דיווח: אבו מאזן על תוכנית המאה - "יש צורך בהסלמת ההתנגדות"

גורמים בהנהגה הפלסטינית מסרו לערוץ "אל-מיאדין" כי יו"ר הרשות הודיע למצרים שיאפשר להביע התנגדות לעסקה האמריקנית - ולא ימנע ממפגינים להגיע לחיכוך עם כוחות הביטחון הישראליים

טראמפ, נתניהו ואבו מאזן
טראמפ, נתניהו ואבו מאזן | צילום: רויטרס

ברקע פגישתם של נשיא ארצות הברית טראמפ וראש הממשלה נתניהו בוושיגנטון, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס לתוכנית המאה והצהיר בפני חברי הפתח כי "יש צורך בהסלמת ההתנגדות העממית בכל נקודות החיכוך עם כוחות הביטחון הישראליים, ולעודד את הנהגות הצעירים הפלסטינים לא לעזוב את הרחוב". כך מסרו גורמים בהנהגה הפלסטינית לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני.

על פי הגורמים, אבו מאזן אמר לחברי התנועה כי "טראמפ רוצה לכפות עלינו דבר שאנו לא רוצים - זה לא ייתכן. לא נשאר לי הרבה זמן לחיות, אני לא רוצה להיות בוגד. אמרתי לא לעסקת המאה ואמשיך לומר לא". מקורביו של אבו מאזן הדגישו כי יו"ר הרשות לא קילל את טראמפ הערב בפגישה הסגורה של חברי הפתח.

עוד בחדשות 13:

נתניהו נפגש עם טראמפ: "עסקת המאה היא הזדמנות שלא נוותר עליה"

גנץ לפני הפגישה עם טראמפ: "בטח שיהיה שלום, נעבוד על זה"

לקראת פרסום תוכנית המאה: הפלסטינים קוראים ל"יום זעם" בשטחים

טראמפ, נתניהו ואבו מאזן
טראמפ, נתניהו ואבו מאזן | צילום: רויטרס

לדבריהם, אבו מאזן אמר כי בפני הרשות הפלסטינית עומדים ימים קשים, ויהיה עליהם לשאת בתוצאת דחיית תוכניתו של טראמפ – תהיה אשר תהיה. יו"ר הרשות הוסיף כי לאחר שסירב לדבר עם טראמפ – הוא קיבל איומים על כך שישלם את המחיר על מה שהאמריקנים תיארו כ"התנהגות טיפשה".

נוסף לכך דווח כי הרשות הודיעה למצרים כי תאפשר לפלסטינים להביע את התנגדותם לעסקת המאה, ולא הנחתה את מנגנוני הביטחון הפלסטינים למנוע מהמפגינים הפלסטינים להגיע למוקדי החיכוך.

עוד הוסיפו הגורמים כי אבו מאזן הצהיר שעמדת הרשות הפלסטינית תהיה מאוחדת יחד עם עמדת חמאס והג'יהאד האסלאמי. לדבריו, כך על פי הגורמים, "מי שרוצה להצטרף לעמדתנו נגד עסקת המאה מבין הפלגים הפלסטינים – ברוך הבא, ומי שלא, אז מקומו לא כאן".

אבו מאזן בעצרת האו''ם
אבו מאזן בעצרת האו''ם | צילום: רויטרס

בתוך כך, ברצועת עזה ניכרות הכנות אקטיביות של חמאס להפגנות רחבות על הגדר מחר, אך טרם ידוע באיזה היקף. צה"ל לא תגבר כוחות לעת עתה, אך ערוך לכך במידת הצורך.

מחר בערב, לאחר ההכרזה הרשמית על התוכנית, תתכנס ברמאללה ההנהגה הפלסטינית לפגישה בראשות אבו מאזן - שם יחליטו על צעדים נגד ישראל, שכבר נקבעו מראש. לעת עתה מדובר באיומים בלבד. ביום רביעי מתוכנן יום זעם בגדה, אך לא צפוי גל אלימות רחב היקף.

בד בבד, סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" דיווחה כי אבו מאזן שוחח היום בטלפון עם שר החוץ של בריטניה, דומיניק ראב, ונטען כי שר החוץ הבריטי רצה לשמוע מאבו מאזן את עמדת הפלסטינים לגבי עסקת המאה. אבו מאזן ענה כי העמדה הפלסטינית היא קבועה ובאה לידי ביטוי בפיתרון שתי המדינות, בגבולות 67' וכשבירת המדינה הפלסטינית היא מזרח ירושלים. עוד הבהיר אבו מאזן בשיחה כי ללא תנאים אלו – הפלסטינים לא יקבלו שום תוכנית משום גורם בעולם.

על פי הדיווח, יו"ר הרשות ציין כי יהיו מוכנים למו"מ להשגת שלום בהשתתפות מדינות הקוורטט ומספר מדינות נוספת, ללא ארה"ב בגלל נטייתה הברורה לכיוון ישראל.

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון | צילום: רויטורס

בתוך כך, כאמור, נפגשו ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ בבית הלבן. בפתח פגישתם הצהיר טראמפ: "התוכנית חשובה מאוד למזרח התיכון - בכל מקום שהלכתי אמרו שישראל והפלסטינים צריכים לעשות שלום. אנשים עובדים על זה שנים רבות, ואנו מתקרבים לפתרון יותר מאי פעם, אבל צריכים שאנשים נוספים יסכימו. רוב האומות הערביות הסכימו וזו התחלה נהדרת. זה יהיה נפלא אם נוכל לבצע את זה. אומרים שזו אחת העסקאות הטובות ביותר, התוכנית הגיונית לכולם".

עוד אמר הנשיא האמריקני: "הפלסטינים צריכים לרצות את התוכנית, ובסוף הם ירצו - היא טובה מאוד עבורם. הם לא חיים טוב כרגע. קיצצנו בסיוע לפלסטינים, אני לא אוהב את זה אבל היינו חייבים לעשות את זה".