"תאשפז אותי, רק אל תשלח הביתה"

במשך 34 שנים היה מעון רעות בירושלים התקווה האחרונה של ילדים שנפלטו מכל מסגרת אפשרית אחרת. הם הוצאו ממשפחותיהם, לא נקלטו במשפחות אומנה וגם בפנימיות לא שרדו

מימון המונים יציל את המעון?
נטישה, אכזבה, בגידה וחרדה - כך תיארו אנשי מעון "רעות" בירושלים את תחושותיהם לקראת סגירתו הקרבה. המעון, ששימש ב-34 השנים האחרונות בית למאות נערים ונערות שהגיעו אליו לאחר שנפלטו ממסגרות שונות, יסיים את פעילותו אלא אם יימצא לכך מקור תקציבי. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מדי שנה קולט המעון 25 ילדים בגילאי 7-14 לאחר שנקלעו למצוקות שונות. חלקם עברו התעללות פיזית או מינית, אחרים הוצאו ממשפחותיהם וגם נפלטו ממשפחות אומנה ופנימיות. והמעון נתן להם את ההזדמנות האחרונה למסגרת יציבה. "המסגרת הכי קשה שממנה נפלטו הילדים האלה היא המשפחה שלהם", מספר קובי אלקובי, רכז בית הספר של המעון ב-27 שנים האחרונות. בעל כורחו הוא הפך גם למנהל המעון, לאחר שההנהלה עזבה עקב הקשיים הכלכליים אליו נקלע המוסד. אלקובי מתאר בעצב את תחושות האכזבה של הילדים ועל תגובות הכעס והעצב שלהם בעקבות ההודעה שהמעון הולך להיסגר. "אחד מהילדים אמר לי שהוא מעדיף שאני אאשפז אותו משיחזור הביתה", אמר.
אחרי 34 שנים - המעון נסגר
אחרי 34 שנים - המעון נסגר | צילום: חדשות 2
לפני שנה וחצי קיבלה עמותת "אור שלום" המנהלת את המעון, הודעה ממשרד הרווחה לפיה יקוצץ תקציבו - מה שהוביל לגירעון של 600 אלף שקלים. באמצעות גיוס תרומו הצליחה העמותה לשמר את פעילות המעון, אולם כעת הם מבהירים כי לא ניתן להסתמך על תרומות בלבד - הכנסה שמשתנה מדי חודש - כשהילדים במעון זקוקים לתקציב קבוע. משכך, הודיעה העמותה בנובמבר כי לא תוכל לעמוד בשנה נוספת של קיצוצים וגרעונות - והמעון יסגור את שעריו תוך שלושה חודשים. הילדים שיעזבו את המעון יועברו למסגרות אחרות, שייאלצו לקבל אותם עוד לפני שסיימו את התהליך שהיו אמורים לעבור בו. "אנחנו עוקרים את הילדים האלה מעוד מסגרת, זה היה אמור להיות המפלט האחרון", אומר בכאב אלקובי. "בגדנו בהם, לא הצלחנו לשמור עליהם".
''בגדנו בילדים האלה''
''בגדנו בילדים האלה'' | צילום: חדשות 2
הידיעה על סגירת המעון הגיעה גם לבוגרים שלו ולמדריכים לשעבר, שהחליטו לפנות לאנשי מפתח שיעזרו להם להילחם על המעון. עורכי דין, עיתונאים, תורמים ומתנדבים רבים התגייסו, ועובדים בימים אלה על קמפיין גיוס תרומות במימון המונים. עמותה נוספת התחייבה לערוך ערב התרמה למעון לגיוס תרומות מהארץ ומהעולם. בנוסף, תורם ישראלי אנונימי החליט להעביר 300 אלף שקלים למעון במהלך השנה הקרובה. אולם כל אלה פתרונות זמניים. בשל כך, ממדריכיו הוותיקים של המעון, אסף בן שלמה, הקים עמותה עצמאית בשם "ידידי מעון רעות המתחדש" המתגבשת בימים אלה. "המסגרת הזאת דואגת לילדים לבית חם, אוכל ושתייה, בגדים וצוות חם ואוהב שעוטף אותם מכל זווית אפשרית", הסביר. "אני לא מוכן שהמקום הזה ייסגר. מעון רעות ימשיך לעבוד". לקמפיין גיוס ההמונים ניתן לתרום כאן.
מימון המונים יציל את המעון?
מימון המונים יציל את המעון? | צילום: חדשות 2
גם ח"כ לוי-אבקסיס שלחה היום מכתב דחוף לשר הרווחה בבקשה שיבחן את הפעלת המעון על ידי ארגון אחר מ"אור שלום", או לחלופין הגדלת התקציב שמעביר משרד הרווחה להפעלת המעון "וזאת כדי למנוע את סגירתו בכל תוקף ואת הסכנה שבאלטרנטיבות העומדות בפני אותם נערים, שאינן הולמות את צרכיהם", לשון המכתב. עוד כתבה חברת הכנסת: "אני פונה אליך לראות את תוצאות הטלטלה שאנו עלולים להעביר את אותם המטופלים, הכוללת יצירת תחושת נטישה ואבדן יציבות קיומית, בעצם סגירת המעון בסוף החודש". חברת הכנסת מסרה כי "יש לנו אחריות חברתית וממשלתית כלפי 24 הנערים וכלפי כל הנערים העתידיים שיזדקקו למעון "רעות" שמתאים לצרכיהם באופן המיטבי". ממשרד העבודה ורווחה נמסר בתגובה: "משרד העבודה והרווחה מבטיח כי לכל הילדים יימצאו מסגרות המשך הולמות המתאימות בדיוק לצרכיהם. המשרד ימשיך ללוות באופן אינטנסיבי את כל הילדים והמשפחות בתקופת הקליטה ואחריה. "למרות כל המאמצים למנוע את סגירת מעון רעות או לדחותה לפחות עד תום שנת הלימודים, שכללו נוסף לתמיכה בגובה 90% מתקציב העמותה גם הצעה למבנה מטעם המשרד שיוכל לאכלס את המעון ויחסוך עשרות אלפי שקלים מדי חודש, וגם, בנוסף, לשמור על התעריף החריג הגבוה לפחות עד תום שנת הלימודים (הסיבה המרכזית שבה תלתה העמותה את הסגירה) - החליטה הנהלת העמותה לסגור, וזאת בטרם שערכו סיור במבנה המוצע". מעמותת אור שלום נמסר כי "בניגוד לדברים של גורמים במשרד הרווחה, המשרד לא הציע שום הצעה רצינית שיכולה לאפשר את המשך הפעלתו של מעון רעות. לפי דעתם של כל אנשי המקצוע, הצעת משרד הרווחה לתקצב את המעון עד סוף שנת הלימודים, כלומר עוד שישה חודשים בלבד, רק תוסיף נזק לילדי המעון המתמודדים עם חוסר ודאות קיצוני מזה כשנה. לו היה המשרד מתחייב בזמן לתקצב את מעון רעות לפי צרכיו למשך מספר שנים, ולא רק לכמה חודשים, המעון יכול היה להמשיך לפעול כרגיל. כרגע, למרבה הצער, הצעות משרד הרווחה הן בבחינת מעט מדי מאוחר מדי. ארגון אור שלום עובד יד ביד עם משרד הרווחה על מנת למצוא פתרון אמיתי לכל ילד וילד עם סגירת המעון". לפניות לכתבת Avivitm@ch2news.co.il