הבעייתיות בעסקת האסירים: עקיפת רה"מ את סמכות הממשלה • פרשנות

הכלואים הסורים אותם החליט לשחרר נתניהו הם דגי רקק - העניין בפרשה הוא המידור של חלק גדול מהמוסדות וההסתרה מהציבור של העסקה. בעתיד עלולות להתקבל בסתר החלטות משמעותיות בהרבה

זמן צפייה: 04:58

העסקה שהוסתרה: החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחשפה אמש (שבת), לפיה ישחוררו שני אסירים סורים בתמורה להשבת גופתו של זכריה באומל, נעדר קרב סולם יעקוב – אינה אנקדוטלית. נתניהו קידם את המהלך כמעט לבדו. הממשלה והקבינט לא אישרו את שחרור האסירים הסורים. למעשה, רוב שרי הקבינט למדו על האירוע הזה מהתקשורת.

חוק הממשלה מחייב אישור כזה גם במקרה של מחווה מדינית סמלית כזו, אך נכון לשעה זו, אף גורם בממשלת ישראל לא מוכן לעמוד מאחורי המהלך הזה ולהסביר בצורה מוסמכת לציבור מה קרה. לא ברור מה הוביל את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לקבוע כי אין בעיה משפטית במהלך כזה, וכעת, משנגמר החג, כולם ממתינים למוצא פיו בנושא. כמו בלא מעט מקרים בעבר, בדומה בהפסקות אש עם חמאס בעזה, הישראלים גילו מה הממשלה שלהם עושה מהודעות לתקשורת של הצד השני - במקרה הזה הקרמלין.

החלטתו של נתניהו לשחרר את הכלואים הסורים היא בגדר דגי רקק. הדג הגדול בפרשה הוא מידור חלק גדול מהמוסדות וההסתרה מהציבור. היום זו החלטה כזו – מחר זו עלולה להיות החלטה משמעותית בהרבה.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

רוסיה: "ישראל תשחרר עצורים סורים בתמורה להשבת גופת באומל"

37 שנים אחרי קרב סולטן יעקוב: זכריה באומל הובא למנוחות

"מציאת גופת באומל לא תפגע במאמצי החיפוש אחר יתר הנעדרים"

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

בתוך כך, ממשרד המשפטים נמסר כי "מספר ימים לאחר טקס קבורתו של חלל צה"ל זכריה באומל ז"ל, התבקש היועץ המשפטי לממשלה על ידי גורמי ממשל לחוות את דעתו בעניין האפשרות לשחרור שני אסירים סורים המוחזקים בישראל באמצעות חנינה מנשיא המדינה, כמחווה של רצון טוב. לנוכח מכלול עובדות ונסיבות המקרה הייחודיות, כפי שהדברים הוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה, נקבע כי בנסיבות העניין אין מניעה משפטית לפעול לשחרור בדרך הזו".

כאמור, פקיד ישראלי בכיר חשף אתמול את פרטיהם של שני האסירים הסורים שישוחררו בתמורה להחזרת גופתו של זכריה באומל, נעדר סולם יעקוב - זידאן טויל וחמיס אחמד. טויל, יליד 1962, שכלוא על רקע פלילי מאז 2008 בגין עבירת הברחת סמים, והיה צפוי להשתחרר ביולי 2019. אחמד, יליד 1984, הוא פעיל פתח שכלוא מאז 2005 לאחר שניסה לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל ופגיעה בחיילים. אחמד נשפט למאסר עד שנת 2023.

בגלל הנסיבות - היועץ המשפטי לממשלה אישר את המהלך ללא אישור הממשלה. בעקבות כך, חתם נשיא המדינה על החנינה. גורמים בכירים בישראל הכחישו את קיומה של העסקה. לדבריהם, הרוסים לא התנו את החזרת גופתו של באומל בשחרור אסירים, אך לאחר מסירת הגופה ביקש פוטין מנתניהו שישראל תנקוט מחווה כלשהי, והוא נענה.

מקורות יודעי-דבר מסרו לעיתון "אל-וטן" הסורי, המקורב למשטר, כי שני אסירים סורים או יותר צפויים להשתחרר מהכלא הישראלי וציינו כי שחרור האסירים הסורים נובע מלחץ של סוריה על רוסיה על כך שהעברת גופתו של זכריה באומל לא תהיה ללא מחיר. כמו כן, דווח כי הרוסים החלו במגעים עם ישראל להעברת מספר אסירים סורים מהכלא בישראל לסוריה.

