הליגה הערבית: לא נקבל תוכנית שלום שלא תכלול מדינה פלסטינית

שרי החוץ של הארגון הבהירו בסיום פגישתם במצרים כי לא יסכימו ל-"תוכנית המאה" של הנשיא טראמפ, אם לא תקום מדינה שבירתה מזרח ירושלים

בסיום פגישתם בכינוס שהתקיים במצרים, הוציאו הערב (ראשון) שרי החוץ של הליגה הערבית הודעה משותפת, בה נכתב כי לא יקבלו את "עסקת המאה" של נשיא ארצות הברית טראמפ, אם לא תכלול מדינה פלסטינית על בסיס קווי 1967, שבירתה מזרח ירושלים. תמיכת הליגה הערבית בעמדת יו"ר הרשות הפלסטינית היא משמעותית, מכיוון שטראמפ קיווה שהעולם הערבי יפעיל לחצים על אבו מאזן לקבל את התוכנית.

מוקדם יותר היום תקף יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחסו לתוכנית השלום המתגבשת: "הרשות הפלסטינית חתמה עם יצחק רבין על הסכם אוסלו בתקווה שיבשיל להסכם שלום, אך ישראל הפרה את הסכם אוסלו וכל הסכם שבא אחריו. לעומת רבין, נתניהו לא מאמין בשלום ואיננו בונים עליו". אבו מאזן אמר את הדברים בכינוס החירום של הליגה הערבית, שהתקיים בקהיר.

"ישראל מתמידה במדיניות ההתנחלויות לקראת תוכנית סיפוח יהודה ושומרון", הוסיף אבו מאזן. "הרשות הפלסטינית נאלצת להתמודד עם מדיניות אפליה גזענית שישראל מנסה לכפות עליה, ולא נמשיך לקבל את המצב".

עוד בחדשות 13:

אבו מאזן: "נתניהו לא מאמין בשלום – איננו בונים עליו"

קושנר: "תוכנית השלום תפורסם במהלך חודש יוני"

גרינבלט: "הפלסטינים דבקים במושגים ישנים שלא מקדמים את השלום"

פגישתם של יו''ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ושל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי
פגישתם של יו''ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ושל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי | צילום: החדשות 13

בנוגע לתוכנית השלום שחלקה הראשון יתפרסם בעוד כחודשיים, אמר יו"ר הרשות כי "נפגשתי כמה פעמים עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, והתרשמתי ממנו לטובה. הוא הודיע לי שהוא מוכן לקדם משא ומתן על בסיס פיתרון שתי המדינות בגבולות 1967, אך אחד מיועציו 'האציליים' אמר לו לא למהר". לדבריו, "לאחר מכן טראמפ הכריז על הכרתו בירושלים בירת ישראל, ועצר את הסיוע שמדינתו העניקה לרשות הפלסטינית. למרות זאת, אנחנו עדיין שומרים על קשר רציף עם ארצות הברית ומשתפים פעולה בנושאים ביטחוניים ובין-לאומיים".

אבו מאזן ביקש ממשתתפות הכינוס לתמוך ברשות הפלסטינית בהתנגדות בתוכניתו של טראפ ואמר כי "הרשות הפלסטינית מביעה את הערכתה לעמדתן העקבית של מדינות ערב נגד ההחלטות האחרונות של הממשל האמריקני, שלדבריו מפרות את הדין הבין-לאומי".

אתמול תקף משרד החוץ הפלסטיני את הבכירים האמריקניים שהתייחסו ל"עסקת המאה", ובראשם השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. בהודעה נכתב כי "כל תוכנית שלא תתבסס על פתרון שתי המדינות - תיכשל". כמו כן, נכתב כי  "כעת אנחנו רואים בצורה מובהקת כי צוותי השלום של טראמפ ונתניהו עובדים כתף לצד כתף כדי לחסל את הפרויקט הלאומי הפלסטיני".

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט | צילום: החדשות 13

ביום שישי מסר גרינבלט כמה פרטים בדבר תוכנית השלום האמריקנית. בין היתר, טען גרינבלט כי ההנהגה הפלסטינית דבקה במושגים ישנים שאינם מקדמים את השלום, וכי תוכנית השלום לבדה לא תפתור באופן מוחלט את המחלוקות בין הצדדים, שייאלצו לנהל בנוסף מו"מ ישיר ביניהם. את הדברים אמר בריאיון לרשת "סקיי ניוז ערביה".

גרינבלט הצהיר כי אין כל גורם שיוכל לאלץ את שני הצדדים ליישם את העסקה, אך אם לא ייענו לתוכנית הם יאבדו הזדמנות משמעותית להשגת שלום - בייחוד, לדבריו, הפלסטינים. עוד סיפר כי על אף שההנהגה הפלסטינית גדעה את יחסיה עם ארה"ב, הממשל האמריקני עודנו נפגש עם פלסטינים שאינם חלק מההנהגה.