בעקבות אירועי האלימות נגד צוותים רפואיים: שביתה של 24 שעות בבתי החולים

לאחר ההתפרעות האלימה בביה"ח הדסה הר הצופים בתחילת השבוע, אמש התפרעו גם בני משפחתו של אופנוען שנהרג במרכז הרפואי לגליל, והבוקר השביתה ההסתדרות הרפואית את בתי החולים וקופות החולים ברחבי הארץ ל-24 שעות. "הממשלה צריכה להכריז מלחמת חורמה נגד הפורעים האלימים"

זמן צפייה: 00:54

בעקבות מקרי האלימות נגד צוותי הרפואה, ההסתדרות הרפואית פתחה הבוקר (חמישי) בשביתה של 24 שעות, שהחלה ב-7:00 בבוקר ותימשך עד 7:00 מחר. השביתה כוללת את בתי החולים הכלליים, הגריאטריים, הפסיכיאטריים והשיקומיים בכל הארץ.

בתי החולים יעבדו היום במתכונת שבת וחג, מרפאות החוץ יושבתו. שירותי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים יפעלו. כל מרפאות הקהילה של קופות החולים יושבתו גם כן, ובכל עיר גדולה תפעל מרפאה ראשונית תורנית אחת.

עצרת מחאה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה
עצרת מחאה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה | צילום: אסנת זיבנברג

במסגרת השביתה ישבתו גם הרופאים העובדים בלשכות הבריאות, רופאי ביה"ס, רופאים העובדים במשרדי ממשלה ובמוסדות רפואיים אחרים וכן רופאים הממלאים תפקידים אדמיניסטרטיביים. כמו כן, תוקם ועדת חריגים מקומית שתורכב ממנהל מחלקת הרדמה שיתפקד כיו"ר הוועדה, נציג חדרי ניתוח וכן נציג הוועד.

טיפולי הפריות חוץ-גופיות ייבחנו באופן פרטני על-ידי ועדת החריגים שתדון בכל מקרה לגופו. באין החלטה אחרת של ועדת החריגים, הללו יושבתו. מנכ"לים, מנהלי בתי החולים, רופאי צה"ל, משרד הביטחון, משטרת ישראל ושרות בתי הסוהר – לא נכנסים לגדר השביתה.

עצרת מחאה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה
עצרת מחאה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה | צילום: אסנת זיבנברג

בתוך כך, בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד יקיימו בשעה 10:00 עצרת הזדהות עם צוותי הרפואה בכל הארץ. מנכ"ל ביה"ח ד"ר ארז ברנבוים אמר: "אלימות כנגד הצוותים הרפואיים הפכה לאירוע שבשגרה והדבר חייב להדליק נורה אדומה אצל כולנו. לא יעלה על הדעת שאלו העושים לילות כימים עבור המטופלים צריכים ללמוד גם להגן על עצמם".

גם במרכז הרפואי שיבא בתל השומר תתקיים בשעה 11:00 עצרת הזדהות עם הצוותים הרפואיים, ועצרת מחאה נערכת גם במרכז הרפואי בני ציון בחיפה.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-health-news-part-2205182253' autoplay='0' credit='' desc='ההתפרעות האלימה במרכז הרפואי לגליל בנהריה' poster='' kid='1_5wmal6cz' duration='22']

רגע לפני כניסת השביתה לתוקף, עוד מקרה קשה של אלימות אירע אמש, כאשר עשרות בני משפחה של רוכב אופנוע בן 28 מאבו סנאן שנהרג בתאונת דרכים ניסו להתפרץ בכוח לחדר הטראומה של המרכז הרפואי לגליל בנהריה, תוך שהם מכים אנשי אבטחה ואחרים שנקרו בדרכם.

בעקבות זאת, הוזעק למקום כוח משטרה מתוגבר. לפי הודעת המרכז הרפואי, "המאבטחים, שחשו כי הם נמצאים במצב המסכן את חייהם, נאלצו להשתמש בגז פלפל, כדי לגרום להוצאתם של המתפרעים מחדר המיון. בעקבות המקרה נפגעו כמה אנשי אבטחה באורח קל".

הנזק שנגרם בביה''ח הדסה הר צופים בעקבות אירוע האלימות
הנזק שנגרם בביה''ח הדסה הר צופים בעקבות אירוע האלימות | צילום: דוברות הדסה

כזכור,  אירוע של אלימות קשה התרחש ביום שני האחרון בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, כאשר בני משפחתו של מטופל מוואדי ג'וז שפונה לבית החולים במצב קריטי, תוך כדי פעולות החייאה וניסיון של הצוות הרפואי להצילו, החלו להתפרע ולהשתולל עם קבלת ההודעה על מותו.

עשרות בני המשפחה התפרצו אל היחידה לטיפול נמרץ והחלו להשתולל ולהתפרע, תוך שהם שוברים את הדלתות והחלונות ביחידה, פוגעים בעמדות האחיות, במחשבים ובציוד ומכים אנשי הצוות. בהשתלטות מאבטחי בית החולים ובסיוע המשטרה הושב הסדר על כנו, אך שני אנשי צוות שנפגעו באורח קל הועברו לטיפול בחדר המיון.

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-the-main-edition-clips-part-1705222024' autoplay='0' credit='' desc='הרופא שהותקף בהדסה הר הצופים: "פחד מוות"' poster='' kid='1_elsn8tr4' duration='168']

מהסתדרות האחים והאחיות נמסר כי "הסתדרות האחים והאחיות תמשיך במאבק הבלתי מתפשר למיגור האלימות במערכת הבריאות ותומכת בשביתת הרופאים והרופאות . הפורעים האלימים בהדסה הם המשך ישיר של הפורעים האלימים מהמרפאה בחולון, משמואל הרופא, מסורוקה, מרמב"ם משער מנשה, לב השרון, ומכל רחבי מערכת הבריאות".

"הצוותים הרפואיים רק יצאו זה עתה ממגיפת הקורונה ונכנסו היישר לתוך מגיפת האלימות המשתוללת בבתי החולים, במרפאות הקהילה בבריאות הציבור ומרכזים לבריאות הנפש. ממשלת ישראל צריכה להכריז מלחמת חורמה נגד הפורעים האלימים, להציב את מיגור האלימות במערכת הבריאות בראש סדר העדיפות, ובמקביל להגן לאלתר על צוותי הרפואה ולאייש את כל תקני המאבטחים והשוטרים הנדרשים לכך כפי שנקבע בהסכם למיגור האלימות שנחתם עם הסתדרות האחים והאחיות. די לאלימות".