תשושת נפש: כך נשלל מחולת אלצהיימר ביטוח

רופאה על מטופלת: "היא לא תשושת נפש". תיעוד

כך נשללה מחולת אלצהיימר ביטוח סיעודי. צפו
כך נשללה מחולת אלצהיימר ביטוח סיעודי. צפו | צילום: חדשות 2

החיים של חנה וולפסון ומיכה מרום בן זוגה השתנו מקצה לקצה לפני שלוש שנים, אחרי שחנה, רק בתחילת שנות השישים לחייה, אובחנה כחולה באלצהיימר. חנה דאגה לעצמה ליום סגריר, והייתה מבוטחת בשלושה ביטוחים סיעודיים. שתי החברות הראשונות אישרו את התביעה אחרי בדיקת רופא, אבל חברת כלל - מיהרה לטעון שלחנה אין פוליסה מתאימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי בדיקה ממושכת, ניסה בנה של חנה להבין את דעתה של הרופאה. במהלך הבדיקה המשפחה הבינה שהרופאה היא רק חוליה אחת בשרשרת שמחליטה האם תאושר התביעה דרכה חנה תקבל חזרה חלק מהכסף ששילמה כל השנים.

כך נשללה מחולת אלצהיימר ביטוח סיעודי. צפו
כך נשללה מחולת אלצהיימר ביטוח סיעודי. צפו | צילום: חדשות 2

"אני לא יכולה לכתוב עליה שהיא תשושת נפש", אמרה הרופאה שערכה את הבדיקה הרפואית. "את לא מבינה על איזה פציינטים כתבתי ככה - צרחו עליי בטלפון". הרופאה חוששת מסיבה מסוימת, לכתוב את המילים תשושת נפש, זאת כשהיא מועסקת על ידי חברה חיצונית שאמורה להיות מנועה מאינטרסים.

בפועל המצב נראה אחרת לגמרי, חברות הביטוח משלמות לחברות החיצוניות הללו ונשאלת השאלה אם בדרך זו הן מפעילות לחץ על הרופאים להתאים את עצמם לקריטריונים שנוחים להם - ופוגעים בחולים. רק בבדיקת הרופא השלישית, כשנה וחצי אחרי בדיקת הרופא הראשונה, אושרה התביעה.

הרופאה לא יכולה להגדיר אותה כ''תשושת נפש''
הרופאה לא יכולה להגדיר אותה כ''תשושת נפש'' | צילום: חדשות 2

הצעת חוק חדשה תנסה לשים סוף לעיוות

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ניסח הצעת חוק חדשה שתנסה לשים סוף לעיוות, ותחייב את החברות לקיים בדיקות לחולים סיעודיים על ידי גוף שאינו תלוי ומנותק לגמרי מחברות הביטוח. גם שר האוצר משה כחלון יוזם בימים אלה הקלות בתביעות- בין היתר החברות יסתמכו על הבדיקות של רופאי הביטוח הלאומי. אבל עד שזה יקרה- חנה נערכת לתביעה נגד חברת כלל, עוד עול שיושב על כתפיה של משפחה, שמתפרקת לאיטה.

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "תביעתה של המבוטחת אושרה על ידינו ומשולמת כסדרה וזאת כבר מתחילת 2017 לאור החמרה במצבה הרפואי".

תגובת החברה החיצונית שמעסיקה את הרופאה: "אין לנו שום השפעה על החלטתם המקצועית של הרופאים הבודקים, ועליהם לשמור על מקצועיות רפואית הן במסגרת עבודתם בחברתנו והן במסגרת עבודתם במערכת הבריאות הציבורית. כמו כן השאלות שנשאלה ע"י הרופאה לעניין שיפוט - הינן חלק ממבחן שהינו הכלי הנפוץ ביותר ברפואה לבדיקה קוגניטיבית".