פרשת ילדי תימן: הממשלה אישרה פיצוי כספי למשפחות שנפגעו

162 מיליון שקלים יוקצבו למשפחות שבשנות קום המדינה לא קיבלו מידע על דבר פטירת ילדם, הנסיבות או מקום קבורתו. יפוצו גם המשפחות שלא ידוע מה עלה בגורל ילדיהן. "הסבל גדול מנשוא"

זמן צפייה: 03:11

הממשלה אישרה היום (שני) את ההצעה להכיר בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן והעברת פיצוי כספי למשפחות שנפגעו בשנות קום המדינה. כמו כן, הממשלה אישרה את מתווה הפיצוי הכספי עבור המשפחות שנפגעו בסך 162 מיליון שקלים. ההחלטה גובשה בשיתוף משרדי האוצר והמשפטים.

סכום הפיצוי יחולק באופן הבא: 150 אלף שקלים לבני משפחה אשר ילדם נפטר ולא נמסר למשפחתו דבר פטירתו בזמן אמת ובכלל זה נסיבות פטירתו, או שהילד נפטר ומקום קבורתו לא אותר, או שמקום קבורתו אותר באיחור ניכר. בנוסף, אושר פיצוי בגובה 200 אלף שקלים לבני המשפחה הנפגעת, במקרה שמסקנת הוועדה האחרונה הייתה כי לא ידוע מה עלה בגורלו של הילד.

עוד הוחלט כי בני המשפחות, שנקבע באחת משלוש הוועדות שעסקו בפרשה, שילדם נפטר או שלא נודע גורלו יוכלו להגיש בקשה לפיצוי כספי במהלך החודשים יוני-נובמבר 2021.

אחיות במחנה עולים בעדן שבתימן
אחיות במחנה עולים בעדן שבתימן | צילום: ללא קרדיט

"במסגרת ההחלטה שאושרה, ממשלת ישראל מביעה צער על האירועים שהתרחשו בימיה הראשונים של המדינה, ומכירה בסבלן של המשפחות אשר ילדיהן היו חלק מפרשה כאובה זו", נכתב בהודעת הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר ההחלטה כי "זו פרשה מהכואבות בתולדות מדינת ישראל. הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהן נלקחו מהן, יקבלו הכרה מהמדינה ומממשלת ישראל, וגם פיצוי כספי. הפיצוי אינו יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות, זהו סבל בלתי נסבל. יש להביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן".

שר האוצר ישראל כ"ץ מסר: "בהחלטה זו מכירה ממשלת ישראל בפרשה כואבת שצרובה בתולדות המדינה, ואשר חקירתה טרם באה לידי סיום. אנו נפעל כדי למצות את זכויותיהם של בני המשפחות הדואבות, שנושאות עמן את הכאב עד לעצם יום זה, ובכך נתחיל לרפא ולו במעט את פצעי ההיסטוריה. לצד זה נפעל לקידום הנצחת מורשת יהודי תימן המפוארת, השזורה לנצח בתולדות עמנו".