התושבים שפונו לא יחזרו הלילה לבתיהם: "טרם הושגה שליטה מלאה"

הכבאים ממשיכים להיאבק באש ביער בן שמן, ומנסים למנוע ממנה להגיע לתחנת משנה חשמל של העיר מודיעין. כביש 443 יישאר סגור במהלך הלילה. סמוך לקיבוץ הראל עוסקים במניעת התחדשות השריפה

זמן צפייה: 06:49

מאמצי כיבוי נרחבים הושקעו אתמול (חמישי) בשריפות שהשתוללו במאות מוקדים ברחבי הארץ, ובפרט העזות ביותר שבהן - וקיבוץ הראל הסמוך לבית שמש ויער בן שמן שבחבל מודיעין, שם שטחים נרחבים נשרפו כליל. הלהבות ביער בן שמן הגיעו מאות מטרים בודדים מתחנת הכוח של חברת החשמל שמספקת כוח לכל האזור.

הכוחות שפועלים בשטח, בהם כבאיות של פיקוד העורף, מנסים לעצור את התפשטות האש, שאם תגיע לתחנה תותיר אלפי אנשים ללא חשמל למהלך הלילה. המשטרה הודיעה כי כביש 443 יישאר סגור לתנועה במשך הלילה ועד להודעה חדשה, וכי התושבים שפונו מבתיהם לא יוכלו לחזור אליהם בינתיים.

במוקד נוסף של השריפה, במבוא מודיעים, האש תחת שליטה חלקית אך עוד נדלקת לפרקים בגלל הרוח. היישוב נחרב כמעט כולו, כאשר מתוך 40 בתים רק חמישה נותרו ללא פגיעה. בשעות הקרובות יקיימו בשירותי הכבאות הערכת מצב במטרה להבין אם האש עלולה להתחדש מחר בגלל הרוח והשרב. במוקד שלישי בקיבוץ הראל, לאחר שעות ארוכות של מאמצים, הושגה שליטה כמעט מלאה על האש. שבעה מבתי היישוב נשרפו כליל, והתושבים שפונו, כאמור, טרם מורשים לשוב לבתיהם.

הערכת מצב של כוחות המשטרה
הערכת מצב של כוחות המשטרה | צילום: דוברות המשטרה

מוקדם יותר הערב, אמר נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי לחדשות 13 כי לאחר מאמצי הכיבוי הנרחבים, הושגה שליטה בשני מוקדי השריפה העיקריים - מבוא מודיעים וקיבוץ הראל. "היום היה יום מורכב, הוא עוד לא הסתיים וגם מחר מצפה לנו יום מורכב מאוד", אמר שמחי. "כרגע השתלטנו על שני המוקדים העיקריים – גם במבוא מודיעים שם נשרפו כ-20 בתים וגם בקיבוץ הראל שם נשרפו כ-10 בתים. כוחות הכיבוי נמצאים שם כדי לוודא שלא תהיה התלקחות נוספת. האש מסביב לא כובתה עדיין אבל אני מקווה שנשתלט עליה במהלך הלילה".

שמחי המשיך והבהיר כי היישוב שילת אינו נמצא בסיכון כרגע, מכיוון שמטוסי הכיבוי בודדו אותו ממוקדי השריפה. עם זאת, אמר, הסכנה עלולה להתחדש מחר: "החשש הוא שמחר השרב יהיה יותר חמור ויתווספו לו גם רוחות מזרחיות במהירות גבוהה, וזה פוטנציאל סכנה עצום. אני מבקש מהציבור מחר להימנע מכל מה שקשור באש כדי שלא לייצר לנו אירועים מיותרים, זאת כדי שנוכל להתמקד במקומות היותר מורכבים", אמר הנציב.

עוד הוסיף שמחי כי "הגורמים לשריפה הם שילוב קטלני בין טמפרטורה גבוהה לבין לחות נמוכה מאוד, ובאחד המקומות היה לנו קצר באחד מקווי החשמל המוליכים ומזה נגרמה השריפה. אני מבקש מהציבור לנכש עשבייה מסביב לבתים, לא להדליק מנגלים או מדורות ולנסות ולהימנע מכל מעשים שיכולים לגרום לנו לעבודה מיותרת".

עוד כתבות בחדשות 13 >> 

עומס חום קיצוני ברחבי הארץ; שיא כל הזמנים נשבר בעוטף עזה

אש בוערת בבתים וגינות מפויחות: תיעוד בלעדי של השריפה בהראל

היערכות לפינוי אלפים באזור מודיעין: "רוב מבוא מודיעים הוחרב"

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190523-1913' autoplay='0' credit='גדי יעקובשטם' desc='' kid='1_coswbyd3' duration='57'']

בשעות הערב המוקדמות, כאמור, הושגה שליטה על שני מוקדי השריפה העיקריים - היישוב מבוא מודיעים וקיבוץ הראל שבאזור מודיעין. באזור מבוא מודיעים נאבקו צוותי הכבאות בסיוע כוחות צבאיים למנוע מהלהבות להגיע לתחנת משנה של חברת החשמל. ההערכה היא שבמהלך הלילה יתלקחו דלקות קטנות ונוספות, ובשירותי הכבאות חוששים מהתחדשות האש מחר, עם עליית הטמפרטורות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה היום את המל"ל, משרד החוץ והמשרד לביטחון פנים לפעול מיידית להבאת סיוע אווירי לכיבוי שריפות. זאת, בעקבות מזג האוויר הקיצוני השורר ברחבי הארץ והשריפות המשתוללות במוקדים רבים - שהמרכזיים בהם הם אזור קיבוץ הראל ואזור מבוא מודיעים. ממשרד החוץ נמסר כי צוות חירום של משרד החוץ בראשות סמנכ"לית תיאום מירב אילון-שחר פנה למספר מדינות הנמצאות בקירבה גיאוגרפית לישראל על מנת לבדוק אפשרותן לסייע. בתגובה, הציעה רוסיה לשלוח את הסופרטנקר שלה. ארבע מדינות נוספות הביעו נכונות לשלוח מטוסי כיבוי - איטליה, קרואטיה, יוון וקפריסין. מכיוון שהמטוסים יוכלו לצאת לדרכם רק באור יום, פועלים הלילה משרד החוץ והמל"ל לתיאום הדברים.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-20190523-1550' autoplay='0' credit='' desc='כתב חדשות 13 מדווח מהשריפה בקיבוץ הראל' kid='1_7undphwm' duration='60'']

