בהלת אבעבועות הקוף: מקרה ראשון התגלה בישראל

גבר בשנות ה-30 לחייו הגיע לבית החולים איכילוב בתל אביב עם סימני המחלה ואושפז בחדר בידוד. ארגון הבריאות העולמי קיים היום דיון חירום לאחר שכבר יותר מ-100 ממקרים התגלו באירופה לנגיף שזוהה לראשונה באפריקה

אבעבועות הקוף
אבעבועות הקוף | צילום: רויטרס

מקרה ראשון של אבעבועות הקוף התגלה בישראל: גבר בשנות ה-30 לחייו הגיע הערב (שישי) לבית החולים איכילוב בתל אביב עם סימני המחלה. וכעת מאשפזים אותו בחדר בידוד. במשרד הבריאות עדכנו הערב כי מצבו של החולה טוב והוא אושפז להשלמת בירור.

עוד ציינו כי הועברה דגימה לאישור האבחנה במכון הביולוגי. כמו כן, בהודעת המשרד נכתב כי מידע המגיע מרשויות בארצות, שבהן התגלו חולים בימים האחרונים מעיד שיש ריבוי מקרים בקרב גברים מקהילת הלהט"ב, אך לא רק מהקהילה.

ארגון הבריאות העולמי קיים היום דיון חירום בעקבות התפשטות נגיף אבעבועות הקוף שחדר לאירופה לאחר שזוהה לראשונה באפריקה.

יותר מ-100 מקרים התגלו באירופה, בין היתר בספרד, שם זוהו היום 23 מקרים חדשים בעיקר במדריד לאחר שכמה נדבקו בעת שהיו בסאונה. סך המקרים בספרד עומד על 30 כשבפורטוגל השכנה ישנם 23 נדבקים בנגיף כשתשעה מהם התגלו היום.

בהולנד גם דיווחו היום על מקרים ראשונים של נדבקים בנגיף. מוקדם יותר התגלו כ-20 מקרים בבריטניה. נגיף אבעבועות הקוף הוא נגיף שלא נחשב למסכן חיים מאופיין בעיקר עם חום, כאבי ראש ופריחה.

המחלה התגלתה לראשונה בשנת 1958 במעבדת קופים, כש-12 שנים לאחר מכן התגלה המקרה הראשון של המחלה בבני אדם ומאז היא מתפרצת לסירוגין בעיקר באפריקה. ב-2018 חזר ארצה מניגריה מי שלימים היה הנשא הראשון של המחלה בארץ. המסר המרגיע: אין מקרים ידועים בעולם שהסתיימו במוות.

במשרד הבריאות בישראל עוקבים אחר כל מקרה של הדבקה, ולפי שעה, אין כרגע הגבלות נסיעה למדינות מסוימות. משרד הבריאות קורא לאדם שחזר מחו"ל ופיתח חום ופריחה שלפוחיתית לפנות לרופא/ה המטפל/ת.