פרקליט החשוד בירי בטקה: "אלמלא ירה – ייתכן שלא היה נותר חי"

במסיבת עיתונאים אמר עו"ד יאיר נדשי כי דעת הציבור חורצת את דינו של השוטר: "מתירים את דמו ברבים על סמך שמועות ועובדות לא מבוססות. האירוע הטרגי אינו קשור לצבע עורו של המנוח"

זמן צפייה: 03:52

הירי בסלמון טקה: יאיר נדשי, עורך דינו של השוטר שירה למוות בסלמון טקה כינס היום (חמישי) מסיבת עיתונאים, בה חזר על גרסתו של החשוד - לפיה היה מדובר בירי לצורך הגנה עצמית. "הוא נקלע לאירוע קשה בו חייו וחיי בני משפחתו עמדה בסכנה מיידית ומוחשית, וכמוצא אחרון הוא נאלץ לעשות שימוש בנשק לצורך הרתעתי בלבד", טען עורך הדין. "בעודו שוהה בחיק משפחתו נקלע מרשי לסיטואציה מסכנת חיים שחייבה אותו לפעול כפי שפעל אלמלא היה פועל כפי שפעל – ייתכן שמרשי לא היה נותר בחיים וסביר להניח שמשפחתו הייתה נפגעת".

"רבים ממהרים לשפוט את מרשי ולכנותו רוצח על סמך שמועות ועובדות לא מבוססות תוך התרת דמו ברבים ואחרים תופסים טרמפ על גבו ומשתפים את הקהל בהגיגי ליבם האוויליים", המשיך. "כתוצאה מכך נגרם למרשי נזק עצום שמתגבר בכל יום שעובר. המסע הקשה הזה רק בתחילתו".

"בניגוד גמור לדברים שקריים שהוצגו בתקשורת, מרשי כלל לא כיוון את נשקו לעבר המנוח או לעבר כל אדם אחר", הוסיף. "יודגש כי האירוע הטרגי אינו קשור כלל לצבע עורו או למוצאו של המנוח".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190704-1728' autoplay='0' credit='' desc='עורך הדין יאיר נדשי' kid='1_43gy4qcd' duration='279'']

עוד בחדשות 13:

הרבנים הראשיים נפגשו עם ראשי העדה האתיופית: "יש לסיים המחאה"

מפיקדה עד טקה: התקריות האלימות של שוטרים נגד ישראלים אתיופים

הערכה: מח"ש תמליץ להאשים השוטר שירה בטקה בגרימת מוות ברשלנות

עורך הדין יאיר נדשי המייצג את השוטר שירה בסלומון טקה
עורך הדין יאיר נדשי המייצג את השוטר שירה בסלומון טקה | צילום: חדשות 13

"גם אם אדם חשוד במעשה כלשהו, במיוחד כאשר מדובר בקצין משטרה ערכי ונורמטיבי לכל דבר- יש לתת לו את יומו בבית המשפט", סיכם נדשי. "חקירת מח"ש נמצאת בעיצומה, אין עוד מסקנה ועם זאת ברשתות החברתיות אופיו כבר נרצח והוא מכונה רוצח, מאיימי םעליו ועל ילדיו בהוצאה להורג".

לטענת השוטר בחקירתו, הוא ירה לרצפה ולא באוויר - כפי שמכתיבים הנהלים - משום שהאירוע התרחש בלב שכונת מגורים, והוא לא רצה לגרום לנזק. הקצין טרם ביצע שחזור, מכיוון שבמח"ש מעוניינים לגבות ראשית את כל העדויות הרלוונטיות, וכן חוששים להביא אותו לזירת האירוע - מחשש שייגרם לו נזק.

החקירה עדיין נמשכת, אך על פי העדויות שנאספו בינתיים אכן נזרקו אבנים לעבר השוטר - דבר המחזק את גרסתו. נשאלת השאלה כמה אבנים נזרקו, אם הוא אכן חש סכנת חיים ועד כמה הן היו קרובות אליו. פרקליט המדינה, שי ניצן, והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מעורים אף הם בפרטי החקירה, בגלל רגישות המקרה.

חיילי יס''מ בצומת עזריאלי בתל אביב חוסמים את המפגינים
חיילי יס''מ בצומת עזריאלי בתל אביב חוסמים את המפגינים | צילום: חדשות 13

בימים האחרונים אמר החשוד למקורביו כי הוא בטוח בחפותו ומשוכנע כי יחזור לעבודתו בתום החקירה. עם זאת, בשיחות העלה את החשש מהלחץ הציבורי וכן מהתבטאויותיהם של פוליטיקאים, בהם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שאמר אמש כי פעילותו "מעוררת שאלות קשות".

