מנכ"ל משרד האוצר: אנחנו עובדים עכשיו - והמורים בבית

בריאיון לחדשות 13 נשאל שי באב"ד מדוע לא קיצץ בשכרו ומקביל דרש מאנשי ההוראה לעבוד בחופש הגדול, והשיב: "אנחנו במשרד סביב השעון, והם בבית" • המתווה הממשלתי לפיצוי עסקים שנפגעו מהמשבר

זמן צפייה: 04:00

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד נשאל הערב (רביעי) בריאיון לחדשות 13 מדוע לא קוצץ שכר לשרים, למנכ"לים ולסמנכ"לים בשירות הציבורי, בעוד שמורים נדרשים לעבוד בחופש הגדול, והשיב: "המנכ"לים והסמנכ"לים מהשירות הציבורי נמצאים מהבוקר עד הלילה בעבודה מלאה, 24/7, הרבה מעבר לשעות הרגילות שלהם. המורות והמורים, הגננות והגננים נמצאים בבתים".

"המורים מקבלים שכר", הצהיר באב"ד. "ההנחיה היא שהם יכולים לעבוד עד 50%, והייתה אופציה להוריד להם את השכר לעד 50%. המדינה באה לקראת אותם מורים, ואנחנו ממשיכים לשלם להם שכר מלא, למרות שהתלמידים לא נמצאים בבתי ספר. הם לא יחזירו באופן מלא את יולי אוגוסט, רק את החלק שהם לא מלמדים. זה לא שונה משום הסדר אחר. מאחר שהיום הם מקבלים משכורת מלאה על חצי יום עבודה, הם יחזירו את חצי יום העבודה שעלינו שילמנו - ביולי אוגוסט".

מנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד
מנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד | צילום: חדשות 13

עוד התייחס באב"ד למצוקת העצמאים ובעלי העסקים ואמר: "מתנצל על העיכוב. אנחנו עושים הכול כדי לשחרר את מודל המענקים והפיצויים כמה שיותר מהר, עובדים לילות כימים למצוא פתרונות כדי לקצר את הביורוקרטיה ואני מקווה שזה ייושם בהקדם".

"לא יצאתי לשטח עצמו אבל ישבתי עם כל נציגי הארגונים העצמאיים, כל ראשי המגזרים, מספר רב מאוד של פעמים. אנחנו כל הזמן קשובים להם כדי להבין מה צריך לעשות. כואבים את הכאב של כל מי שנמצא במצוקה. התרופה היחידה שתעזור היא להחזיר עסקים לעבודה".

שר החינוך רפי פרץ התייחס לדברי באב"ד בחשבון הטוויטר שלו: "שי היקר, אתה טועה. המורות והמורים בהחלט עובדים. הם מכינים שיעורים, פעילויות ועבודות עבור הילדים של כולנו. הלמידה מרחוק מצריכה מהם יצירתיות והעמקה, והם מכניסים את התלמידים לסדר, ולמידה, ואנו מקבלים תגובות מצוינות מהשטח. כפי שאינך רוצה שידברו כך על עובדיך, מצופה ממנכ״ל משרד חשוב כמו האוצר לדבר בצורה נאותה כלפי ציבור עובדים מסור ונאמן כמו המורים. אתה יודע בעצמך שהגשתי לאוצר מתווה להתחשבנות הוגנת עם המורים ביחד עם הפעלת המערכת בחודש יולי, אז מציע להתכנס ולהגיע להסכמות ולא להשמצות מיותרות שלא עוזרות ורק מזיקות".

חנויות בשדרות ירושלים, יפו
חנויות בשדרות ירושלים, יפו | צילום: החדשות 13

בתוך כך, בממשלה מבינים שהעסקים הם המגזר המקופח ביותר - שלא קיבל פיצוי מצד אחד, וחסרות לו הלוואות מאידך. לשם כך גובש מתווה ממשלתי חדש, שמפרט את שורת הפיצויים וההקלות שיוענקו לבתי העסק השונים.

[brightcove_iframe video_id='the-main-edition-articles-part-2204202019' autoplay='0' credit='' desc='המתווה הממשלתי החדש' kid='1_beagxs2b' duration='330'']

במסגרת המתווה, עסקים שמחזור המכירות השנתי שלהם הוא עד 300 אלף שקלים - יקבלו מענק חד פעמי של עד כ-3,000 שקלים, שיתווספו למענק העצמאים שיכול להגיע עד 10,500 שקלים. עסקים גדולים יותר, שהמחזור השנתי שלהם מגיע לכ-20 מיליון שקלים יקבלו פיצוי על חשבון ההוצאות שלהם במארס-אפריל – דמי שכירות, ביטוח ומלאי - הוצאות שהם מחויבים לשלם, והממשלה תסייע בתשלומן. לגבי חברות ענק אין עדיין פתרון, והן אמורות לקבל פיצוי נפרד בהמשך הדרך.

בינתיים, תשלומי המע"מ של עסקים יידחו שוב- עד 18 במאי, בניסיון להקל עליהם. הארנונה העסקית בוטלה הלילה, כך שעסקים לא יידרשו לשלם אותה בשלושת החודשים הקרובים (יש רשויות מקומיות שמעדיפות לא לוותר על הארנונה בחודשים האלה, אלא לפרוס את ההנחה לאורך כל השנה).

לעומת זאת, ישנם קשיים בקבלת הלוואות בערבות המדינה, וגם ההוצאה לפועל חוזרת לעבוד מחר – כך שהחנויות שלא הצליחו לעמוד בתשלום השכירות בחודשים האחרונים עלולים לקבל דרישות פינוי ולהיקלע למצב של עיקול.