המשותפת שוקלת לבטל הפגישה עם ארדן: "רואים בחומרה את דבריו"

בעקבות אמירת השר לביטחון הפנים, לפיה "החברה הערבית היא מאוד אלימה, אלה קודים תרבותיים", חברי המפלגה רוצים להיפגש עם נציגי המשטרה בלבד. "ניסיון אומלל להתנער מאחריות"

זמן צפייה: 04:12
בעקבות דבריו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הבוקר (שני), לפיהם "החברה הערבית היא מאוד אלימה, אלה קודים תרבותיים", הרשימה המשותפת שוקלת שלא לקיים עמו את הפגישה שתוכננה להתרחש ביום חמישי יחד עם נציגי המשטרה, אלא להיפגש עם מפכ"ל ופיקוד המשטרה בלבד: "רואים בחומרה את דברי השר ארדן, שמכלילים באופן גזעני נגד הציבור הערבי. לא התרבות היא הבעיה אלא המדיניות". "דברי השר ארדן הינם נסיון אומלל להתנער מהאחריות הישירה שלו ושל משרדו על ההזנחה הפושעת בהתייחסות לפשיעה בחברה שלנו ולזרוק את זה על התרבות הערבית", נאמר מטעם המפלגה. לכתבות נוספות בנושא >>  ארדן: "החברה הערבית היא מאוד אלימה – אלה קודים תרבותיים" האלימות בחברה הערבית: "חוסר הביטחון גורם למאבקי כוח פנימיים" "לא נולדנו כדי למות": רבבות מחו נגד האלימות בחברה הערבית
חברי מפלגת הרשימה המשותפת לאחר המלצתם לנשיא
חברי מפלגת הרשימה המשותפת לאחר המלצתם לנשיא | צילום: חדשות 13
"בעקבות דברי ארדן, המשותפת שוקלת לא לקיים איתו את הפגישה ביום חמישי הקרוב. אך, המשותפת כן מבקשת לקיים את הפגישה עם המפכ"ל ופיקוד המשטרה כדי להציג את תוכנית הפעולה של הרשימה המשותפת לפיקוד במשטרה ולדרוש איסוף נשק ומאבק בארגוני הפשיעה כדי להחזיר את הבטחון האישי לאזרח הערבי". כאמור, הבוקר ארדן התייחס לאלימות בחברה הערבית ואמר כי "החברה הערבית היא חברה מאוד מאוד, ועוד אלף פעמים מאוד, אלימה. זה קשור לזה שאמא יכולה לתת אישור לבן לרצוח את האחות כי היא יוצאת עם גבר שלא נראה למשפחה. אלה קודים תרבותיים, אני לא אתן לברוח מהדיון הזה". את הדברים אמר בריאיון ברדיו ירושלים. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה תקף בתגובה את מדיניות הממשלה ואמר כי "הפשיעה בחברה הערבית היא לא תוצר של תרבות ערבית אלא גזענות ממשלתית". עוד הוסיף ארדן כי "זה קשור לזה שבתרבות שם, על הרבה מאוד סכסוכים שהיו נגמרים בתביעה משפטית, שם היו שולפים סכין או נשק". כאמור, עודה השיב לדבריו של השר לביטחון הפנים, תקף אותו ואמר כי "במקום לקחת אחריות על ביטחונם של כלל אזרחי המדינה, ארדן מעדיף להסתתר מאחורי טענות גזעניות ולזרוק את האחריות על הנרצחים".
גלעד ארדן מכריז במסע''ת על המועמדים הסופיים לתפקיד המפכ''ל
גלעד ארדן | צילום: חטיבת דובר המשטרה
"שוב הוא מתחמק מעובדות", המשיך עודה, "מספר הנרצחים בחברה הערבית לפני אירועי אוקטובר 2000 היה זהה לממוצע הארצי. לאחר שהמשטרה הפקירה את הרחובות שלנו לארגוני פשע וכנופיות מספר הנרצחים החל לעלות. שר שרואה בנו אוייבים ומסרב להגן עלינו מארגוני הפשע המשיגים את רוב המוחלט של הנשק מהצבא. ארדן מוכרח להבין שאין מקום לגזענות החשוכה הזאת בשנת 2019. השר מפגין תרבות שלטונית שבטית בלי שמץ של תפיסת אזרחות. אנחנו נמשיך את המאבק לזכות הבסיסית ביותר של כל אזרח - הזכות לחיים וביטחון". בהמשך, הגיב השר ארדן בחשבון הטוויטר שלו בעקבות הביקורת סביב דבריו וכתב כי "בשל העיוות וההוצאה מההקשר של דבריי אחדד שוב - האחריות המרכזית על המאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית היא של הממשלה והמשטרה. אין במה שלא אמרתי את זה. הציבור הערבי הוא ציבור נורמטיבי שומר חוק. אני גאה בהשקעה חסרת התקדים בשנים האחרונות לטובת האכיפה במגזר בהיקפים שלא היו מעולם. ואולם, מי שרוצה שההשקעה שלנו תישא פרי, חייב להכיר בכך שיש גם נורמות חברתיות בחלקים מהציבור הערבי שיש להילחם בהן על ידי שינוי קודים תרבותיים. נקמת הדם, רצח בתוך המשפחה של בת משפחה, אמל"ח לא חוקי. כדי שנצליח צריך גם את מנהיגות המגזר". "הבעתי עמדה מורכבת שיש בה גם הסבר על האחריות הממשלתית והמשטרתית אולם גם הצבעה על תופעות ייחודיות שקיימות בחברה הערבית וצריך להילחם בהן יחד. דברים שנאמרים גם על ידי חברי הכנסת הערבים שמכירים בתופעות אלה", סיכם ארדן.