מועמד הקואליציה למבקר המדינה: רו"ח מתניהו אנגלמן

מפלגות הקואליציה סיכמו כי מנכ"ל המל"ג יהיה המועמד מטעמן לתפקיד ולא עו"ד מיכל רוזנבוים. רה"מ שוחח עימה והבהיר לה כי ההחלטה נובעת מהצורך להתגייס בעד מועמד אחד לתפקיד, כמו האופוזיציה

זמן צפייה: 00:52

הקואליציה סיכמה אמש (שני) כי המועמד מטעמה לתפקיד מבקר המדינה הוא רואה החשבון מתניהו אנגלמן, מנכ״ל המועצה להשכלה גבוהה ולשעבר מנכ״ל הטכניון. מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא שוחח עם עורכת הדין מיכל רוזנבוים, שמועמדותה נשקלה גם כן: "ראש הממשלה שוחח עם עו״ד רוזנבוים והביע הערכה רבה על החלטתה שלא להגיש את מועמדותה לאור צרכי הקואליציה להתגייסות בעד מועמד אחד לתפקיד מבקר המדינה".

אנגלמן כיהן משנת 2010 כמשנה למנכ"ל הטכניון ובתחילת 2014 מונה לתפקיד המנכ"ל. קודם לכן, שימש כמנכ"ל "מ.מ. שהם", סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף ירושלים במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'".

כתבות נוספות בנושא:

מועמדי הקואליציה לתפקיד המבקר: מנכ"ל המל"ג ויועצת משפטית

יממה לפני המועד: עדיין אין מועמד לתפקיד מבקר המדינה

מבקר המדינה הבא ייבחר בכנסת ב-3.6; המועמדים יוצגו תוך שבוע

מתניהו אנגלמן ומיכל רוזנבוים
מתניהו אנגלמן ומיכל רוזנבוים | צילום: יח''צ, טכניון

יו"ר כחול לבן אמר בישיבת סיעת מפלגתו: "נוציא החוצה את גיורא רום כמועמד אפשרי למבקר המדינה, יש גם שמות נוספים". בתוך כך, גנץ פנה במהלך הישיבה במסר לראש הממשלה ואמר כי "לביבי אני אומר - תהיה גבר, פשוט תעצור את זה. אתה הולך רחוק מדי - וזה לא יילך".

בחודש יולי יסיים שפירא את תפקידו ובכנסת טרם מצאו מועמד שיחליפו. הליכוד הציע תחילה את מועמדותו של פרופסור אברהם דיסקין, אך סיכוייו נחלשו בשל התנגדות החרדים. גם לאופוזיציה לא היה מועמד עד עתה, והיא התעקשה כי יש למנות לתפקיד שופט לשעבר – על אף התנגדות נתניהו למהלך.

בשבוע שעבר הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לח"כים כי מליאת הכנסת תבחר את מבקר המדינה הבא ב-3 ביוני. הבחירות יתקיימו בהצבעה חשאית, והצעת מועמד לתפקיד מבקר המדינה תוגש ליו"ר הכנסת על ידי עשרה ח"כים לפחות, בצירוף הסכמת המועמד בכתב. אדלשטיין הוסיף במכתבו לח"כים כי "את הגשת המועמדות יש להעביר באמצעות מזכירות הכנסת, עד ליום ה-14 שלפני יום הבחירה, כלומר יום שני הבא, ה-20 במאי".

בחודש שעבר פורסם בחדשות 13 כי בעוד יוסף שפירא, מבקר המדינה היוצא, טוען כי המבקר הבא מוכרח להיות שופט, ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מעוניין למנות שופט בדימוס לתפקיד - בפעם הראשונה זה 30 שנה. ואכן שלושת השמות שהליכוד ונתניהו העלו כמועמדים לתפקיד אינם שופטים בדימוס. יעקוב בורובסקי הוא עורך דין ויועץ בכיר במשרד מבקר המדינה, פרופ' אבי דיסקין הוא מרצה בתחום מדע המדינה, ואייל ינון מכהן כיועץ משפטי לכנסת כבר תשע שנים. יש לציין כי הליך מינוי המבקר נעשה על ידי הצבעה חשאית בכנסת.