בשל ההחלטה להסגיר את ההאקר הרוסי: משפחת יששכר עתרה לבג"ץ

חתימת שר המשפטים על הסגרת בורוקוב לארה"ב הדאיגה את בני משפחת הישראלית שנשפטה לעונש מאסר ממושך ברוסיה. "מקווים שהשופטים יסייעו להוציא אותה מהגיהנום שבו היא נמצאת"

זמן צפייה: 01:49

משפחתה של נעמה יששכר, הישראלית שנשפטה לעונש מאסר ממושך על הברחת סמים לרוסיה, עתרה הערב (חמישי) לבג"ץ, זאת בשל חתימתו של שר המשפטים אמיר אוחנה על הסגרתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב. במקביל, גם משפחתו של ההאקר, פועלת למנוע את ההסגרה.

"אנו מקווים ששופטי בית המשפט העליון המכובד יקשיבו היטב לבקשתה של נעמה המוחזקת כבת ערובה כבר שבעה חודשים, ויסייעו ככל שניתן להוציא אותה באופן בהול מהגיהינום שבו היא נמצאת", נמסר ממשפחתה של נעמה.

אך על אף המאמצים, הסגרת בורקוב למוסקבה והחזרתו למדינתו היא אפשרות שנראית כעת כמעט בלתי אפשרית. עו"ד מיכאל עירוני, שמייצג את בורקוב: "אני שוחחתי על אלכסיי, הוא קיבל את ההחלטה של השר בצורה די קשה. הוא קיווה לפחות שהשיקולים האחרים שעומדים בפני השר יובילו לכך שההחלטה הזו לא תתקבל בסופו של דבר".

לכתבות נוספות בנושא >> 

יפה יששכר על הסגרת ההאקר: "אוחנה אמר שזה טוב לנעמה"

משפחת יששכר על ההחלטה להסגיר את ההאקר: "בלתי אנושית"

השר אוחנה חתם על צו ההסגרה: ההאקר הרוסי יועבר לארה"ב

אלכסיי בורקוב, נעמה יששכר
אלכסיי בורקוב, נעמה יששכר | צילום: החדשות 13

את המהלך הזה ניסתה רוסיה למנוע במשך ארבע השנים האחרונות שבהן שהה בורקוב בכלא הישראלי. בחודשים האחרונים אף ניסתה להתנות את שחרורה של נעמה יששכר בשחרורו של ההאקר – אך כעת, האפשרות הזאת ירדה מהפרק. יפה יששכר, אמה של נעמה ציינה כי "אנחנו נערער על ההחלטה הזאת, ואנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים לעשות כדי למנוע מזה. קודם כל להחזיר את הילדה הבייתה. אני לא חושבת שאני אגיד לה את זה, אני לא חושבת שיהיה לי את האומץ להפיל את רוחה ולהגיד לה כן, המדינה משחררת אותו".

הסגרת בורקוב לארצות הברית תצא לפועל בעוד שבועות אחדים, ובמשפחת יששכר חוששים מאובדן קלף המיקוח מול מוסקבה. עורכי הדין שמלווים את המשפחה בישראל צפויים להגיש בימים הקרובים עתירה לבג"ץ נגד החלטת השר. בתוך כך ברוסיה, יפה יששכר, צפויה לפגוש מחר את בתה בכלא, אם הרשויות אכן יאפשרו זאת.

יפה יששכר, אמא של נעמה שכלואה במוסקבה
יפה יששכר, אמא של נעמה שכלואה במוסקבה | צילום: החדשות 13

כאמור, לאחר שבשבוע שעבר הביעה הפרקליטות את תמיכתה במהלך, אוחנה חתם אתמול על צו ההסגרה של בורקוב לארצות הברית. בכך, דחתה ישראל את בקשת רוסיה לשחרר את בורקוב החשוד בעבירות סייבר בתמורה לשחרורה של הצעירה נעמה יששכר השוהה בכלא הרוסי.

"ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים", נמסר. בורקוב מתכנן לעתור לבג"ץ נגד הבקשה, באמצעות עורך דינו ולטעון כי המהלך יפגע בנעמה יששכר. עורכי דינה של יששכר מסרו כי יגישו גם הם עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה.