הרב הראשי הורה לעכב הלוויית אמו של סרבן גט - כדי ללחוץ עליו

דוד לאו פנה לחברה קדישא בבקשה שלא לאפשר את קבורת האם, כיוון שבנה, חסיד מארה"ב, מעגן את אשתו יותר מעשור. בעקבות התערבות הרב, הבן הודיע כי יציית לבית הדין ויעניק לה גט

זמן צפייה: 01:18

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, הורה לחברה קדישא שלא לאפשר את קבורת אמו של סרבן גט, שהלווייתה אמורה להיערך היום (שלישי). סרבן הגט הוא חסיד תושב ארצות הברית, שמעגן את אשתו יותר מעשור.

בעקבות התערבותו של הרב, הבעל המעגן הודיע כי יציית לבית הדין וייתן גט לאשתו. מהרבנות הראשית נמסר כי הצדדים הגיעו להסכמה שבמסגרתה הופקדה התחייבות המגובה בערבות כספית בבית הדין, כי הבעל המעגן יגיע לדיון בהקדם בבית הדין ויציית לפסקיו. בשל כך הוחלט כי האם תובא לקבורה.​

בטרם התרצה הבן, הוציא בית דין רבני אמריקני לגביו ''כתב סירוב'', כאשר על פי ההלכה המשמעות היא שעל מנת ללחוץ עליו לתת את הגט - בין היתר לא יסופקו שירותי קבורה לבן משפחתו. המקרה הגיע לפתחו של הרב לאו, ובשל החומרה שהוא מייחס לבעיית העגינות - פסק כאמור כי תעוכב קבורת האם.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

החלטה תקדימית: סרב לתת גט במשך 20 שנה – והורשע בפלילים

הרב הראשי: "בגלל האירוויזיון – הוסיפו 20 דקות לשמירת השבת"

הרבנים הראשיים נפגשו עם ראשי העדה האתיופית: "יש לסיים המחאה"

הרב הראשי דוד לאו
הרב הראשי דוד לאו | צילום: החדשות 13

בחודש אפריל הרשיע בית משפט השלום בירושלים סרבן גט בעבירה פלילית בגין הפרת הוראה חוקית – לאחר שלא נתן גט לאשתו במשך יותר מ-20 שנים. הנאשם, מאיר גורודצקי, ישב במאסר במשך כ-18 שנים לאחר שסירב שוב ושוב לתת גט לאשתו, גם כאשר בית הדין הפעיל עליו אמצעי כפייה.

"ההליך הוא המקרה הראשון שבו הוגש אישום נגד סרבן גט בשל עבירה של הפרת הוראה חוקית, וזאת על פי הנחייתו של פרקליט המדינה משנת 2016", נכתב בהכרעת הדין. "במשך הזמן הארוך בו מפר הנאשם את צו הגט, והעובדה שגם 18 שנות מאסר לא הביאו אותו לציית לצו הגט, מייחדים את המקרה ומצדיקים הגשת כתב אישום, גם אם אין מדובר בצעד שגרתי".

האומץ להיפרד
האומץ להיפרד | צילום: פוטוליה

השניים התחתנו בשנת 1992, ושש שנים לאחר מכן האישה ביקשה להתגרש והגישה לבית הדין הרבני בירושלים תביעה למתן גט. משסירב, הוחלט להכניס אותו למאסר, במהלכו הוחמרו מעת לעת תנאי כליאתו. גורודצקי הועבר לבתי סוהר עם אסירים אלימים, נשללו ממנו זכויות שונות והוא אף הוחזק בתנאי בידוד לפרקי זמן ממשוכים. במשך השנים, האישה ניסתה לעקוף את סירובו של הבעל לתת לה גט, כשהתייאשה והחליטה לוותר על הגט ולסיים את מערכת היחסים עמו - ומצאה פתרון בכך שבית דין פרטי ביטל את נישואיה.

לדברי הנאשם, אשתו לא גוירה כהלכה ולכן הנישואין אינם תקפים, ומכאן שלא היה חייב לתת לה גט. גורודצקי טען כי אשתו מנסה להוציא ממנו כספים ורכוש בדרכי מרמה וכי זייפה מסמכים לשם כך. השופט כתב בהכרעת הדין כי גם אם היה מקבל שהנאשם "סבר באמת ובתמים כי פסק הדין שגוי וכי אינו חייב לתת גט, חובתו של אדם לציית להוראה חוקית אינה מסויגת רק להוראה אשר האדם מסכים איתה, אלא גם – ובעיקר – להוראה שהוא חולק עליה".