זינוק של 22%: מניין הנדבקים בקורונה עלה ל-529

מספר החולים בארץ קפץ ב-96 בני אדם מאתמול. 6 במצב קשה, 13 בינוני ו-498 קל. 12 החלימו עד כה מהנגיף. מנכ"ל איחוד הצלה תקף את ליצמן שסירב להיעזר בארגון: "נקמן - דואג רק לאינטרסים שלו"

זמן צפייה: 02:39

מגפת הקורונה: מניין החולים בישראל היום (חמישי) עלה, ועומד על 529. בין החולים בישאל שישה במצב קשה, 13 בינוני והשאר, 498, קל. 12 בני אדם החלימו עד כה מנהגיף, בהם רופא מאיכילוב.

בד בבד, מנכ"ל איחוד הצלה, אלי ביר, שנדבק בקורונה במיאמי שבארצות הברית, ביקר בחריפות את שר הבריאות יעקב ליצמן, לאחר שזה סירב להיעזר בשירותי הארגון למוקד הטלפוני העוסק במשבר הקורונה. "ליצמן, שאמור להיות שר הבריאות, הוא אדם נקמן ורשע. אני מקווה מאוד שהוא לא יהיה שר בריאות בממשלה הבאה. האדם הזה כבר כמה שנים לוחם נגד איחוד הצלה". עוד הוסיף ביר ואמר: "כואב לי שאני מדבר נגד משרד הבריאות. הוא אדם רע שכל היום מחפש נקמות. אני כבר מכיר אותו הרבה שנים - אין לו לב טוב, הוא דואג רק לאינטרסים האישיים שלו".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-part-1903201033' autoplay='0' credit='' desc='מנכ"ל איחוד הצלה אלי ביר' kid='1_wt7r9e64' duration='116'']

לכתבות נוספות בחדשות 13:

"מאוד מתסכל": הריחוק הפיזי מסבא וסבתא – בשל החשש מקורונה

צעד בדרך למיגור המגפה: הניסוי הראשון לפיתוח חיסון נגד קורונה

המוסד רכש מאה אלף בדיקות; בכירים במשרד הבריאות: ציוד לא נכון

איש צוות רפואה
איש צוות רפואה | צילום: רויטרס

הלילה הביא המוסד לישראל 100 אלף ערכות לבדיקת קורונה, מתוך חמישה מיליון ערכות שיובאו בסך הכל בימים הקרובים. בתגובה, מסרו בכירים במשרד הבריאות: "הציוד שהובא - לא נכון. לא בדיוק מה שהיינו צריכים".

פקידים בכירים במוסד התייחסו לדברי משרד הבריאות, ואמרו: "עלה צורך דחוף, אז המוסד התחיל לעסוק בנושא רכש ציוד לבדיקות קורונה במהירות. נבדוק מול משרד הבריאות מה היתה הבעייה  - ולהבא ידייק ויביא את מה שצריך".

המחסור הגדול ביותר בישראל כרגע הוא במטושים ומבחנות לאיסוף הדגימות. הציוד שהמוסד הביא, כך על פי הבכירים, אינו מטושים ומבחנות. בדיקת הקורונה מחולקת לשלושה שלבים: שלב איסוף הדגימה - שם זקוקים למטושים ומבחנות. השלב הבא הוא תהליך ה-PCR, שבו בעצם הדגימה נבדקת. לאחר מכן נעשה מיצוי של ה-RNA מתוך תוצרי השלב הקודם. על פי אותם גורמים במשרד, הציוד שרלוונטי לשלב האחרון בתהליך. כלומר, הוא לא מה שמשרד הבריאות צריך על מנת להגדיל את מספר בדיקות הקורונה.

במקביל, במגזר הפיננסי נעשים גם כן שינויים בשל התפשטות המגפה. חברת "ישראכרט" הודיעה שתוציא בחודש הבא לחל"ת עד 50% מעובדיה, וכן דיווחה כי שכרם של היו"ר, המנכ"ל וחברי הדירקטוריון יקוצץ ב-20%. כמו כן, הודיע בנק הפועלים על כך שיבצע הפרשה של 450 מיליון שקלים להפסדי אשראי. זאת, על רקע הערכה שחלק מהלווים בישראל יתקשו לפרוע את חובותיהם בשל משבר הקורונה. הבנק צופה שהמגפה תשפיע לרעה על תוצאותיו ב-2020 כולה, אך בשלב זה אינו מספק אומדן לפגיעה זו.