מוקדם יותר אתמול אישר פקיד ישראלי בכיר את דבריו של השליח הרוסי לסוריה, והצהיר כי ישראל תשחרר שני אסירים סורים בתמורה להשבת גופתו של זכריה באומל, נעדר קרב סולטן יעקוב.  שני שרים בקבינט מסרו לחדשות 13 כי לא התקיימו דיון או הצבעה בקבינט על שחרור שני האסירים הסורים.

רה''מ נתניהו סופד לזכריה באומל ז''ל
רה''מ נתניהו סופד לזכריה באומל ז''ל | צילום: החדשות 13

לדברי הגורם הבכיר, רק לאחר השבת גופתו של באומל החליטה ישראל בימים האחרונים על שחרור שני אסירים כמחווה של רצון טוב, והנושא לא עלה מראש. זאת, לאחר שבמהלך נסיעתו של ראש הממשלה נתניהו למוסקבה, לאחר פרסום דבר מציאת הגופה, הדגישו ראש הממשלה ואנשיו כי החזרת גופת באומל אינה חלק מעסקה עם רוסיה או סוריה.

אתמול בלילה הצהיר השליח הרוסי לסוריה, אלכסנדר לברנטייב, כי הפעולה להשבת עצמותיו של באומל הייתה בעלת אינטרס גם לצד הסורי ולא הייתה חד צדדית. לדבריו, "ישראל קיבלה החלטה לשחרר חלק מהאזרחים הסורים שנמצאים בבתי הכלא הישראליים, ותצטרך לבצע זאת בהמשך". את הדברים אמר בריאיון לרשת RT.

לברנטייב גינה את התקיפות הישראליות בסוריה, וטען כי הן אינן לגיטימיות ועלולות להסלים את המצב לא רק בסוריה, אלא באזור כולו. "אנחנו מנסים לשכנע את הצד הישראלי שישנה אפשרות להשפיע על המצב גם מבלי לגרום לנזקים חומריים בשטח סוריה", הדגיש השליח הרוסי. "לא נעשה דבר העומד בניגוד לאינטרסים של סוריה. מבקשים למנוע מצב שבו כל תקרית קטנה תוביל למלחמה גדולה, אנחנו לא רוצים שסוריה תהפוך זירה לעימות צבאי בין המעצמות".

לפני כשלושה שבועות הובא באומל למנוחות, 37 שנים לאחר מותו. זאת, לאחר שיום קודם לכן פורסם כי במסגרת מבצע צבאי גופתו אותרה והוחזרה לישראל. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ספד לבאומל: "לפני 37 שנים, ימים מספר לפני הקרב שבו נפלת, כתבת להוריך: 'אל תדאגו, הכול בסדר, אך נראה שלא אבוא הביתה בקרוב'. 37 שנים חלפו מאז, אבל היום שבת הביתה. שבת לאדמת ארצנו. עלם חמודות, חובב כדורסל ובעל נפש רגישה. חלמת להיות פסיכולוג. אלא שאז פרצה המלחמה. חבריך נושקים לגיל 60 אבל אנחנו טומנים אותך לוחם צעיר בן 22 בסך הכל".

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

עוד הוסיף ריבלין: "ביום הזה מקיימת מדינת ישראל את השבועה לחיילינו, בנינו ובנותינו. היום אנחנו יכולים להעיד בפה מלא שאנחנו עושים הכול, גם את הבלתי נתפס והבלתי ייאמן, כדי לקיים את נדרנו - להשיב הביתה את הבנים שלא שבו מהקרב". נשיא המדינה התייחס לאביו של באומל, שהלך לעולמו לפני כעשור, ואמר: "יונה, אתה לא זכית, אבל המשימה הושלמה". בדבריו, הודה ריבלין למקבילו הרוסי פוטין, על מסירותו למשימה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד אף הוא לבאומל. "לפני שעה קלה נפגשתי עם הנשיא פוטין, והודיתי לו בחום בשם אזרחי ישראל והמשפחה, על הסיוע באיתור ובהשבתו של רב סמל זכריה באומל לארצנו. החזרת נעדרינו היא משימה קדושה שכל ממשלות ישראל ראו כשליחות עליונה, ופעלו למענה ללא לאות". עוד סיפר נתניהו על הטקס שנערך במשרד ההגנה ברוסיה: "הארון היה עטוף בדגל ישראל, כשחיילים רוסים מחזיקים אותו. הייתה צמרמורת בקרב כל אזרחי ישראל. גם אני הרגשתי צמרמורת כשעצמותיו זוהו. חיכינו לרגע הזה 37 שנים. ראיתי אנשים מזילים דמעה למרות שנולדו שנים רבות אחרי האירוע. השבת בנינו לגבולם נוגעת בנימים העמוקים ביותר הקשורים לזהותנו כיהודים וכישראלים".