ההפגנות עברו בשקט יחסי; המארגנים: "החלטנו להשהות את המחאה"

מארגני המחאה טוענים שהחליטו לכבד את בקשת אביו של טקה - ולדחות את ההפגנות עד לתום השבעה. בת"א נחסמו צומת עזריאלי ונתיבי איילון לזמן קצר, ובקריות נערך טקס זיכרון בזירת הירי. 13 נעצרו

זמן צפייה: 02:33

הירי בסלמון טקה: הפגנות נגד יחס המשטרה לקהילת יוצאי אתיופיה, על רקע הריגתו של סלמון טקה, התקיימו הערב (רביעי) בכמה מוקדים ברחבי הארץ - אם כי בעוצמה פחותה בהרבה מהמחאה האלימה שאירעה אתמול. לפי מארגני המחאות, הם נענו לדרישת אביו של טקה ועצרו את המשך ההפגנות עד לאחר תום השבעה.

מאות מפגינים הגיעו לצומת קריית אתא - הצומת המרכזי באזור, ומשם המשיכו לכיוון זירת הירי - שם ערכו טקס זיכרון. מפגין שהגיע למקום מחה על האופן בו סוקרו ההפגנות, ואמר לחבריו המפגינים: "אל תיגעו בשוטרים. אנחנו נפגין כי כואב לנו, אנחנו לא אלימים", אמר והוסיף: "התקשורת רוצה לשמוע אלימות. הם (השוטרים) חיסלו 14 ילדים, לא ניתן להם לחסל אותנו. נעשה הפגנה שקטה, נביע את המחאה בצורה שקטה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190703-2205' autoplay='0' credit='' desc='אסף גובאנה, מדריך הנוער של סלמון טקה ' kid='1_6y2q14t7' duration='46'']

מפגינים נוספים התקהלו בגשר ראשון לציון בכביש 4. במהלך ההפגנה כעשרים מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים. המשטרה פיזרה את המפגינים ועצרה שני חשודים שבחפציהם נמצאו בקבוקי תבערה. צלם חדשות 13 הצליח לקלוט את אחד מהמפגינים, ילד כבן 12, שנלקח על ידי השוטר לצדו השני של הכביש ומוכנס לניידת.

[brightcove_iframe video_id='the-main-edition-articles-20190703-2135' autoplay='0' credit='חדשות 13' desc='המשטרה עצרה ילד בן כ-12 בחשד שנשא עליו בקבוק תבערה' kid='1_ekf0asnf' duration='69'']

מאות מפגינים הגיעו לצומת עזריאלי - רבים מהם מחו על נושאים שאינם נוגעים ליחס המשטרה ליוצאי אתיופיה, והציר נחסם מפעם לפעם. חמישה פעילים נעצרו בעקבות ניסיון לחסום את הכביש. נתיבי איילון נחסמו בעקבות ירידת מפגינים לכביש, ונפתחו מחדש לאחר כ-40 דקות. בסביבות השעה 20:00 התפזרו המפגינים.

עימותי מחאת יוצאי אתיופיה עם שוטרי יס''מ בצומת עזריאלי
עימותי מחאת יוצאי אתיופיה עם שוטרי יס''מ בצומת עזריאלי | צילום: חדשות 13

עשרות מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת יבנה ויידו אבנים לעבר השוטרים. הם פוזרו על ידי הכוחות, ושישה חשודים נעצרו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי: "מותו של סלמון טקה הוא טרגדיה גדולה, ליבנו עם המשפחה וגם יופקו לקחים. אבל דבר אחד ברור: אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול. אנחנו לא יכולים לראות חסימת צירים אלימה, אנחנו לא יכולים לראות בקבוקי תבערה, התקפות על שוטרים, על אזרחים, על רכוש פרטי – זה דבר שהדעת אינה סובלת והמשטרה נערכת בהתאם כדי למנוע את זה. אני קראתי לכם לכאן היום קודם כל כי אתם נציגי ציבור. אנחנו עבדנו יחד והשגנו דברים חשובים לעדה של יוצאי אתיופיה בארץ ויש לנו עוד עבודה לעשות. אבל הדבר הראשון שאני מבקש ואני מצפה זה שתגייסו את ההשפעה שלכם כדי לעזור להפסיק את האלימות הזו. היא חייבת להיפסק לאלתר. יש לנו גם דברים אחרים שנדון בהם אבל זה הדבר הראשון ואני מקווה שגם נצליח".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190703-1929' autoplay='0' credit='' desc='ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ועדת השרים לקידום שילוב בני הקהילה האתיופית' kid='1_2vo31ljb' duration='86'']

