סוף טרגי: נקבע מותו של הצעיר שנדבק באמבה הנדירה בכנרת

בבית החולים בילינסון נלחמו במהלך סוף השבוע על חייו של תושב המרכז בן ה-26 שנדבק באמבה מסוג "נגלריה פאולרי" ואושפז במצב קשה, אך מצבו התדרדר והרופאים נאלצו לקבוע את מותו

.מסדרון בית חולים, ארכיון
מסדרון בית חולים, ארכיון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה נקבע היום (ראשון) מותו של תושב המרכז בן ה-26 שנדבק באמבה הנדירה "נגלריה פאולרי" בכנרת, ואושפז במצב קשה. הרופאים בבית החולים נלחמו על חייו במהלך סוף השבוע, אך מצבו הוסיף להתדרדר, עד שנאלצו לקבוע את מותו.

כזכור, בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות כי הצעיר לקה בדלקת מוחית כתוצאה מהאמבה הנדירה, ומחקירה ראשונית של לשכת הבריאות במחוז מרכז עלה כי הוא נדבק בחוף גיא שבכנרת. בעברית שמה של האמבה הוא "אמבה אוכלת מוח". הוא אושפז עם תסמיני חום, כאבי ראש והקאות כאשר הוא בהכרה מלאה, אך מצבו התדרדר במהירות והופיעו תסמינים נוירולוגים.

החשד החל להתעורר לאחר בירור שנעשה עם המשפחה והמטופל שסיפרו כי הם שהו בקרבת מקורות מים טבעיים. האמבה משגשגת במים חמים מעל 35 מעלות צלזיוס ועד 42 מעלות צלזיוס ובמרבית המקרים לא יקרה דבר לרוחצים במקורות המים בהם האמבה נמצאת.

הכניסה לחדר המיון בבית החולים בילינסון בפתח תקווה
בית החולים בילינסון בפתח תקווה (ארכיון) | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ד"ר עיינה דביר רופאה בכירה ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי בבילינסון, הסבירה: "זו מחלה כל כך נדירה שלרוב היא כלל לא תהיה בסל האפשרויות שבהן חושדים. המקרים לא רבים ולצערנו בגלל הנדירות של המחלה היא לרוב מזוהה רק לאחר המוות. האבחנה המהירה של ד"ר תמר גוטסמן מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים השרון והמעבדה המיקרוביולוגית בבילינסון אפשרה לנו להתחיל טיפול מהר במספר סוגים של תרופות, בתקווה שאלו יציל את חייו של המטופל הצעיר, אנו מגדירים את מצבו קשה אבל יציב ועדיין בסכנת חיים. לאור העובדה שזה בסך הכול המקרה השני בארץ ושגם המקרים העולמיים לא רבים האבחנה מדהימה עוד יותר, כרגע אנו עסוקים בלהציל את חייו של המטופל אבל אין ספק שזה מקרה שעוד יילמד".

הסריקות בכינרת
סריקות בכנרת (ארכיון) | צילום: דוברות המשטרה

לפי משרד הבריאות, בעולם דווחו עד כה על כ-400 מקרים בלבד של הידבקות באמבה מסוג זה, וכי מדובר על מחלה נדירה ששיעור התמותה ממנה גבוה. האמבה נמצאת במים מתוקים, שלוליות, או מקורות מים עומדים מסוגים שונים. משרד הבריאות חוקר את האירוע, ושלח היום בקרי בריאות הסביבה לבדוק ולדגום את המים. בבדיקה נמצא כי התנאים התברואתיים תקינים וכך גם בדיקות המים הראשוניות, כך שאין מניעה להכנס למים בבריכות אלו.

המקרה הראשון של נגלריה בישראל היה באוגוסט 2022 בבית החולים פוריה, שבתוך ימים הביאה למותו של המטופל. ב-2022 הודיע המשרד על מותו של גבר בן 36 מדלקת מוחית הנגרמה מאותה האמבה. את הדלקת המוחית אבחנה רופאה זיהומית שהמקרה עורר בה חשד, ובעקבות כך עירבה את המעבדה המרכזית של משרד הבריאות. דגימה קלינית שנלקחה מהמטופל אף נשלחה למרכז לבקרת מחלות בארה"ב.