פרופ' אש: "נמליץ לסגור את כל מערכת החינוך - גם במגזר החרדי"

ממונה הקורונה התייחס להידוק ההגבלות והדגיש כי יש לסגור את מוסדות החינוך באופן מיידי: "אין סיבה לחכות ליום ראשון". לדבריו, "אם נאריך את הסגר בשבועיים נוספים - מעריך שהתחלואה תרד"

זמן צפייה: 04:13

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש התייחס הערב (ראשון) לאפשרות הידוק הסגר בשל העלייה בתחלואה, והצהיר: "אנחנו ממליצים לסגור את כל מערכת החינוך בכל הגילים - רוצים שהסגר יהיה כמה שיותר קצר, ובשביל זה צריך לסגור את כל המערכת". עוד טען אש כי "יש לעשות זאת באופן מיידי - אין כל סיבה או היגיון לחכות ליום ראשון". את הדברים אמר בריאיון לחדשות 13.

אש הדגיש כי סגירת מערכת החינוך תחול באופן שווה על כלל המגזרים - כולל ביישובים החרדיים. "כל הילדים בכל מערכות החינוך לא ילמדו", הצהיר. "התחלואה בערים החרדיות עולה במהירות וצריך להבין שגם שם צריך לנקוט בכל האמצעים".

פרופ' נחמן אש | צילום: חדשות 13

על משך הסגר ההדוק אמר ממונה הקורונה: "אנו נמצאים כבר שבוע בתוך סגר, ואם נאריך אותו בשבועיים נוספים - אני מעריך שהתחלואה תרד. נצטרך לעקוב אחר הנתונים. המלצנו מלכתחילה על סגר יותר הדוק, רצינו שהוא יהיה קצר ככל האפשר, ואנחנו מבינים שכדי שהוא יהיה קצר - הוא צריך להיות מאוד אפקטיבי. התקבלו החלטות לקיים את הסגר במתכונת הנוכחית עם מערכת חינוך עובדת, וזה בוודאי מחייב הידוק".

אש התייחס גם למבצע החיסונים ולחשש ממחסור במנות חיסון: "אין מחסור בחיסונים, יהיו חיסונים לכולם - גם למנה השנייה לכל מי שכבר התחסן", הדגיש, אך הוסיף: "יכול להיות שתהיה תקופה שבה לא נוכל לחסן מתחסנים חדשים עד שיגיעו המשלוחים הבאים. הם אמורי להגיע ואנחנו מנסים להקדים אותם. אם לא נצליח, תהיה תקופה שבה נאט את קצב החיסון".

בתוך כך, בשיחה שערכה עם גורמים במשרד החינוך, אמרה הערב ראש שירותי הבריאות ‏ד"ר שרון אלרעי-פרייס: "תבטלו את בגרויות החורף, אני אסגור עם צה"ל שיידחו את הגיוס".

חיסון קורונה
חיסון קורונה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום אישר ממונה הקורונה במגזר החרדי, האלוף רוני נומה, כי הלחצים הפוליטיים והבחירות המתקרבות משפיעים על חוסר האכיפה בציבור החרדי, בעיקר בנושא אי-סגירת מוסדת החינוך. "כל מי שיגיד שזה לא משפיע - חוטא לאמת", אמר.

"אי אפשר לומר שמערכת החינוך לא תורמת להדבקה", המשיך נומה. "לא רואים את זה כי הילדים הם א-סימפטומטים אבל אני מנתח את המספרים, בחופשות יש ירידה בתחלואה". עוד ציין כי הציבור החרדי מוביל בתהליכי ההתחסנות בישראל.