בעקבות השריפות, פונו תושבים רבים מהאזורים שנפגעו, ונזק נגרם לבתים רבים. גם החום הכבד הביא לתוצאות קשות - גבר כבן 70 נמצא ברכב באור יהודה, כשהוא עם סימני פגיעת חום. צוותי מד"א קבעו את מותו במקום. מוקדם יותר היום נפגע גבר כבן 80 ממכת חום ופונה לבית החולים יוספטל שבעיר כשהוא במצב קשה ובהכרה מעורפלת.

כאמור, עשרות צוותים פעלו היום באזור הראל ובמבוא מודיעים, שם השריפה התפשטה למתקן אדם, שילת ונאות קדומים. בשל מזג האוויר הקיצוני המלווה ברוחות עזות צוותי הכבאות לא הצליחו להשיג שליטה על האש, ולמקום הגיעו צוותי סיוע של פיקוד העורף ומכליות מים אזרחיות בנוסף לרכבי הכיבוי.

השריפה בכפר אוריה
השריפה בכפר אוריה | צילום: דוברות המשטרה

במשרד החינוך נערכו לביטול והסטה של טיולים מאזורים שבהם שורר עומס חום חריג. בנוסף, המשרד הודיע כי הוא מבטל את כל הטיולים שתוכננו למחר בשטחים הפתוחים, לרבות לינה בשטח וטיולים שתוכננו לאזורים מיוערים. אזורים בהם היה עומס חום חריג ולא אושר לטייל בהם: גליל מערבי, כרמל, רמת הגולן, בקעת הכנרת, מישור החוף, שפלה, הרי יהודה והשומרון, בקעת הירדן, ים המלח, ערבה, נגב, מדבר יהודה, עמק יזרעאל, אילת.
בנוסף, חל איסור ללון ביערות הלילה ומחר בטיולי תלמידים וכל פעילויות תנועות הנוער.

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, מסר כי "משרד החינוך הסיט וביטל את כל פעילויות החוץ שתוכננו להיום באזורים בהם שורר עומס חום. הלינה ביערות אסורה בתכלית, וחשוב להבהיר שאף טיול לא ייצא לשטח ללא אישור מפורש של חדר מצב טיולים, של משרד החינוך".

הפינוי בקיבוץ הראל בעקבות השריפה
הפינוי בקיבוץ הראל בעקבות השריפה | צילום: רוית גני

מוקדם יותר הורה עמי אשד, מפקד מחוז מרכז, להציג תכנית לפינוי היישובים שבאזור מודיעין ובהם כפר רות ולפיד, כמו גם תושבי מושב תרום, כ- 10,000 איש. לדברי אשד, "כמעט כל היישוב של מבוא מודיעים הוחרב". על השריפה באזור שמורת כרמיה הושגה שליטה. במקביל, הוסרו מרבית מגבלות המהירות שהוטלו במהלך היום בשל מזג האוויר - למעט באזור להבים. התנועה בקווים ירושלים נבון-נתב"ג ולוד-הראשונים התחדשה לאחר שהופסקה במהלך היום. במהלך היום נרשמו שיבושים ועיכובים ברחבי הארץ, כתוצאה מהורדת מהירות הנסיעה ושינויי לוחות הזמנים.

יחידת הבלונים ''אבנאא' א-זוארי'' מעזה מהפרחת בלונים שביצעו היום
יחידת הבלונים ''אבנאא' א-זוארי'' מעזה מהפרחת בלונים שביצעו היום | צילום: החדשות 13

נכון לשעה 19:00, פונו באזור המרכז אלפי אזרחים בעקבות שריפת הענק ביער בן שמן, מגמזו, שילת, כפר רות, נאות קדומים, מתקן אדם, בית נחמיה, כפר דניאל, מבוא מודיעים ופארק הקופים. באזור ירושלים פונו קיבוץ הראל ומושב תרום.

שדות בנחל עוז עולים באש
שדות בנחל עוז עולים באש | צילום: החדשות 13

כוחות הכיבוי הודיעו כי מחקירה ראשונית עולה כי השריפה בכרמיה, עליה הושגה שליטה, נגרמה עקב עץ אקליפטוס שנגע בכבלי חשמל והתלקח. בדרום משתוללות בשעה זו 24 שריפות באזור הדרום, כולן בשליטה. מאגף התנועה נמסר כי עקב שריפות חורש, כביש 44 משמשון לצומת נחשון נסגר לתנועה בשני הכיוונים. וכביש 3411 מצומת זיקים לצומת כרמיה נסגר לתנועה בשני הכיוונים. שוטרי משטרת ישראל נמצאים במוקדי הסגירה ומכווינים את התנועה. העליה מכביש 1 ממזרח לכביש 443 מחלף בן שמן והעליה מכביש 1 ממערב לכביש 443 מחלף בן שמן סגורות אף הן לתנועה.