מתאם חדש לענייני שבויים ונעדרים?

לאחר שהתנגד למינוי מחליף למתאם לענייני שבויים ונעדרים שהתפטר לפני כשבועיים, הסכים שר הביטחון ליברמן להמליץ כעת על מחליף: א' ראש מרחב ירושלים בשב"כ

לאחר שהתנגדותו למינוי מחליף לליאור לוטן שהתפטר עוררה סערה, קיים שר הביטחון ליברמן התייעצות בסופה החליט להמליץ על מתאם שבויים ונעדרים חדש. ליברמן החליט להמליץ לראש הממשלה למנות את בכיר השב"כ א' כממונה על השבויים ונעדרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

א' מכהן כיום ראש מרחב ירושלים ואיו"ש בארגון, תפקיד המקביל לדרגת אלוף, והוא עומד לסיים בקרוב את תפקידו. הוא מוערך מאד במערכת הביטחון וברוב שנותיו עסק בסיכול טרור בשטחים ונחשב לבעל היכרות עמוקה עם הזירה הפלסטינית ועם ארגון חמאס.

רק לפני שבוע הודיע ליברמן כי הוא סבור שאין למנות ללוטן מחליף או להתקדם במשא ומתן לפני שהקבינט יאמץ את דוח שמגר במלואו, אך משום שלא רצה להשאיר את המשפחות בלי כתובת, החליט לפעול במהירות וזירז את הדיונים כדי למצוא מועמד מתאים לחליף את לוטן.

משנה עמדות. ליברמן (Yonatan Sindel/Flash90)

בשבוע שעבר פורסם כי על פי גורמים ביטחוניים, ארגון הטרור חמאס הקשיח את עמדותיו במשא ומתן במסגרת העסקה לחילופי שבויים. על פי הדיווח חמאס דורש כתנאי מקדים לכניסה למשא ומתן את שחרורם של אלפי העצורים שנעצרו במבצע "שובו אחים" לאחר חטיפת שלושת הנערים. כעת מסתמן כי ישנה הסכמה בין כל הגורמים הנוגעים לדבר בישראל לדחות על הסף את דרישת החמאס כתנאי מוקדם לתחילת המשא ומתן.

במקביל הודיע ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין כי הוא מתגייס לעזרתה של משפחתו של אברה מנגיסטו ויסייע להם במגעים עם הגורמים המדיניים הרלוונטים על מנת לנסות להשיבו לישראל.

"אסור לחזור על הטעות של עסקת שליט"

התפטרותו לפני כשבועיים של לוטן עוררה סערה, בעיקר לאחר אמירתו של שר הביטחון ליברמן כי לא צריך למנות מתאם שבויים ונעדרים חדש במקומו. שמחה ולאה גולדין, הוריו של הדר ז"ל שגופתו מוחזקת ברצועת עזה מאז "צוק איתן" הגיבו לדבריו לפיהם יש לאמץ את דוח שמגר בנושא החזרת שבויים, וכינו אותו "חלש ופחדן, כזה שטוב בדיבורים וחלש במעשים". השניים קראו לראש הממשלה למנות מתאם חדש לענייני שבויים ונעדרים באופן מיידי.

בהודעה שפרסם ליברמן לאחר התפטרות לוטן הוא אמר כי הוא "מקבל בהבנה ובאהבה" את הביקורת שהוטחה בו, אך טען כי "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט". "באותה עסקה", הסביר ליברמן, "שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סנוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה". לצד זאת, טען ליברמן כי "אני ממשיך להיות מחויב באופן אישי להשבתם לישראל של הדר ואורון ושל אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה בניגוד לדין הבינלאומי. אני רואה בכך חשיבות ערכית ומוסרית עליונה, בראש ובראשונה כלפי המשפחות, וכלפי צה"ל ומדינת ישראל".

ליברמן אמר עוד כי לפני שימנה מחליף למתאם פעולות הממשלה בעניין השבויים והנעדרים ליאור לוטן שהתפטר, "חשוב לאמץ את דוח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל".