שגרירי ישראל בקהיר לשעבר פנו לרה"מ: "אל תמנה את קרא לתפקיד"

בעקבות הפרסום בחדשות 13: תשעה נציגי עבר של ישראל במצרים פנו לנתניהו בקריאה להותיר את מינויה המקצועי של אמירה אורון על כנו ולהימנע מהעדפות פוליטיות. "דיפלומטית מיומנת ומנוסה"

זמן צפייה: 02:14

(בווידאו: ראש הממשלה נתניהו שוקל למנות את איוב קרא לשגריר הבא במצריים • פרסום ראשון)

בעקבות הפרסום בחדשות 13: תשעה שגרירים לשעבר בקהיר קראו היום (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו להימנע ממינויו של שר התקשורת איוב קרא (ליכוד) לתפקיד שגריר ישראל במצרים. "אנו, שגרירי ישראל במצרים לשעבר, פונים אליך בבקשה להימנע ממינוי פוליטי לכהונת השגריר הבא במצרים", נכתב במכתב, "ולהעדיף את הבחירה המקצועית שעשתה ועדת המינויים של משרד החוץ בדיפלומטית המיומנת אמירה אורון".

השגרירים פירטו במכתב על ניסיונה המקצועי של אורון, והוסיפו כי "מעמדה של השגרירות במצרים יקר לנו". על המכתב חתומים יעקב אמיתי, גדעון בן-עמי, אפרים דובק, שלום כהן, יצחק לבנון, צבי מזאל, דוד סולטן, שמעון שמיר ואלי שקד.

כאמור, לפני שבוע נחשף בחדשות 13 כי נתניהו שוקל למנות את איוב קרא לשגריר ישראל במצרים. זאת לאחר ששר התקשורת לא שובץ למקום ריאלי ברשימת הליכוד. סיכוייו של קרא להיכנס לכנסת ה-21 ירדו עוד יותר לאחר שיריוני נתניהו – נגדם עתר. מכיוון שמשרד החוץ כבר אישר את מועמדותה של אורון, אם ירצה נתניהו להוציא לפועל את מינוי קרא, הוא יצטרך לשכנע את שר החוץ לבטל את המינוי הקודם. בליכוד סירבו להגיב, ומלשכת השר קרא נמסר: "אין לנו מושג במה מדובר".

לכתבות נוספות בנושא >>

פרסום ראשון: נתניהו שוקל למנות את איוב קרא לשגריר במצרים

קריאות בוז ותגובות חלוקות: יומו הראשון של אוחנה כשר המשפטים

תמה פגישת נתניהו, פרץ וסמוטריץ' – אין הבנות על חלוקת התיקים

תוספות מפתיעות לממשלת נתניהו? חה"כ איוב קרא
תוספות מפתיעות לממשלת נתניהו? חה"כ איוב קרא | צילום: חדשות 13

אתמול נפגש נתניהו עם ראשי איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', בניסיון להשיג עמם סיכומים בנוגע לחלוקת התיקים בממשלת המעבר. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

ראש הממשלה נענה לדרישת פרץ לקבל את תיק החינוך, וכעת הוא מנסה לגרום לסמוטריץ', שדרש כזכור את משרדי התחבורה והתפוצות, להסכים לקבל לידיו את תיקי התחבורה והעניינים האסטרטגיים. נתניהו, כזכור, מתנגד להעניק לסמוטריץ' את משרד התפוצות, בשל החשש כי הדבר יעורר ביקורת בקרב יהדות העולם.

הפגישה בין נתניהו  לסמוטריץ' הייתה השנייה במספר השבוע, לאחר ששלשום הבהיר ראש הממשלה ליו"ר האיחוד הלאומי כי הוא מטיל וטו על דרישתו לתיק התפוצות. זאת ברקע דברי סמוטריץ' בשבוע שעבר, שאמר כי "יש להשיב את משפט התורה", עמדה שעלולה להוות מכשול בקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. במקום זאת, הציע נתניהו לסמוטריץ' את המשרד לעניינים אסטרטגיים, אותו צפוי השר גלעד ארדן לפנות בקרוב. סמוטריץ' הביע עניין בהצעה, אך המשא ומתן בנושא כאמור עדיין תקוע.

לאחרונה מאיץ נתניהו את סבב המינויים במטרה לסגור את ממשלת המעבר. בשבוע שעבר הודיע נתניהו כי החליט למנות את ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד שר המשפטים - ובכך הפך להיות השר הגאה הראשון. זאת, שעות לפני המועד האחרון של נתניהו למנות שר לתפקיד.

בתגובה למינוי מסר אוחנה: "כיהודי, כישראלי, כבן זוג של אהבת חיי הנצחית אלון חדד ואבא לאלה ודוד שהם המשפחה שלי, כמזרחי, כליכודניק, כבאר שבעי וכליברל (הכל בא יחד!), אחרי אלפי שעות בימ"ש כעורך דין, זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים. תודה לרה"מ על האמון העצום, ותודה למברכים. ריגשתם מאוד".

רפי פרץ
רפי פרץ | צילום: חדשות 13

ח"כ בצלאל סמוטריץ', שדרש להתמנות לשר המשפטים, בירך את אוחנה ותקף את נתניהו: "אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור. הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

כזכור, במהלך חגיגות יום ירושלים במרכז הרב, אמר סמוטריץ' כי הוא מעוניין בתיק המשפטים וכי מפלגתו רוצה "להשיב את משפט התורה".  אתמול חזר סמוטריץ' על הדברים בריאיון לרשת ב'. "בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך הם שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה", אמר. "אני סמוך ובטוח שעם ישראל יראה כמה משפט התורה הוא נכון, צודק, מוסרי והומני. זו מדינה יהודית, בעזרת ה' היא תחזור להתנהל כפי שפעלה בימי דוד ושלמה, על פי משפט התורה, כמובן בהתאמה לימינו אנו". לאחר שסירב במשך מספר ימים להגיב לאמירתו של סמוטריץ', כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה".

לאחר פיטורי בנט ושקד, אמר סמוטריץ' כי "בנסיבות שנוצרו, שבהן ראש הממשלה החליט לפטר את בנט ושקד שכיהנו מטעם הציונות הדתית, מתבקש שהרב פרץ ואני נתפוס את מקומם במשרדי החינוך והמשפטים. אני לא רואה מצב שחמישה חודשים הציונות הדתית לא תיוצג בממשלה". את הדברים אמר סמוטריץ' בריאיון ל"לפני החדשות".