יו"ר בל"ד על טענת עודה: "החלטתנו לא להמליץ על גנץ - עצמאית"

מטאנס שחאדה התייחס לדבריו של יו"ר הרשימה המשותפת, לפיהם גורמים בכחול לבן ביקשו שבל"ד לא תתמוך בהמלצת גנץ לראשות הממשלה, וכתב בטוויטר: "אנחנו לא מקבלים החלטות לפי גחמות טקטיות"

זמן צפייה: 18:28
הפלונטר הפוליטי: יו"ר סיעת בלד מטאנס שחאדה התייחס היום (חמישי) לדבריו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, לפיהם גורמים ממפלגת כחול לבן פנו אליו בבקשה שבל"ד לא תתמוך בהמלצה על יו"ר כחול לבן בני גנץ לראשות הממשלה, וכתב בטוויטר: "החלטתנו שלא להמליץ על גנץ התקבלה במוסדות המפלגה מיד אחרי הבחירות והיא החלטה עקרונית, עקבית ועצמאית שנובעת אך ורק מעמדותנו הידועות והמוצהרות. בל"ד לא מקבלת החלטות לפי גחמות טקטיות, לא של כחול לבן ולא של אף אחד אחר". בהמשך, כתב עודה בטוויטר כי "ההמלצה לנשיא הייתה מתוך הבנה שלא יתנו לנו את ההשפעה שמגיעה לנו - אנחנו צריכים לקחת אותה בעצמנו. לכחול לבן היה נוח לא לקבל את ההמלצה המלאה שלנו, אבל אנחנו משרתים את הציבור שלנו ולא את כחול לבן. לא היה הסכם בין כחול לבן לבל"ד. נמשיך להעצים את הציבור שלנו, גם כי בלעדינו אי אפשר". לכתבות נוספות בחדשות 13:  לוין: "אנו בעד מתווה הנשיא – אך בחירות שלישיות סבירות יותר" גנץ אחרי הטלת המנדט על נתניהו: "לא נשב עם ר"מ תחת אישום" המו"מ כשל: הנשיא הטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו
צילום: החדשות 13
כאמור, הלילה הצהיר עודה כי "כחול לבן פנו אלינו ואליי באופן אישי, ואמרו: 'אנא - היו עשרה חברי כנסת שתומכים בגנץ, ולא 13. אנחנו מעוניינים שהמנדט יוענק ראשית לנתניהו ורק לאחר מכן עלינו'". לדברי עודה, "הם מאמינים שנתניהו לא יצליח בהקמת ממשלה, ולאחר שזה יקרה - יתר המפלגות לא ירצו בחירות חדשות בפעם השלישית, יהיה לחץ ציבורי - ואז גנץ יצליח להקים ממשלה". מוקדם יותר, התייחס שר התיירות יריב לוין, ראש צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד, למגעים בין מפלגתו לכחול לבן, ואמר כי "לצערי הרב, כרגע נראה שהאופציה של בחירות היא סבירה יותר מהמתווה של הנשיא. ריבלין הציע פתרון של ממשלה פריטטית, לפיו כל גוש יקבל מספר שרים שווה - ואני חושב שזה דבר נכון כי הוא מבטיח שהממשלה תהיה שוויונית". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית "דקלסגל" בכאן ב'. "אנחנו מבינים שאם הולכים לממשלת אחדות עם כחול לבן נתניהו לא יהיה ראש הממשלה לאורך כל הקדנציה, והגיע הזמן שגם בכחול לבן יבנו שאין ממשלה אחרת ואין אלטרנטיבה אחרת", המשיך לוין. "אנו מוכנים ורוצים לנהל משא ומתן על בסיס קווי המתאר שהציג הנשיא, הכיוון שהוא הציע נכון. האלטרנטיבה הזאת היא לא מה שפיללנו לו, אבל היא הרבה יותר טובה מבחירות שלישיות. זה בעיקר תלוי בכחול לבן - כפי שאנחנו מבינים שלא השגנו בבחירות כל מה שרצינו וצריך לבצע פשרות, גם הם חייבים להפנים את העניין הזה".
