אלעד בן השלוש נהרג בשריפה בצפת: "האם התחננה שנציל אותו"

שירותי הכבאות ממשיכים בחקירת הדליקה הקטלנית בעיר הצפונית, שהביאה למותו של אלעד פריזאט ולפציעתו באורח קשה של אחיו, כבן 4. שני כיווני החקירה העיקריים: קצר חשמלי או ילדים ששיחקו באש

זמן צפייה: 02:24

הפעוט שנהרג אתמול (שבת) בשריפה הקטלנית שפרצה בקומה החמישית של בניין מגורים בן 8 קומות ברחוב דוד אלעזר שבצפת, הוא אלעד פריזאט, בן השלוש וחצי. אחיו, בן ארבע וחצי, נפגע באורח בינוני-קשה ועדיין מאושפז בבית החולים זיו שבעיר. 13 אנשים נוספים נפגעו באורח קל, ויותר מ-20 איש פונו מהבניין לבתי מלון באזור צפת והגליל העליון. בשירותי הכבאות מעריכים כרגע כי השריפה נגרמה מקצר חשמלי, ולמקום הוזמן מהנדס חשמל על מנת לבדוק זאת. במקביל, נבדקת אפשרות פחות סבירה כי השריפה פרצה לאחר ילדים או בני נוער שיחקו באש בפתח הבניין.

פריזאט נלכד בדירה הבוערת, והכבאים שהגיעו למקום ניסרו את החלון על מנת לנסות לחלצו. זאת על רקע זעקותיה של אמו, שהתחננה לעזרה. הוא פונה לבית החולים במצב קריטי אך לאחר מאמצי ההחייאה, שארכו כשעה, נקבע מותו. במסגרת חקירת נסיבות השריפה התחוור כי בכל הבניין, בו מתגוררות 30 משפחות, אין אף גלאי עשן, ובשירותי הכבאות מבקשים להבהיר את חשיבותו של התקנת גלאי.

עוד בחדשות 13 >>

פעוט בן שלוש נהרג בשריפה שפרצה בבניין מגורים בצפת

אחרי שילדיה נספו בשריפה: למשפחת גינזבורג נולדה שלישייה

גבר כבן 50 נהרג בשריפה שפרצה בבניין בירושלים

אלעד פריזאט בן השלוש, נהרג בשריפה הקטלנית בצפת
אלעד פריזאט בן השלוש, נהרג בשריפה הקטלנית בצפת | צילום: באדיבות המשפחה

זוהר פרגון ואורן נאמן, חובשי מד"א שנכחו בזירה, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו עשן סמיך יוצא מחלונות הבניין והמולה רבה ברחוב. מיד חברנו לכוחות הכיבוי שחילצו אלינו נפגעים. בסמוך לכניסה לבניין הם העבירו אלינו פעוט כבן שנתיים שסבל מכוויות והיה מחוסר הכרה על רקע שאיפת עשן, מיד התחלנו להעניק לו טיפול רפואי מציל חיים ולבצע בו פעולות החייאה. פינינו אותו לביה"ח זיו בעיר תוך כדי טיפול רפואי שכלל הנשמות, עיסויים ושימוש בתרופות מיוחדות, כשמצבו קריטי".

יהודה חיים, חובש מד"א, סיפר: "בזירה הייתה המולה רבה. כוחות הכיבוי פעלו לכיבוי האש ולחילוץ הנפגעים שהיו לכודים בדירות בבניין שעלה באש. נערכנו מחוץ לבניין עם אלונקות וציוד מציל חיים, וקלטנו אלינו את הנפגעים, שסבלו בעיקר משאיפת עשן. ביצענו בדיקות רפואיות לכלל הנפגעים, הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני שכלל חמצן על מנת למנוע את החמרת התסמינים של שאיפת העשן, ופינינו אותם לבי"ח כשמצבם יציב. אנחנו ערוכים בזירה בכוחות גדולים עד לסיום הסריקות של הכיבוי בבניין שעלה באש ובניינים הסמוכים על מנת להעניק טיפול רפואי במידה ויאותרו נפגעים נוספים".

על פי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, זהו המקרה השלישי השנה של תמותת ילד בשריפה. במהלך שנת 2018 מתו בשריפות שלושה ילדים. אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מסרה: "אנו עדים למכת שריפות בימים האחרונים, המושפעות גם ממזג האוויר הקיצוני. התקנת גלאי עשן בבית היא חיונית להצלת חיים. גלאי האש אינו מונע את השריפה אך מתריע בזמן ומאפשר הרחקת הילדים מבעוד מועד, כיבוי מהיר של האש וקריאה מיידית לשירותי כבאות והצלה".

שריפה בבניין מגורים בצפת
שריפה בבניין מגורים בצפת | צילום: דוברות כבאות והצלה

שלשום נפצע קל קצין כיבוי כתוצאה מפיצוץ בלון גז, בשריפה שפרצה במושב בית עזרא, במסגרת גל השריפות שהשתולל בימים האחרונים ברחבי הארץ. צוות מד"א פינה אותו לבית חולים עם כוויות דרגה ב'. אתמול בערב הודיעו שירותי הכבאות במחוז הדרום על חזרה מלאה לשגרה. זאת, לאחר שהושגה שליטה על כל הדליקות במרחב הדרומי. בצפון הארץ פרצו במהלך הערב מספר דליקות: בבאקה אל-גרבייה פרצה דליקה במגרש גרוטאות, אך לא נגרם נזק. בשעות הערב, שריפה גדולה פרצה במטע אבוקדו סמוך למושבה מנחמיה שבעמק הירדן. צוותי כיבוי רבים פעלו בזירת האירוע והצליחו להשתלט על הלהבות. לצורך פעולת כוחות הכיבוי, נסגר בכביש 90 הקטע שבין גשר למנחמיה למספר שעות. במהלך הלילה הושגה שליטה על כלל הדליקות.