האסון הבא בפתח? "ישראל לא ערוכה"

פרסום ראשון: דוח חדש חושף את הליקויים המדאיגים במערך הכבאות - מחסור דרמטי בלוחמי אש וכבאיות, מספר תחנות כיבוי נמוך מהתקן וזמני המתנה ארוכים פי שניים ויותר מהמקובל בעולם. 7 שנים לאחר השריפה בכרמל - האם הלקחים הופקו?

אסון הכרמל שאירע ב-2010 וגל השריפות שהתרחש בשנה שעברה המחישו את הצורך הקריטי בכוח כיבוי חזק ומשמעותי. אבל מדוח חדש ומדאיג, שעיקריו פורסמו הערב (רביעי) לראשונה בחדשות 2, עולה כי כוח הכיבוי הישראלי לוקה בחסר באופן משמעותי. הנתונים מעידים כי לא נותנים ללוחמי האש, שמחרפים את נפשם כדי להציל חיי אדם בכל שריפה, את האמצעים המינימליים להצליח במשימתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח, שהזמין חבר הכנסת יואל חסון ויוצג מחר (חמישי) בוועדת הפנים בכנסת, מתייחס לעיתות שגרה ונשען על מסמך שכתבו מומחים מהטכניון. המסמך קבע סטנדרט מיטבי למספר לוחמי אש, כבאיות ותחנות כיבוי.

היעדר תקציב גרמו לרשות הכיבוי וההצלה לפעול רק על פי חלק ממצאי הדוח - אך על פי הנתונים, ברור שאמצעי מערך הכיבוי הישראלי רחוק מלהיות אופטימלי.

''המדינה לא באמת ערוכה'' (יונתן סינדל/פלאש90)
''המדינה לא באמת ערוכה'' (יונתן סינדל/פלאש90)

ישראל זקוקה למספר כבאים כפול מהקיים

זמן ההגעה המינימלי לזירת שריפה, כפי שמקובל בעולם, הוא 7 דקות - אך בגלל קושי תקציבי אנשי הטכניון קבעו שהרף המינימלי בישראל יעמוד 15 דקות בלבד. בכדי שכבאית תגיע לשריפה תוך 15 דקות יש צורך ב-164 תחנות כיבוי, אך בתחילת 2017 היו בישראל רק 120 תחנות כיבוי - כלומר 27% פחות ממה שצריך בכדי להגיע בזמן המינימלי שנקבע.

תוך כמה זמן צריך להגיע לשריפה?
תוך כמה זמן צריך להגיע לשריפה?

רשות הכבאות קבעה שיש צורך ב-716 כבאיות כדי להגיע לתקן מלא. אבל שוב, בגלל בעיות תקציב נקבע תקן ביניים של 455 כבאיות. גם בתקן הזה שירותי הכיבוי אינם עומדים: נכון לתחילת השנה היו לכבאים רק 348 כבאיות, 40 מהן אינן תקניות. כלומר: רק 76% מהתקן שנקבע על ידי הכיבוי. עד ל-2018 יקבלו בכיבוי עוד 72 כבאיות, וגם לאחר התוספת הנתון יהיה עדיין נמוך מתקן הביניים.

לא מספיק כבאיות
לא מספיק כבאיות

התקן הבינלאומי קובע שיש צורך בכבאי אחד על כל 1,000 תושבים, ולפי חישוב זה בישראל קיים צורך ביותר מ-8,000 לוחמי אש. בפועל יש בישראל רק 1948 לוחמי אש פעילים.

היעדר תקציב גרם לרשות הכיבוי לצמצם את התקן ל-4,000 לוחמי אש בלבד. השורה התחתונה: נכון להיום, ישראל זקוקה למספר כפול של לוחמי אש מהנמצא.

מחסור חמור בכבאים
מחסור חמור בכבאים

האם תכנית רב-שנתית חדשה תשפר את המצב?

"ביקשתי את הדוח החשוב הזה ממחלקת המחקר של הכנסת", הסביר חבר הכנסת יואל חסון מהמחנה הציוני. "התוצאה היא דוח מטריד שצריך לעורר דאגה גדולה מאוד בקרב אזרחי מדינת ישראל".

לדברי חסון, "המשמעות הברורה של הדוח הנוראי הזה הוא שמדינת ישראל לא באמת ערוכה לאסון בסדר גודל של אסון הכרמל או אפילו אירוע פשוט של אש בבניין רב קומות. ממשלת ישראל לא עושה באמת את מה שנדרש כדי לייצר פה מערכת כיבוי אמיתית".

''דוח מטריד''. ח''כ חסון (Yonatan Sindel/Flash90)
''דוח מטריד''. ח''כ חסון (Yonatan Sindel/Flash90)

גורם במשרד לביטחון פנים אמר היום שהיעדר התקציבים להשלמת חיזוק הכיבוי תלוי אך ורק במשרד האוצר. לדברי הגורם, ב-2013 האוצר הכריע על תכנית רב שנתית להעצמת שירותי הכיבוי ועד העברת התקציב הבא לא תאושר תוספת תקציב לארגון.

ממערך כיבוי האש נמסר בתגובה: "בניית תחנות הכיבוי הינה על פי התכנית שאושרה ותוקצבה בעבר. נציב הכבאות פועל בימים אלו לאישור תכנית רב שנתית נוספת להמשך בניית תחנות וחיזוק מערך הכיבוי".