למה אחרי הקורונה אנחנו עומדים יותר בפקקים?

רבים מאזרחי ישראל מתמודדים מול עומסי תנועה מתסכלים. במקביל, כמות כלי הרכב על הכבישים בקצב גדול יותר משהיה לפני הקורונה. "אם לא נעשה משהו - הפקקים האלה כאן כדי להישאר"

זמן צפייה: 06:46

הכבישים הריקים והשקט בדרכים בחודשי הקורונה, נראים עכשיו כמו חלום בהקיץ. את התסכול שבעומסים הכבדים ובשעות של עמידה בפקקים כמעט כולנו מרגישים. זה קורה בכל יום כל היום וכמעט בכל מקום בארץ. יפתח ממושב גיאה בדרום, נוסע כל בוקר למשרד שלו בתל אביב קרוב לשעתיים, כמעט ארבע שעות הוא על הכביש מדי יום ביומו. כפליים מהזמן בנסיעה רגילה בלי עומסים. זמן מבוזבז של ישיבה במכונית במקום בעבודה או עם הילדים, אבל הוא תקוע בפקק.

לפי נתוני "ווייז", נפח התנועה בכבישים גדל אפילו יותר משהיה לפני משבר הקורונה. זאת על אף שעובדים רבים ממשיכים לעבוד מהבית. העומס בכבישים נעמד בכ-3,000 מכוניות לקילומטר, פי שלושה וחצי מהממוצע הנהוג במדינות הOecd. את הישראלים זה לא מרתיע. הם ממשיכים לקנות כלי רכב. רק ברבעון הראשון של השנה הנוכחית נרשם מספר שיא של מסירת מכוניות חדשות שעלו על הכביש. עלות גודש התנועה למשק הישראלי מוערכת בכ-40 מיליארד שקלים בשנה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

המטען הונח מראש, המתקן פונה: פרטים חדשים על הפיצוץ בנתנז

הממשלה אישרה: מערכת החינוך תיפתח במלואה אחרי יום העצמאות

"הזכיר לי אותי": המפגש המרגש בין אביב אלוש להורים השכולים

פקקים בכבישים
פקקים בכבישים

אם מוסיפים את החשש של הנוסעים שעדיין לא חלף מפני הידבקות בקורונה במהלך נסיעה שיתופית, הרי כי מדובר בשינוי נוסף בהרגלי הנסיעה של הישראלים. לדברי פרופ’ יורם שיפטן, ראש המרכז לתחבורה חכמה בטכניון, יש סיבה פשוטה להיווצרות הפקקים: “לא משקיעים מספיק בתחבורה ציבורית ומעודדים שימוש ברכב פרטי. מעבר לזה, ישראל היא המדינה עם גידול האוכלוסייה המהיר ביותר בעולם המערבי. יש פה גידול של כמעט שני אחוזים בשנה אז האוכלוסייה גדלה, התשתיות מתקדמות בקצב מעט מדי ומאוחר מדי”.

אז מה הפתרון? במשרד התחבורה משקיעים לא מעט זמן בתוכניות עתידיות, אבל הנוסעים דורשים תשובות מיידיות. נראה שבטווח הקרוב, אפילו הקרוב-רחוק, הכבישים יישארו עמוסים ומדינה שלמה תמשיך לעמוד בפקק. פרופ' שיפטן מציע שינוי בסדר העדיפויות "מה שצריך לעשות בטווח הקצר הוא באמת לתת עדיפות משמעותית לתחבורה הציבורית, בעיקר על ידי נתיבים בלעדיים לתחבורה הציבורית. אם נבחן את המיזמים העירוניים הגדולים כמו הרכבת התחתית בגוש דן והרכבת הקלה שהחלה להיבנות רק לפני שנים אחדות, אז אולי בעוד כמה שנים נוכל ליהנות מנסיעה חלקה יחסית בכבישים. הפקקים האלה הם כאן להישאר אם לא נעשה משהו", אומר שיפטן.