החברה שבבעלותה מיכל האמוניה ייעצה למדינה לגבי מסוכנותו?

המועצה לביטחון לאומי אחראית לחיבור הדוח שקבע כי מיכל האמוניה בחיפה מהווה סיכון נמוך לתושבים בעיר ובאזור

מיכל האמוניה בחיפה
מיכל האמוניה בחיפה | צילום: חיים נתיב

לאחר החלטה שנפלה לסלק את מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, בית המשפט ידון שוב בנושא. בעלי חברת חיפה כימיקלים, הבעלים של המיכל, מדגישים שוב את חוות הדעת של המועצה לביטחון לאומי, לפיה המיכל אינו מסוכן. הערב נחשפות לראשונה הקלטות לפיהן בכירי המל"ל הסתמכו בחוות הדעת על אותה חברה עצמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית המשפט טוענים בחיפה כימיקלים כי זה אינו דוח שלהם אלא שזה המל"ל קובע שהמיכל אינו מסוכן, וכי הסבירות לפגיעה בו או לאירוע פתע שיגרום לנזק חמור מאוד למאות אלפי תושבים בחיפה ובצפון, היא נמוכה.

אך בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 מודה סגן ראש המל"ל, תת אלוף במילואים זאב צוק-רם, שהוא התבסס בחוות הדעת שלו על שיחות ועל פגישות עם אנשי חיפה כימיקלים ועל חברת "הזמט", החברה שמייעצת לחיפה כימיקלים. כלומר – גורם ממשלתי הסתמך, בחוות דעת שהייתה אמורה להיות בלתי תלויה, על גורמים מסחריים לגמרי שבעניינם הוא מחליט.

"ראש הממשלה שאל אותי: 'כל העולם קופץ עלי עם המיכל'. אמרתי לו 'לא כצעקתה'", נשמע צוק-רם בהקלטה. "תמיד טוב לקחת את המיכל הזה כמו כל חומר מסוכן אחר, מה שאמרת מסביבה אורבנית צפופה ולהעביר אותו למקום אחר, אבל בסוף יש גם כדאיות כלכלית".

בהמשך הדברים מסביר צוק רם מי הם הגורמים איתם הוא מתייעץ. "אז אני הולך לנדב (שחר, מנכ"ל חיפה כימיקלים), ולצוות שלו ואני הולך ל'הזמט' ואני שומע ולומד ממה שיש, לומד ברקע שלי שמי שיושב מאחורי לימד אותי ואני אומר אדוני ראש הממשלה, לא כצעקתה", הוא אומר עוד. "מבחינתי המומחים זה אנשים שמתעסקים בזה. לנדב אין אחריות? יש לו אחריות יום יום, שעה שעה על המיכל הזה".

מהמועצה לביטחון לאומי וממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "כחלק מלמידת הנושא באופן המעמיק והמקצועי ביותר נפגש תא"ל במיל' זאב צוק רם, סגן ראש המל"ל לביטחון פנים ועורף, עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, גם עם הגורמים המתפעלים וגם עם הגורמים העוסקים בהערכת סיכונים".

בעיריית חיפה אמרו כי "מפחיד לחשוב שהאיש שאחראי ליצירת תמונת מצב ביטחונית נסמך על חוות דעת של בעלי הון שכל עניינם הוא רווח כספי".