"פעלתי אך ורק מתוך הגנה עצמית, ואני חושש שיהפכו אותי לקורבן של המחאה", אמר. "סומך על מח"ש אולם מפחד שהלחץ הציבורי יכניע גם אותם, ויגישו נגדי כתב אישום על מעשים שלא עשיתי".

ש', חברו של הקצין היורה, מאמין לגרסתו כי מדובר היה בהגנה עצמית. "אי אפשר להגיד שזה רצח, אי אפשר להגיד שזאת הריגה", אמר. "הוא באמת ניסה להגן על עצמו ועל משפחתו. הוא לא בן אדם גזען, אין אצלו הבדל של דת, גזע או מין, ומאוד עצוב לי לראות בימים האחרונים את הלינץ' התקשורתי שעושים על אותו שוטר".

אמש אמר השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בריאיון לחדשות 13 כי מאבק יוצאי אתיופיה הוא מוצדק. "משעות הבוקר אני נמצא בהידברות עם מנהיגי הקהילה האתיופית, עוד לא הגענו למסקנות. הרעיון היה למצוא עוד צעדים שכל יכולים לתרום להרגעת הרוחות. רצינו למנוע תמונות כמו של אתמול. כי זו לא הייתה מחאה - זה היה פשוט גל של ונדליזם ואלימות. ואני בטוח שגם הם מבינים שזה פוגע גם בהם וגם במאבק המוצדק".

גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, בריאיון לחדשות 13 על מחאת יוצאי אתיופיה
גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, בריאיון לחדשות 13 על מחאת יוצאי אתיופיה | צילום: חדשות 13

ארדן התייחס גם לשוטר היורה ואמר: "ודאי שהפעילות של השוטר מעוררת שאלות קשות. בסיטואציה כזאת שוטר לא אמור להגיע למצב שהוא שולף נשק, ובטח שלא למצב שהוא יורה. אבל השאלה אם זה פלילי או לא היא שאלה לפרקליטות".

בתוך כך, הודיעו אמש  מארגני המחאה כי נעתרו לבקשת הוריו של סלמון טקה, וכי החליטו להשעות את קיום ההפגנות עד תום השבעה. החלטה זו הגיעה בתום יום שקט יחסית, כאשר מאות בודדות של מפגינים התכנסו במוקדים ברחבי הארץ, והמחאות התקיימו בעוצמה פחותה בהרבה מהמחאה האלימה שאירעה אתמול. מאות מפגינים הגיעו לצומת עזריאלי - רבים מהם מחו על נושאים שאינם נוגעים ליחס המשטרה ליוצאי אתיופיה, והציר נחסם מפעם לפעם. חמישה פעילים נעצרו בעקבות ניסיון לחסום את הכביש. נתיבי איילון נחסמו בעקבות ירידת מפגינים לכביש, ונפתחו מחדש לאחר כ-40 דקות. בסביבות השעה 20:00 התפזרו המפגינים.

עימותים אלימים בין חיילי יס''מ למפגינים בצומת עזריאלי בתל אביב
עימותים אלימים בין חיילי יס''מ למפגינים בצומת עזריאלי בתל אביב | צילום: חדשות 13

מאות מפגינים הגיעו גם לצומת קריית אתא - הצומת המרכזי באזור, ומשם המשיכו לכיוון זירת הירי - שם ערכו טקס זיכרון. מפגין שהגיע למקום מחה על האופן בו סוקרו ההפגנות, ואמר לחבריו המפגינים: "אל תיגעו בשוטרים. אנחנו נפגין כי כואב לנו, אנחנו לא אלימים", אמר והוסיף: "התקשורת רוצה לשמוע אלימות. הם (השוטרים) חיסלו 14 ילדים, לא ניתן להם לחסל אותנו. נעשה הפגנה שקטה, נביע את המחאה בצורה שקטה".

[brightcove_iframe video_id=' news-domestic-20190703-2051' autoplay='0' credit='חדשות 13' desc='מפגינים מדליקים נרות בזירת מותו של סלמון טקה' kid='1_3b0lwpiu' duration='14'']

מפגינים נוספים התקהלו מוקדם יותר בגשר ראשון לציון בכביש 4. במהלך ההפגנה כעשרים מפגינים יידו אבנים לעבר שוטרים. המשטרה פיזרה את המפגינים ועצרה שני חשודים שבחפציהם נמצאו בקבוקי תבערה. כמו כן, עשרות מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת יבנה ויידו אבנים לעבר השוטרים. הם פוזרו על ידי הכוחות, ושישה חשודים נעצרו.