איימן עודה, על העימות עם המשטרה באום אל-חיראן
איימן עודה, על העימות עם המשטרה באום אל-חיראן | צילום: חדשות 13
"ההצעה של ריבלין היא ויתור מאוד גדול מבחינתנו כי התוצאה תהיה שלכחול לבן יהיו יותר שרים מאשר לליכוד. אבל אנחנו מוכנים לכך כי אנחנו רוצים ממשלת אחדות. אני מציע שלא ניתמם, כל התכלית של מה שמנסה כחול לבן לעשות, לפחות עד עכשיו, היא לא להגיע למשא ומתן אמיתי, אלא לנסות לפורר את האחדות שישנה במחנה הימין ואנחנו לא נאפשר את זה. אני אומר להם באופן הברור ביותר - לא רק שאני מציע שיבואו עם כל מה ששותף איתם, בעיניי זה הדבר הנכון". כמו כן, התייחס יו"ר צוות המו"מ של הליכוד למגעים עם הצוות של כחול לבן, לקראת פגישה נוספת שצפויה בין הצוותים. "לו הדברים היו תלויים בי זה היה צריך להיות מפגש שלישי או רביעי. זימנתי אותם לישיבה אתמול בבוקר ובערב. זימנתי גם להיום בבוקר ישיבה והם אמרו שהם לא יכולים ואני מאוד מקווה שמחר זה יקרה. אני תמיד מייצג את הליכוד, אבל במקרה הזה אני מייצג את כל 55 חברי הכנסת של מפלגות הימין שהמליצו על נתניהו". אמש כזכור, הודיע הנשיא ריבלין על הטלת הרכבת הממשלה על רה"מ נתניהו, בתום פגישה שנערכה בין השניים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שהסתיימה ללא הסכם בין הצדדים. החל מהיום יינתנו לנתניהו 28 ימים לביצוע המלאכה.
בני גנץ
בני גנץ | צילום: חדשות 13
נתניהו אמר לאחר הפגישה: "אני עושה זאת מתוך ידיעה לא שיש לי סיכויים גבוהים יותר להרכיב ממשלה, אלא שאי היכולת שלי קצת קטנה מזו של אי היכולת של גנץ, משום ששנינו לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה זו ממשלת אחדות לאומית, רחבה ומהירה". הנשיא ריבלין אמר: "מסיכום ההתייעצות עולה כי אין 61 קולות לא לנתניהו ולא לגנץ. הרכבת הממשלה תלויה בשאלה למי הסיכוי הגבוה ביתר להרכיב ממשלה, ובמצב הנוכחי 55 תמכו בנתניהו ו-54 בגנץ. אלא שעשרה מתוך 54 התומכים בגנץ הודיעו שלא ישבו איתו בממשלה – מכאן שהיכולת של נתניהו גבוהה יותר כרגע".
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ
במהלך נאומו, ריבלין העלה הצעה שעשויה לפתור את המבוי הפוליטי הסתום: "לצד רה"מ שייבחר, ישונה החוק ויתן ממשות, כוח ועוצמה לתפקידו של ממלא מקום ראש הממשלה. הייחודיות שלו היא שבכל רגע שנבצר מרה"מ למלא את תפקידו – הוא, ממלא מקום רה"מ, משמש כראש הממשלה לכל דבר. ביקשתי גם להציע שהחוק יתוקן, כך שנבצרות לא תהיה מחויבת להיות מוגבלת לתקופה של מאה יום. הדבר יאפשר את המשך כהונתו של רה"מ כל עוד לא נמצא צורך בהודעה על נבצרות. אם הוא כן יצא לנבצרות, הוא ימשיך להיות ר"מ בתואר, אך סמכויותיו יועברו לממלא מקומו". מוקדם יותר נתניהו וגנץ הגיעו לבית הנשיא כדי לקיים שיחה נוספת. תחילה נפגשו ריבלין גנץ ונתניהו, ביחד, ולאחר מכן יצא הנשיא מהפגישה וגנץ ונתניהו נועדו בארבע עיניים. בזמן הפגישה, צייץ יאיר לפיד בטוויטר: "בני גנץ יהיה ראש ממשלה וביבי ילך לטפל בתיקיו הפליליים. הניסיונות השקופים של הליכוד לסכסך לא מרשימים אף אחד אצלנו".