סערת האימוץ: "הניסוח היה כושל"

שר הרווחה חיים כץ יוצא נגד עמדת המדינה, לפיה אימוץ תינוק בידי זוג גאה תהווה "העמסת מטען נוסף על הילד"

המדינה נגד זוגות גאים
המדינה נגד זוגות גאים | צילום: רויטרס

עמדת המדינה, שמתנגדת לאימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים, עוררה סערה ומחאה במערכת הפוליטית ובציבור. היום (שני), יממה לאחר פרסום העמדה, הבהיר שר הרווחה חיים כץ באופן חריג כי "הניסוח היה כושל". בתגובת המדינה לבג"ץ, שנוסחה על ידי משרדי הרווחה והמשפטים, נכתב כי "רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת 'מטען נוסף' על הילד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

''לערוף רפורמה''. השר כץ (Flash90)

"לצערנו הניסוח שהוגש לבג"ץ היה ניסוח כושל שראוי שלא ייאמר", נמסר מלשכתו של שר העבודה והרווחה. "לשר אין כל כוונה למנוע או לשלול את היכולת לאמץ מקבוצה כזו או אחרת".

עוד נמסר מלשכת השר כץ כי "מדיניות השר לגבי אימוץ, כפי שנתקבלה על ידי משרד המשפטים ומשרד הרווחה, היא שיש לערוך רפורמה מקיפה בשירותי האימוץ ובמקביל להשקיע יותר בטיפול בקהילה. הרפורמה חיונית וזאת משום שמשך הזמן בממוצע עד לאימוץ ילד בישראל כולל אימוץ מחו"ל עומד על יותר מ-7 שנים, ובכל שנה נמסרים לאימוץ 100 ילדים בלבד".

הראל סקעת, ארכיון (Yonatan Sindel/Flash90)
הראל סקעת, ארכיון (Yonatan Sindel/Flash90)

"תחושה של חריגות"

אתמול פורסמה תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, שהוגשה בשבוע שעבר, לקראת דיון שיתקיים בסוגיה ביום חמישי. לפי נימוקי המדינה, במקרה של ילד שנמסר לאימוץ, העברתו לזוג גאה עלולה להוות "מטען".

עוד נכתב בעמדת המדינה כי "השירות למען הילד לא המליץ על שינוי הדין מכיוון שהתפיסה בשירות היא ש'הילד הנמסר לאימוץ נושא תחושה של חריגות', ולכן רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת מטען נוסף על הילד, בדמות השמתו בתא משפחתי שנתפס בחברה הישראלית עדיין כתופעה חדשה ושונה".

המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת אבות גאים עתרו לבג"ץ כדי לאפשר גם לזוגות ידועים בציבור וגם לבני זוג בני אותו מין לאמץ, בעוד החוק העדכני אומר כי "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד". המדינה ציינה כי בעבר נקבע כי ידועים בציבור יוכלו לאמץ, ללא צורך בשינוי החוק, אך כי הוחלט שלא לשנות את החוק כך שיאפשר גם לזוגות חד מיניים לאמץ.

"לשם הושטת הסעד המבוקש נדרש תיקון חקיקה מתאים", נכתב בעמדת המדינה. "לשון החוק המפורשת אינה מאפשרת את הפרשנות המבוקשת על ידי העותרים. על כן הזירה המתאימה להעלאת הטענות היא בבית המחוקקים".

גם בקרב דמויות בולטות בקהילה הגאה בישראל התעוררה מחאה בעקבות פרסום עמדת המדינה. הזמר הראל סקעת התנגד בחריפות - ואף קרא לחברי הקהילה הגאה לא לשלם מסים ולא ללכת לצבא כאות מחאה. בפוסט שפרסם התייחס הזמר סקעת לאנשי "איגי" (ארגון הנוער הגאה) והוסיף: "יום יבוא עוד כמה שנים ותצטרכו להתגייס לצבא ולתרום את חלקכם. בתור ישראלי ששרוף על המדינה שלו וגאה להיות יהודי ומדבר על זה מעל כל במה בעולם, שירת בגאווה בצבא, זה שבן זוגו רב סרן בצה"ל ומשרת קרוב לחודש בשנה עד היום, אני קורא לכם לא להתגייס לצבא!".

סקעת הוסיף וקרא "לא לשלם מיסים על הכסף שתרוויחו בקרוב, בכלל, כל חובה שהמדינה מבקשת מכם למלא פשוט תשימו *** - כי זה מה שהיא שמה עליכם בכל הקשור לזכויות השוות שמגיעות לכם. לכו ותפזרו את כל הטוב הרב שיש לכם לתת מכל הבחינות במקומות שמקבלים אתכם ולא היכן שלא".

עוד מחה הזמר על התנהלות הפוליטיקאים בנושא, ובראשם שרת המשפטים איילת שקד - שמשרדה ניסח את עמדת המדינה, יחד עם משרד הרווחה. "גברת איילת שקד ושאר פוליטיקאים פחדנים מאין כמוכם, אתם לא שווים אותנו. והלוואי ומיליוני האנשים שפקדו את תל אביב במצעד הגאווה האחרון על מנת שתוכלו להתהדר בקבלה הפגומה שלכם בפני העולם הנאור, יהפכו כוח אלקטוראלי ויעיפו אתכם משם כבר. יש פה דור חדש שלא יסבול את הצביעות הזו עוד הרבה זמן".