אלסטום, אלקטרה ומנרב זכו במכרז להקמת קו הרכבת הקלה בצפון

פרויקט הרכבת הקלה שתחבר בין חיפה לבין נוף הגליל ונצרת מתקדם שלב נוסף, כאשר קבוצה מספר שלוש, המורכבת מהחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב, זכתה במכרז הבינלאומי של משרד התחבורה להקמה והפעלה של הקו. שרת התחבורה רגב: "בשורה גדולה לתושבי הצפון"

הדמיית קו הרכבת הקלה מחיפה לנוף הגליל ונצרת

פרויקט הרכבת הקלה של הצפון מתקדם שלב נוסף, והיום (שני) זכתה קבוצה מספר שלוש, המורכבת מהחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב, במכרז הבינלאומי של משרד התחבורה להקמה והפעלה של קו הרכבת הקלה "נופית", שתחבר בין חיפה לבין נוף הגליל ונצרת. חברת אלקטרה-אפיקים תהיה זו שתפעיל את הקו.

תהליך המיון כלל מספר שלבים, שבסופם הגיעו לשלב הגמר ארבע קבוצות שכל אחת מהן הורכבה מחברות ישראליות ובינלאומיות מובילות בתחומן. שלוש הקבוצות הנוספות שהתמודדו במכרז הן: שפיר, CAF, קומסה, דן, דניה סיבוס, שיכון, בינוי, אגד.

פרויקט הרכבת הקלה "נופית" מצוי כבר בשלבי ביצוע ראשוניים של הכנת התשתיות. השלב הבא, אשר יוצא היום לדרך, מקודם במתכונת PPP של שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי והציבורי, בדומה לפרויקטים כמו הרכבת הקלה בירושלים, כביש 6, מנהרות הכרמל ועוד.

החברות אלסטום, אלקטרה ומנרב תהיינה אמונות על תכנון, הקמה, אספקה והתקנה של כלל המערכות הרכבתיות של הפרויקט ובהן מערכות איתות, תקשורת, חישמול, כרטוס ומידע לנוסעים; על הקמת המסילות, התחנות, מתחם תחזוקה וחניה (דיפו) ומרכז בקרה; על רכש הקרונות והציוד; ועל הפעלה ואחזקה של הקו לתקופה של כ-25 שנה. העבודות צפויות להתחיל במהלך השנה הבאה ויימשכו כארבע שנים.

הפרויקט נועד לספק מענה לגידול הצפוי בהיקף האוכלוסייה ובצרכי התעסוקה במטרופולין הצפוני. עד שנת 2040, צפויה אוכלוסיית הגוש העירוני נצרת לגדול בכ-40%, ובשפרעם וקריית אתא בכ-70%. צפי הגידול בתעסוקה לתקופה זו הוא כ-60%.

"נופית" היא אמצעי תחבורה מתקדם וידידותי לסביבה, שיופעל בחשמל, באמצעות טכנולוגיה חדשנית וירוקה, ותאפשר לראשונה בישראל נסיעה רצופה במקטעים עירוניים ובין-עירוניים, ללא צורך בהחלפת אמצעי תחבורה. אורך הקו הוא כ-41 ק"מ, והוא יכלול כ-20 תחנות, בחלקן עם חניוני "חנה וסע" צמודים, מתחם דיפו ומרכז בקרה. בקו יפעלו כ-30 רכבות בתדירות מרבית של כל 4 דקות, וצפויים לנסוע בה כ-100 אלף איש ביום, במהירות נסיעה של עד 100 קמ"ש בקטעים הבינעירוניים.

השרה מירי רגב
שרת התחבורה מירי רגב | צילום: יונתן שאול, פלאש 90

שרת התחבורה מירי רגב מסרה: "ההכרזה על הזוכה במכרז להקמת הרכבת הקלה 'נופית', פרויקט ענק שיחבר את נוף הגליל, נצרת ויישובי הגליל למטרופולין חיפה, היא בשורה גדולה לתושבי הצפון, בשורה של התחדשות וצמיחה, של חיבור בין הפריפריה למרכז, של חופש תנועה וחופש בחירה תעסוקתי. ארבע קבוצות מובילות ורבות מוניטין, שכל אחת מהן מייצגת שיתוף פעולה ישראלי ובינלאומי, ניגשו למכרז, מתוך הבעת אמון מרשימה בחוסנו, ביציבותו ובעתידו של המשק הישראלי. בשם תושבי הצפון וכלל תושבי ישראל, אני מברכת את הקבוצה הזוכה ומבטיחה לסייע בכל דרך כדי שהפרויקט החשוב הזה יושלם בהקדם ויביא לשינוי משמעותי לכל אזור הצפון. אני מאחלת לכולנו דרך צלחה".

מנכ״ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן, מסר: "זהו יום היסטורי עבור תושבי הצפון ועבור כל תושבי ישראל. הליכי המיון המוקדם והמכרז התנהלו במקצועיות מירבית ואני בטוח כי בחרנו בקבוצה שתדע לעמוד ביעדים ובלוחות הזמנים שהוגדרו. משרד התחבורה יפעל מתוך מחויבות מלאה להצלחת הפרויקט ויסיר כל מכשול שעלול לעמוד בדרכו, תוך שיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות לאורך התוואי ועם משרדי הממשלה השונים".

דן שנבך, מנכ"ל חוצה ישראל
דן שנבך, מנכ"ל חוצה ישראל

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך, מסר: "חוצה ישראל גאה להוביל את הפרויקט הלאומי להקמת הרכבת הקלה 'נופית', שביצועו כבר החל. לפרויקט חשיבות אדירה לחוסן הכלכלי של מדינת ישראל והוא יהווה מנוע צמיחה משמעותי למשק בכלל ולצפון בפרט. התמודדותן של קבוצות המורכבות מחברות בינלאומיות וישראליות מובילות היא תולדה של שיתוף פעולה פורה והבעת אמון במשק הישראלי, דבר המקבל משנה תוקף בימים אלו".