המשטרה נערכה היום בכוחות מתוגברים בזירות רבות, מחשש שהתמונות שנראו אמש יחזרו על עצמן. כמו כן, מחשש לפקקי ענק, אזרחים רבים עזבו מוקדם את מקום עבודתם בתל אביב. תמונה דומה הצטיירה גם בירושלים, שם הגיעו כוחות משטרה גדולים לכניסה לעיר כדי למנוע חסימת כבישים. עקב כך, נרשמה תנועה דלילה מאוד של מכוניות בכביש.
[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190703-1930' autoplay='0' credit='חדשות 13' desc='צומת עזריאלי כפי שנקלט בעדשת המצלמה של רחפן חדשות 13 ' kid='1_7sxv698l' duration='192'']
עימותים אלימים בין חיילי יס''מ למפגינים בצומת עזריאלי בתל אביב
עימותים אלימים בין חיילי יס''מ למפגינים בצומת עזריאלי בתל אביב | צילום: חדשות 13

בתוך כך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, נפגשו עם נציגים של קהילת יוצאי אתיופיה. ארדן התחייב להקים גוף במשטרה שיפקח על הטיפול המשמעתי בגילויי גזענות מצד שוטרים. "לפני שלושה ימים קרה אירוע חמור וכואב. אירוע שלא היה צריך לקרות. אני ומשטרת ישראל שותפים לכאב ולזעזוע, ומשתתפים באבלה הכבד של משפחת טקה", אמר.

"ברור שיש עוד הרבה מה לתקן", המשיך ארדן. "אבל היה שיפור רב בתוצאות בשנים האחרונות בירידה במספר המעצרים, בירידה במספר כתבי האישום, בסגירת תיקים לבני נוער והרבה פרוייקטים כמו מצלמות הגוף שמיושמים כעת".

חיילי יס''מ בצומת עזריאלי בתל אביב חוסמים את המפגינים
חיילי יס''מ בצומת עזריאלי בתל אביב חוסמים את המפגינים | צילום: חדשות 13

"לכולנו יש אחריות על חיי אדם ואחריות לנסות ולפעול כדי להקטין את הסיכוי שבני נוער וצעירים ייפגעו הערב בעת פינוי הצירים", הוסיף. "אני אביא בפני הממשלה את הכאב, הטענות וההצעות החשובות שהעליתם ומתחייב אישית ללוות את התיקונים שיש לבצע. מחאה - כן אבל אלימות ואנרכיה אסור שתהיה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190703-1838' autoplay='0' credit='' desc='מפגינים בצומת קריית אתא' kid='1_enclu7nr' duration='14'']

במקביל, בעיריית רחובות הודיעו כי יפעילו שאטלים חינמיים לפסטיבל הפסלים החיים המתקיים בעיר השבוע. זאת בשל החשש כי המבקרים בפסטיבל יימנעו מהגעה למקום עקב ההפגנות ברחבי הארץ. מעיריית רחובות נמסר כי "שאטלים מהרכבת לפסטיבל ייצאו מתחנת הרכבת (ביציאה הצפונית) בכל חצי שעה בשעות 18:00, 18:30, 19:00, 19:30. בחזור ייצא שאטל מהפסטיבל, מכיכר יעקב - מנוחה ונחלה - בין השעות 21:00-21:30".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-crime-20190703-1752' autoplay='0' credit='' desc='ח"כ גדי יברקן (כחול לבן) בסוכת האבלים של משפחת טקה' kid='1_um2uru4t' duration='264'']

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה נתניהו לאלימות שפרצה במספר מוקדי הפגנות אמש. "העדה הזו יקרה לנו. אני אומר את זה בתור מי עומד בראש צוות שרים לטיפול בבעיות של העדה הזאת, מקיים היום ישיבה תריסר במניין בנושא", אמר. "אנחנו נדון בכל הנושאים, אבל אנחנו לא מוכנים לקבל חסימת צירים, הפעלת אלימות כלפי כוחותינו ושריפת מכוניות או רכוש אזרחים".

