הממשלה צפויה להכריז מחר: כ-15 מיליארד לפיתוח הצפון

עיקרי התכנית יוצגו מחר - כשנה וחצי לאחר שהוכרזה תכנית לחיזוק כלכלת הצפון בהשקעה של כ-20 מיליארד שקל, שלא יושמה

בעקבות המחאה - זה מה שנשאר: הממשלה תציג מחר (שני) את התכנית הלאומית לפיתוח וחיזוק הצפון במסגרתה יושקעו כ-14 מיליארד שקל תוך 55 שנים. כחלק מהתכנית אומצו סעיפים מיוזמה ישנה של ח"כ אראל מרגלית להפוך את האזור למוקד חדשנות בתחום פיתוחי מזון. בין הסעיפים שיציג מחר שר האוצר כחלון: הקצאת תקציב ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים, הקצאת מענקים לעידוד תיירות בצפון והשקעות, השקעה כלכלית לרכבת קלה בין חיפה לנצרת ומאות מיליוני שקלים לחיזוק רשויות מקומיות. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת לפני כשבועיים דובר על הקצאת 14 מיליארד שקל לתכנית, אך בשעות האחרונות - יום לפני הצגתה - נודע לחדשות 2 כי הושגה תוספת של מאות מיליונים והסכום מתקרב כעת יותר ל-15 מיליארד שקל. בשבועיים האחרונים נעשו מאמצים באוצר לגייס משאבים נוספים למימון התכנית. חלק מהכסף מקורו בקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה עליו הוכרז לפני כשבוע. כבר לפני שנה וחצי הכריזה הממשלה בחגיגיות על תכנית אסטרטגית שתכלול השקעה של 20 מיליארד שקל שיסייעו בפיתוח כלכלת הצפון. מאז, רשויות הצפון לא ראו יותר מכמה מאות מיליונים ממה שהובטח להן, והתושבים השיבו במחאה חריפה שהגיעה עד לכנסת. עם ההכרזה על עיקרי התכנית מחר תיבחן פעם נוספת המשלה על ידי התושבים ביחס לנכונותה לעמוד בהבטחותיה. במסגרת התכנית, בגליל המזרחי צפויים לקום, בין היתר, שלוש חממות טכנולוגיות למזון, ביו-טכנולוגיה, וביו-רפואה, מכון מחקר לאומי בתחום המזון. כמו כן יוקצו 400 מיליון שקלים במענקים שיינתנו לחברות בתחום פיתוח מזון חדשני שיעברו להתמקם בגליל המזרחי.
יוזם התכנית. ח''כ אראל מרגלית (פלאש 90)
יוזם התכנית. ח''כ אראל מרגלית (פלאש 90)
בנוסף, מכללת תל חי תהפוך תוך שלוש שנים למכללה שיש בה גם מחקר ומכון "מיגל", מכון למחקר מדעי בגליל, צפוי לשלש את תקציבו. כ-500 מיליון שקל יושקעו בשדרוג בתי החולים ושירותי הרפואה בצפון. בכל הנוגע לגליל המערבי, יבוצע תיקון לחוק עידוד השקעות הון, יוגדל בעשרה אחוזים המענק מהמדינה למעוניינים להקים מפעלים באזור פריפראלי, והוא צפוי לעמוד על 30%. כמו כן, יוגדלו מכסות הסטודנטים לרפואה בצפת ומכסות הסטודנטים בתל חי ויוקם מרכז שיקומי בית חולים בפורייה תוך שנתיים. 400 מיליון שקלים נוספים יוקצו דרך קק"ל לתכנית הצפון לטובת מספר פרויקטים: הקמת כפרי סטודנטים, שדרוג בתי החולים בצפון וחיזוק מבנים ומעונות של מכינות צבאיות. חבר הכנסת מרגלית פעל בשנים האחרונות להפיכת הגליל העליון למוקד חדשני עולמי, במיוחד בתחום פיתוח המזון, ואף הציע חלק מהסעיפים בתכנית שאימצה הממשלה. "הייתה לי הזכות לבנות את התכנית יחד עם ראשי רשויות ועל בסיס החוזקות של האזור", סיפר ח"כ מרגלית. "יש בגליל את כל התנאים להפוך למוקד עולמי בתחום הכי מבוקש היום בעולם ההשקעות שמשלב הייטק, חקלאות ורפואה. אם התכנית תיושם במלואה יווצרו בגליל אלפי מקומות עבודה איכותיים בשני תחומי הייטק מבטיחים כמו פיתוחי מזון בריאות ורובוטיקה, דבר שיביא לעצירת ההגירה השלילית של הדור הצעיר".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