לאחר שחבריהן שילמו ערבות: האחיות הפיליפיניות שוחררו ממעצר

הורים ותלמידים שילמו 20 אלף שקל לשחרור מיקה ומאורין, והוריהן שילה ורנדי, שנעצרו לפני כשבועיים עד לתום ההליכים בעניינם. "הרחקת הקטינות מהארץ בשלב זה עלולה להסב נזק"

זמן צפייה: 00:10

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לשחרר היום (חמישי) את האחיות מיקה ומאורין בנות 9 ו-12, והוריהן שילה ורנדי, שעומדים בפני גירוש ונעצרו לפני כשבועיים עד לתום ההליכים בעניינם. זאת לאחר שהורי ותלמידי בית הספר בלפור בתל אביב שילמו את סכום הערבות, שעמד על 20 אלף שקלים.

סגן ונשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב אמר כי "הרחקת המבקשים במצבם מן הארץ בשלב זה, עלולה להסב להם נזק ולהיות בעלת השלכות מיוחדות על המבקשים, ובמיוחד על הקטינות ומצבן הנפשי בהיותן ילדות בנות 9 ו-12, הנעקרות מהמסגרת החינוכית והחברתית שבה הן מצויות ומורחקות לארץ שהיא זרה מבחינתן. נזק העולה, לטעמי, על הנזק הצפוי, אם קיים בכלל, מהישארותם בארץ".

עורכי הדין שייצגו את המשפחה, מיכל פומרנץ, נטע מישלי וגידי אייזן, בירכו על ההחלטה: "אומנם אין בכך סוף למאבק על מעמד המשפחה בישראל, אבל שחרורן של הילדות מרגש ביותר".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

הילדות שעומדות בפני גירוש לפיליפינים: "הדבר הכי מפחיד שקרה"

אם ובנה שגורשו לפיליפינים הורדו מהמטוס לאחר שהאם השתוללה

מדוע האזרחית הפיליפינית וילדיה שוחררו ממעצר דרך יציאה צדדית?

האחיות מיקה ומאורין, והוריהן שילה ורנדי, שוחררו ממעצר
האחיות מיקה ומאורין, והוריהן שילה ורנדי, שוחררו ממעצר | צילום: Uniten children of israel

לפני כעשרה ימים חבריהן של מיקה ומאורין הפגינו מחוץ למתקן הכליאה בכלא גבעון שבו שהו. במכתבים שהעבירו לחבריהן כתבו הילדות: "זה הדבר הכי מפחיד שקרה לנו".

"ביום ראשון בשעה שש בבוקר דפקו לנו בדלת משטרת ההגירה", כתבה מיקה. "עכשיו אני פה במין כלא כזה עם המשפחה שלי. אבא שלי לא נמצא איתנו כי הם שומרים בין בנות לבנים. ממש קשה לנו כאן. אני ואחותי בקושי אוכלות. אמא שלי ממש דואגת לנו". עוד כתבה: "הם מתייחסים אלינו בכבוד, אבל אנחנו לא אמורים להיות כאן. רציתי להגיד תודה רבה לכל מי שעוזר לנו לצאת מפה, ועושה את כל מה שהוא יכול. זה עוזר לנו להישאר חזקים".

חבריהן של מיקה ומאורין מפגינים נגד גירושן מחוץ לדיון בכלא גבעון
חבריהן של מיקה ומאורין מפגינים נגד גירושן מחוץ לדיון בכלא גבעון | צילום: Uci

שבוע לפני כן גורשו לפיליפינים רוזמרי פרז, ובנה רוהאן בן ה-13. זאת, יממה לאחר מועד גירושם המתוכנן - שנדחה לאחר שהאם התפרעה במטוס, והשניים הורדו ממנו והוחזרו למתקן רשות האוכלוסין וההגירה בנתב"ג. הדיון בבקשת הערעור על גירוש השניים נקבע לאותו יום בבוקר, אך בתי המשפט המחוזי והעליון לא נענו לבקשת עורכי הדין להקפיא את הגירוש עד לקיומו. זאת, בין היתר, בשל היותה של האם שוהה בלתי חוקית מאז 2007, והעובדה שלא הסדירה את מעמדה ומעמד בנה.

יממה קודם לכן אישר בית הדין את הגירוש של האם ובנה והם נלקחו לטרמינל 3 לקראת הטיסה, לאחר שעורכי הדין של השניים הגישו בקשות דחופות לבית המשפט למתן צו ביניים להקפאת הגירוש – וכאמור נדחו.

לאחר שהורדו מהטיסה ביום ראשון בערב, הגיעו עשרות חברים ותומכים להפגין מחוץ למתקן. "פשוט זרקו אותנו למטוס בלי כלום", סיפר אז רוהאן. "אמרתי להם: אני רוצה להישאר פה, לא עשינו כלום רע, אמרתי שאני מתחנן להישאר פה. אין להם לב. הם חושבים רק על חוקים, לא אכפת להם איך אנחנו מרגישים".