משפחתו של יהודה ביאדגה באים לנחם את משפחתו של סלומון טקה
משפחתו של יהודה ביאדגה באים לנחם את משפחתו של סלומון טקה | צילום: חדשות 13

"אנחנו מדינת חוק ואנחנו דורשים שכולם יכבדו את החוק", אמר נתניהו על פעולת הוועדה, שתתכנס בשעות אחר הצהריים לדיון. "קיימנו ארבעה דיונים על שיטור יתר – על שינוי הדפוסים של התנהגות מול בני העדה האתיופית. זה דבר שחל בו שיפור ויתכן שאנחנו צריכים להביא לעוד הרבה שיפורים. אבל דבר אחד בטוח – אי אפשר לטפל בזה בחסימת צירים ובאלימות".

מוקדם יותר היום הגיע מפקד מחוז חוף, ניצב פרץ עמר, לסוכת האבלים של משפחת טקה, שבנם סלמון נורה למוות על ידי קצין משטרה, ומסר את תנחומיו. "אנחנו כואבים את המקרה הטרגי הזה, מקווה שזה המקרה האחרון". עם זאת הוסיף עמר: "אבל כמובן שזה לא בידיים שלנו, הדינמיקה לפעמים כופה עלינו דברים שאין לנו שליטה עליהם". בתוך כך, אל סוכת האבלים הגיעו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ומשפחתו של יהודה ביאדגה, שנורה למוות על ידי שוטר בחודש ינואר בבת ים. כמו כן, מעצרם של שלושה מפגינים שהתפרעו אמש בחדרה הוארך ביום אחד.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190703-2208' autoplay='0' credit='' desc=''אסף גובאנה, מדריך הנוער של סלמון טקה ' kid='1_7eofd9gh' duration='41'']

"הקשר שלנו עם העדה הוא מצוין ואני מתכוון להמשיך ולחזק אותו", המשיך ניצב עמר. "אני מתכוון להמשיך להיות בקשר עם האבא כדי לתת לו להבין שכל מה שהוא מצפה שיקרה יבוא לידי ביטוי. אני יכול להבטיח שאנחנו עושים את המקסימום שדברים יקרו בצורה הנכונה ונצמצם את התקלות לאפס".

הפגנת יוצאי אתיופיה בת''א
הפגנת יוצאי אתיופיה בת''א | צילום: רויטרס

אביו של סלמון, וורקה, אמר היום כי "יש שוטרים שהם מגנים על העם ועושים את עבודתם נאמה, אבל יש מעטים שאמנם התגייסו למשטרה ויש להם נשק, אבל הם משתמשים בכוח שלהם. שאלוהים ייתן להם את הדין". כמו כן, וורקה פנה למפגינים ואמר: "אני קורא להם לא לפגוע בנפש. אנחנו מעריכים שיצאתם להפגין, אבל סלמון לא יחזור. הוא כבר מת".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-crime-20190703-1812' autoplay='0' credit='' desc='נצ"מ שלומי שגיא, קצין אג"ם במחוז מרכז' kid='1_rbrbg6y2' duration='69'']

משפחתו של יהודה ביאדגה שנורה למוות על ידי שוטר לפני למעלה מחצי שנה, הגיע לנחם את משפחת טקה ואמרה: "אין מילים שיכולות לנחם כאב שכזה. אנחנו יכולים רק לקוות שזה יהיה המקרה האחרון".

הגוס ווביו, הגיס של יהודה, זעם על ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים: "אני רוצה להגיד לביבי וארדן שאתם כמו נסראללה, יצאתם מהבונקר בלילה ואמרתם די לאלימות. אבל מה עם שוטרים שהורים אתיופים? לא מסתכלים על זה? לא כואב לכם? אנחנו נמשיך עד שהאמת תצא לאור. מח"ש מחבקים את השוטרים, ארדן מחלק פירות לשוטרים שרוצחים".