יותר מאלף רופאים במכתב: "לא נהיה כמו המדענים של גרמניה 1933"

במכתב חריף ששיגרו הרופאים אל יו"ר ההסתדרות הרפואית, הם דורשים שביתה כללית במערכת הבריאות, במחאה נגד המהפכה המשפטית ועל מנת "למנוע רודנות והפיכה של ישראל למדינת עולם שלישי". במקביל, מאות סטודנטים לרפואה מכל הפקולטות בישראל דורשים גם הם להכריז על שביתה

בית החולים איכילוב

המהפכה המשפטית גוררת יחד איתה ארגונים וגופים שונים אשר מנסים להיאבק בה, והיום (חמישי) קיבל ראש ההסתדרות הרפואית בישראל, פרופ' ציון חגי, מכתב עליו חתומים מעל לאלף רופאים חברי ההסתדרות - שדורשים מהיו"ר להכריז על שביתה כללית בטענה כי הם "לא מוכנים להפוך לאינטלקטואלים, המדענים והמשכילים של גרמניה 1933".

עוד נאמר במכתב: "בערב מאיים זה, בימי בין המצרים, רופאים חברי הר"י צופים בתדהמה ובסלידה עמוקה בשתיקת הכבשים של הארגון בשעה שהארץ משנה את פניה. כיו"ר הארגון אתה יודע היטב כי עמדת הרוב המכריע של חבריו היא שההפיכה המשטרית הקורמת עור וגידים בעוד דברים אלה נכתבים תזיק לרמת הרפואה בארץ, תפגע בצבור המטופלים, ותאיין את הישגיה הכבירים של הרפואה הישראלית".

"באין חופש, אין חינוך רפואי, אין מנהיגות מקצועית, אין חופש התארגנות ואין רמה סבירה של רפואה", הוסיפו, "לא קשה לראות מה הפיכה המשטרית מעוללת כבר עתה ללשכת עורכי הדין לאחר שהתוצאות לא תאמו לציפיות של המשטר, מדוע תהיה הר"י מוגנת? האם נרצה לפעול במדינה בה המשטר שולט בהר"י, ממנה את המשרות ומחליט על יו"ר האיגודים?".

המכתב אותו קיבל פרופסור ציון חגי, דף אחד מתוך שמונת דפי החתימה
המכתב אותו קיבל פרופסור ציון חגי, דף אחד מתוך שמונת דפי החתימה

לסיום כתבו הרופאים: "לא נהיה לאינטלקטואלים, המדענים והמשכילים של גרמניה 1933, לא נעבוד במדינה שחבר האוות יוקיע בשל רודנות כפי שאכן קורה. קולנו יישמע, בין אם במסגרת הר"י, ובין אם במסגרת חליפית הראויה לשליחותה. אנו קוראים לשביתה כללית במערכת הרפואה, כמה ימי סבל עדיפים על עידנים של רפואת עולם שלישי, כפי שנראים במשטרים לא דמוקרטים".

יו''ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי בעצרת המחאה בביה''ח הדסה הר הצופים
יו''ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי | צילום: דוברות הדסה

בתוך כך, מאות סטודנטים לרפואה מכל הפקולטות בישראל פנו בדרישה מהסתדרות הרפואית וארגון מרשם לצאת לשביתה עד לעצירת החקיקה, ובמכתבם הם כתבו: "אנחנו רואות ורואים את הרעבת המערכת, המחסור ברופאים, קריסת שירותי בריאות הנפש ובעיקר את אוזלת ידה של הממשלה ועיסוקה בחוקים פרסונליים ודורסניים".

עוד הם הוסיפו: "החקיקה המשפטית תשפיע על מערכת הבריאות ועל החינוך הרפואי בישראל. היא תגרום לבריחת מוחות, תבודד את ישראל אקדמית ותאפשר לגורמים פוליטיים להשתלט על החינוך והמחקר הרפואי בישראל. לא מדובר בספקולציות - דלתות בנושאים אקדמים ובתחומי מחקר מחו״ל הולכות ונסגרות. לכן אנחנו כסטודנטים שמהווים דור העתיד של מערכת הבריאות מבקשים מכם, עצרו את החקיקה".

"אנו עומדים בפני שעה הרת גורל, והזמן הולך ואוזל. אנו קוראים לרופאות ולרופאים לנקוט בפעולה מיידית. שמשו לנו דוגמא, הבהירו שלא תאפשרו לממשלה לפגוע בשבועת הרופא, בחינוך הרפואי, במחקר ובעתיד מערכת הבריאות. הלחמו איתנו יחד על עתיד המדינה וגם עתיד מערכת הבריאות.

לסיכום הם כתבו: "אנחנו דורשים מארגוני הרופאות והרופאים, הר"י ומרשם להכריז על שביתה כללית במתכונת שבת בכל מערכת הבריאות עד גניזה של חוקי ההפיכה המשטרית כפי שהם מוצעים כעת והתחייבות לחקיקה שתעבור בהסכמה רחבה. חוסר נוחות זמני כעת עדיף למטופלנו על עתיד בו הרפואה מדרדרת כפי שקרה בעבר במשטרים שאינם דמוקרטים".