שריפות השתוללו בכניסה לירושלים; דיירים פונו מבתיהם

צוותים ומטוסים פעלו לכיבוי דליקת חורש ויער סמוך ליישובים אבן ספיר, אורה ועמינדב. מכבי האש השתלטו גם על שריפה באזור ליפתא. כביש מנחם בגין נחסם לזמן מה באזור הכניסה לבירה

זמן צפייה: 01:08
16 צוותי כיבוי והצלה ושישה מטוסי כיבוי פעלו היום (שלישי) בשריפת חורש ויער גדולה סמוך לישובים אבן ספיר, אורה ועמינדב. הכניסה אליהם נחסמה לזמן מה, ולאחר מכן נפתחה מחדש לתנועה. מספר דיירים הסמוכים למוקד האש פונו מבתיהם. במקביל, צוותים נוספים פעלו לכיבוי שריפה שפרצה באזור ליפתא בכניסה לירושלים. לאחר מספר שעות הושגה שליטה על כלל השריפות. כביש מנחם בגין, שנחסם לשני הכיוונים משדרות גולדה ועד הכניסה לעיר, נפתח מחדש לתנועה. הדליקה בליפתא הייתה השנייה באותו היום, שכן מוקדם יותר פרצה שריפת קוצים וחורש באזור. טפסר משנה רוני סונינו, מת"ח כבאות והצלה לישראל תחנת ירושלים: "החל משעה 10:00 בבוקר בקירוב, פעלו לוחמי האש מתחנות ירושלים בשריפת חורש וצמחייה גדולה בוואדי של ליפתא בסמוך לכביש בגין. לוחמי האש בכוחות גדולים, בלמו את האש בקו הבתים ממש והצליחו למנוע את שריפתם וכן את התפשטות האש לעבר מתקני תשתית חשובים, נתיבי תחבורה צפופים ולעבר עמק הארזים הנמצא צפונית מערבית לשריפה".
שריפה באזור הכניסה לירושלים
שריפה באזור הכניסה לירושלים
"בסיוע, טייסת הכבאות מסוקי המשטרה ושוטרי משטרת ירושלים שסייעו בהכוונת תנועה ופינוי אזרחים שהיו באזור השריפה, השיגו לוחמי האש שליטה בלהבות שהתקדמו במהירות בערוץ הוואדי בחסות הרוחות הערות, ובכך מנעו פגיעה קשה באוכלוסיה וברכושה", סיכם סונינו. לפני כשבוע העריכו בשירות כבאות והצלה לישראל כי השריפה שפרצה בחבל מודיעין והחריבה את היישוב מבוא מודיעים היא תוצאה של הצתה. זאת, בעקבות כמה בדיקות שנערכו על ידי כלבנים ואנשי מקצוע. אתמול, כזכור, בניגוד להערכה הראשונית, עלה החשד כי מדובר בהצתה. בתוך כך, שר הפנים אריה דרעי הנחה לאפשר לאזרחים שביתם נשרף בשבוע שעבר להנפיק תעודות זהות ודרכונים חדשים ללא תשלום. כאמור, ביום חמישי השתוללה שריפת ענק באזור היישוב מבוא מודיעים - בתים רבים עלו באש ותושבי המקום פונו. השריפה התפשטה למתקן אדם, לשילת ולנאות קדומים, וכתוצאה מכך כביש 443 נסגר למשך יממה. בשל מזג האוויר הקיצוני שלווה ברוחות עזות, לצוותי הכבאות נדרשו שעות רבות על מנת להשיג שליטה על האש. עמי אשד, מפקד מחוז מרכז בכבאות והצלה, אמר במהלך השריפה כי "כמעט כל היישוב מבוא מודיעים הוחרב". אתמול, סיפרה רוזי ריצ'מן, שהתגוררה במקום עם בעלה טובי וגידלה בו את ארבע בנותיהם, על ממדי הנזק. "הכול כאן שרוף לגמרי - כרגע אי אפשר לראות שום דבר שנראה כמו בית. לא נשאר ממנו שום דבר", אמרה בריאיון לחדשות 13. "כרגע אנחנו חיים מרגע לרגע. מנסים להבין איפה נבלה את הלילה ואיך נעביר לילדים תחושה של שגרה". כבר ביום שאחרי השריפה, מתנדבים רבים לקחו אחריות על הסיוע לבני היישוב - רבים מהם ללא היכרות מוקדמת עם חברי הקהילה שנותרו מחוסרי בית. אולם, לדעתה של רוזי אין לראות בכך פתרון: "ממשלת ישראל חייבת להגדיר את זה כאסון ולקחת אחריות על השיקום". עוד הסבירה רוזי, כי "אני לא יודעת מה בני היישוב שלי יעשו מחר. הם הקימו את המדינה הזאת כשלא היה כאן שום דבר, מרמלה ועד לירושלים. היו להם כאן עסקים – עכשיו אין להם פרנסה". לדבריה, "זאת האחריות של המדינה לדאוג להם".