תחקיר "הצינור": כך פועל מהכלא יגאל עמיר להקמת מפלגה לשחרורו

רוצחו של רה"מ לשעבר יצחק רבין, פנה לגורמים בתקשורת ובפוליטיקה בניסיון לגייסם לסייע למפלגה חדשה שמטרתה לשחררו מהכלא. בין היתר פנה אל "הצל", שאמר: "באיזה עולם אני והוא באותו הצד?"

זמן צפייה: 09:45

יגאל עמיר, שרצח את ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, פנה לגורמים בתקשורת ובפוליטיקה בניסיון לגייסם לסיוע למפלגה חדשה ששמה לה למטרה לשחררו מהכלא. בין היתר, שוחח עמיר עם עופר גולן, מפעיליה המובילים של עוצמה יהודית. "דיברתי איתו כמה פעמים", סיפר גולן למערכת "הצינור". "אני תומך במאבק שלהם. אני חושב ש-24 שנים בבידוד יושב אדם חף מפשע, צריך לקיים משפט חוזר".

לפני כשבועיים קיבל יואב אליאסי, המכונה "הצל", שיחה מאגף הבידוד בכלא רימונים. מצדו השני של הקו פנה אליו יגאל עמיר שניסה לשכנעו לפרסם פוסטים בעד שחרורו כדי להפיץ את מסרי המפלגה החדשה. "הבנתי שיש לך אתר של מאות אלפי עוקבים", אמר עמיר לצל. "במגזר הרוסי קמה תנועה שרוצה לשחרר אותי. יש שם 600 חבר'ה, פנסיונרים, אקדמאים. עכשיו הם רוצים להקים מפלגה שתרוץ בבחירות הקרובות במטרה לשחרר אותי. אחת המטרות היא גם לשנות את מפת התקשורת בארץ, שהיא כולה ביד השמאל".

כתבות נוספות בחדשות 13:

מאסר עולם לצעיר שחנק את אחותו למוות – עקב ויכוח על ווי-פיי

סערה בארה"ב: שוטרים לבנים על סוסים הובילו בחבל גבר שחור אזוק

"מערבים ילדים בסכסוך": הבלוגר הסעודי שהותקף בהר הבית – מדבר

יואב אליאסי, הצל
יואב אליאסי, ''הצל'' | צילום: חדשות 13

אליאסי השיב לעמיר כי אינו מעוניין לפתח איתו שיח. "חשבתי שאולי עובדים עליי וגם בגלל שהייתי בשוק שהוא ואני בעלי אידיאולוגיה זהה, זה פשוט לא ייאמן", אמר אליאסי. "אני אף פעם לא מגמגם - הפעם גמגמתי. באיזה עולם אני והוא באותו הצד? אדם שהואשם ברצח ראש ממשלה בישראל. רצח רבין הוריד אותנו לברכיים וקרע אותנו לגזרים. זהו פצע בלתי ניתן לאיחוי ולעולם אני והוא לא נהייה באותו הצד הפוליטי".

שיחה זו הייתה אחת מיני רבות שביצע רוצחו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, בניסיון להקים מפלגה לשחרורו. על המפלגה שנקראת "נורא דליבה" פורסם ב"צינור" לפני שבוע, לאחר שחבריה התכנסו בירושלים כדי למלא טפסים ממשלתיים, החתומים על ידי 120 איש, בכוונה להגישם לוועדת הבחירות המרכזית.

בשיחה שקיימה עם תחקירני הצינור, לריסה טרימבובלר, אשתו של יגאל עמיר, הכחישה את הקשר למפלגה: "פנו אליי קבוצת אנשים, יוצאי ברית המועצות לשעבר. זו יוזמה שלהם. יגאל עמיר לא מעורב בזה. מה פתאום". עם זאת, בשיחה עם פעיל שמעוניין לתרום למפלגה הזדהתה כחלק ממנה: "יש לנו את החתימות ויש לנו את כל הכסף. יש הכול כדי להירשם. ניהלנו קצת משא ומתן ואנחנו נרשם כמפלגה".