הנשיא ומאות ניצולים נכחו בטקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ

בטקס שנערך לרגל ציון יום השואה הבין-לאומי, השתתפו כ-200 ניצולי שואה ונאמו בו נשיא פולין, נשיא גרמניה, נשיא הקונגרס היהודי העולמי ומנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו

טקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ
טקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ | צילום: חדשות 13

הטקס לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו נערך היום (שני) במחנה אושוויץ שבפולין, לרגל ציון יום השואה הבין-לאומי. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיע לפולין על מנת להשתתף בטקס.

בטקס נכחו גם כ-200 שורדי שואה ושורה של אורחים בין-לאומיים, ונאמו הו נשיא פולין אנדז'יי דודה, נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר ומנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, ד"ר פיוטר ציבינסקי. עם זאת, מנהיגים בכירים רבים לא הגיעו לטקס השנתי, מאחר והשתתפו בפורום השואה שנערך ביום חמישי שעבר בירושלים.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי אמר כי "ההתמקדות כאן היא הניצולים, כמו שזה צריך להיות, ולא על מנהיגים פוליטים". כמו כן הוסיף כי "ככל הנראה, לא יהיה עוד אירוע בסדר גודל כזה, מאחר ואנחנו מאבדים כל כך הרבה מהניצולים".

לכתבות נוספות בנושא >> 

ריבלין באושוויץ: "לא מעט מהפולנים נתנו יד לרצח יהודים"

ריבלין למנהיגים: "המסר לעולם – מאוחדים במאבק באנטישמיות"

ריבלין נשיא המדינה עם נדז'יי דודה נשיא פולין לרגל 75 שנה לשחרור אושוויץ בירקנאו
ריבלין נשיא המדינה עם נדז'יי דודה נשיא פולין לרגל 75 שנה לשחרור אושוויץ בירקנאו | צילום: עמוס בן גרשום / לע''מ

מוקדם יותר היום, ריבלין נפגש עם נשיא פולין אנדז'יי דודה בביקורו במחנה אושוויץ בפולין, לרגל ציון יום השואה הבין-לאומי. ריבלין התייחס למעשי רבים המהפולנים בזמן השואה, שסייעו לנאצים. "אנו זוכרים, שבמהלך המלחמה, האומה הפולנית נאבקה בעוז ובאומץ נגד גרמניה הנאצית. אבל אנחנו גם זוכרים - שלא מעט מבני העם הפולני עמדו מנגד, וגם נתנו יד לרצח היהודים", אמר. זאת, ברקע ניסיונות של פולין לטעון כי אזרחיה היו קורבנות בלבד בזמן מלחמת העולם השנייה.

"אין תחליף ליום הזיכרון הבין-לאומי הזה על אדמת אושוויץ, אתר הזיכרון", פתח הנשיא את דבריו והוסיף: "אין תחליף למעמד הזה, שמגלם את ההבטחה - לא נשכח".

"אנו זוכרים שפולין והאומה הפולנית הם קורבנות של מלחמת העולם השנייה. אנו זוכרים את למעלה ממיליון היהודים, שהושמדו באושוויץ, ועימם אלפי בני הרומה והסינטי. ואנו זוכרים את עשרות אלפי הפולנים שנרצחו באושוויץ", אמר ריבלין. "אנו זוכרים, כי גרמניה הנאצית היא שיזמה, תכננה וביצעה, את רצח העם היהודי בפולין כמו גם במקומות אחרים, וכי היא נושאת באחריות המלאה למעשיה. ואנו זוכרים גם, שלמרבה הזוועה, היא זכתה לסיוע ניכר במעשיה הרצחניים ברחבי אירופה כולה, ואף התנהלות זו תובעת נטילת אחריות".

טקס הנחת הזרים באושוויץ
טקס הנחת הזרים באושוויץ | צילום: רויטרס

"לעד נקדש ונוקיר, את אומץ לבם של חסידי אומות העולם, ובתוכם אלפי פולנים שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים, אבל לצד זאת, אנו זוכרים ונזכור, כי האנשים האציליים האלה, שסיכנו את חייהם ואת חיי משפחותיהם, היו מעטים, מעטים מדי, והם לא יכלו לתכנית הזדונית של גרמניה הנאצית, שגמרה אומר להפוך את פולין לאתר ההשמדה המרכזי של העם היהודי", הדגיש נשיא המדינה. פולין, המקום שבו העם היהודי שגשג ופרח במשך מאות שנים, הפך לבית הקברות הגדול ביותר שלו. אנו זוכרים, שבמהלך המלחמה, האומה הפולנית נאבקה בעוז ובאומץ נגד גרמניה הנאצית. אבל אנחנו גם זוכרים - שלא מעט מבני העם הפולני עמדו מנגד, וגם נתנו יד לרצח היהודים".

"ההיסטוריה המפוארת של היהודים בפולין, השגשוג ממנו נהנתה כאן הקהילה היהודית לאורך ההיסטוריה, לצד האירועים הקשים שהתרחשו על האדמה הזאת, קושרים את העם היהודי ואת מדינת ישראל, בקשר בל ינתק, אל פולין ואל העם הפולני", אמר. "זהו קשר, שפניו אל העתיד, מתוך מחויבות בלתי מעורערת לזיכרון עובדות העבר. זהו קשר, שמוכרח לקדש את טוהר ההיסטוריה, להשאיר את מלאכת מחקר העובדות בידיהם של היסטוריונים מומחים, מומחים ישראליים, פולניים וממדינות אחרות שלוקחים חלק במחקר השואה, ולתת למנהיגים הפוליטיים, את האחריות על עיצוב ההווה והעתיד".