הקצנה". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "אנו מוכנים לשתף פעולה בצורה חיובית עם ממשל טראמפ להשגת שלום", הוסיפו בלשכת אבו מאזן. "אנו דבקים בפתרון שתי המדינות, בחוק הבינלאומי ובהחלטות הבינלאומיות חזרתו של נתניהו על שפת התכתיבים בנוגע להמשך השליטה בגבול הגדה המערבית הינה הרס של אופצית שתי המדינות. על נתניהו להיענות לדרישת טראמפ והקהילה הבינלאומית ולהפסיק את בניית ההתנחלויות". לא רק ברשות הפלסטינית הגיבו הערב לדבריו חסרי התקדים של טראמפ. שרים וחברי כנסת מהימין בירכו על היוזמה לזנוח את פתרון שתי המדינות והמאבק המשותף בהסכם הגרעין עם אירן. בשמאל מנגד טענו כי נתניהו מוביל את ישראל למדינה דו-לאומית. "דגל פלסטין הורד היום מהתורן ומוחלף בדגל ישראל", הצהיר השר נפתלי בנט. "לפלסטינים יש כבר שתי מדינות: בעזה ובירדן. אין צורך בשלישית. אני מברך את ראש הממשלה שקיבל את ההחלטה הנכונה, גילה מנהיגות ותעוזה וביצר את בטחון ישראל וריבונותה. כעת יש להביט קדימה ולעצב תפיסה אסטרטגית מחודשת לאור המציאות החדשה". השרה שקד אמרה כי מדובר בהיסטוריה. "הנשיא טראמפ מודיע שלאירן לא תהיה פצצה גרעינית גם בעתיד, הוא פתוח לרעיונות חדשים בסוגיית הסכסוך", טענה שקד. "בהצלחה לרה"מ בפגישה היסטורית זאת". גם השר יואב גלנט אמר על דברי טראמפ כי מדובר ב"נאום היסטורי". "יש לנו ידיד בבית הלבן", ציין גלנט.
''תם עידן''. רגב
''תם עידן''. רגב | צילום: פלאש 90
הרצוג: "על כל ישראלי להיות חרד" גם השרה מירי רגב בירכה על דברי נשיא ארה"ב והצהירה כי תם עידן ההקפאה. "הסתיימה ההקפאה ביהודה ושומרון, הסתיימה ההקפאה ביחסים בין ארה"ב וישראל", ציינה רגב. "היום בוושינגטון החל עידן מדיני חדש". השר גלעד ארדן הצטרף לברכות בעקבות נאום טראמפ ואמר כי העמדות שהביע הנשיא מעידות על ההבנה שפתרון שתי המדינות אינו הפתרון היחיד להשגת שלום. "הגיע הרגע להפוך את המשוואה ולהפעיל את הלחץ על הצד השני", צייץ. "כמה שהייתי שמח לשמוע מהפרשנים באולפנים לא רק למה אי אפשר בלי מדינה פלסטינית אלא גם איך כן אפשר לחיות עם מדינה כזו על גבולותינו. לא אפשרי". ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ציין כי "תורנו להחליט וחובתינו לעשות את מה שטוב למדינת ישראל". עוד הוסיף סמוטריץ': "הגיע הזמן לזנוח את רעיון העיוועים של חלוקת הארץ ולחזור לדבר על איחודה של הארץ. מהפגישה הערב נראה שאין שעה נכונה יותר לממש את החזון הלאומי של הממשלה הנבחרת ואני מברך על כך. הגיע זמן ריבונות".
תקף את נתניהו. מרגלית
תקף את נתניהו. מרגלית | צילום: פלאש 90
יו"ר האופוזציה יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי היה עצוב ומביש לראות את נתניהו מתפתל ומתפתל רק כדי להתחמק מהרעיון של היפרדות מהפלסטינים בדמות שתי מדינות. "על כל ישראלי הערב להיות חרד מעצם התפיסה שאפשרית מדינה אחת בין הים לירדן שמשמעותה אין מדינה יהודית", ציין הרצוג. "זה אסון מסוכן מאוד וניאבק בו בכל דרך אפשרית".
אבו מאזן
אבו מאזן | צילום: רויטרס
ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר כי הדברים של טראמפ ונתניהו עלולים להוביל את ישראל לאסון. "הימין הקיצוני ניצח הערב, מדינת ישראל הפסידה", אמר. "נתניהו מוביל אותנו כעת למדינה דו לאומית, תוך בריחה מהאינטרס הישראלי של שתי מדינות. אנו צופים בקמפיין הבריחה של נתניהו מהחקירות תמורת קולות וכולנו נשלם את המחיר".