בתשובה לעתירה: המדינה נגד אימוץ בידי זוגות גאים

בתשובה לעתירה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת אבות גאים, טענה המדינה כי אין לשנות את החוק כך שיאפשר גם לזוגות חד מיניים לאמץ ילדים בישראל

המדינה נגד זוגות גאים
המדינה נגד זוגות גאים | צילום: רויטרס

המדינה מתנגדת לאימוץ על ידי זוגות חד מיניים – כך עולה מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, שהוגשה בשבוע שעבר, לקראת דיון שיתקיים בסוגיה ביום חמישי. לפי נימוקי המדינה, במקרה של ילד שנמסר לאימוץ, "רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת 'מטען נוסף' על הילד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת אבות גאים עתרו לבג"ץ כדי לאפשר גם לזוגות ידועים בציבור וגם לבני זוג בני אותו מין לאמץ, בעוד החוק העדכני אומר כי "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד". המדינה ציינה כי בעבר נקבע כי ידועים בציבור יוכלו לאמץ, ללא צורך בשינוי החוק, אך כי הוחלט שלא לשנות את החוק כך שיאפשר גם לזוגות חד מיניים לאמץ.

"לשם הושטת הסעד המבוקש נדרש תיקון חקיקה מתאים", נכתב בעמדת המדינה. "לשון החוק המפורשת אינה מאפשרת את הפרשנות המבוקשת על ידי העותרים. על כן הזירה המתאימה להעלאת הטענות היא בבית המחוקקים".

אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: 123RF

עוד נכתב בעמדת המדינה כי "השירות למען הילד לא המליץ על שינוי הדין מכיוון שהתפיסה בשירות היא ש'הילד הנמסר לאימוץ נושא תחושה של חריגות', ולכן רצוי ככל הניתן להימנע מהעמסת מטען נוסף על הילד, בדמות השמתו בתא משפחתי שנתפס בחברה הישראלית עדיין כתופעה חדשה ושונה".

עו"ד ריקי שפירא רוזנברג, המייצגת את העותרים מטעם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בירכה על ההחלטה לאפשר לזוגות ידועים בציבור לאמץ, אך הוסיפה כי "אנו מצרים צער רב על כך שהמדינה דבקה בפרשנות לפיה חוק האימוץ אינו מאפשר לזוגות בני אותו המין זכות לאימוץ כמו כל זוג של איש ואישה. זוהי פרשנות בלתי חוקתית של חוק האימוץ, העומדת בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ועיקרון השוויון. המשמעות של החלטה זו היא שלעניין אימוץ המדינה רואה זוגות בני אותו המין כזוגות סוג ב'".

"פרק חשוך בהיסטוריה של קהילת הלהט"ב"

אודי לדרגור, יו"ר עמותת אבות גאים, השתמש במילים חריפות עוד יותר. "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על משפחות להט"ביות, לא פחות", אמר. "שוב ושוב אנחנו נתקלים באטימות הלב והשכל של נציגי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. מדהים בעיניי שמדינת ישראל מוכנה להשקיע משאבים עצומים בהליכים משפטיים, שכל מטרתם היא התנכלות והתעללות במשפחות להט"ביות, במקום להפנות משאבים אלו להטבת חיי האזרחים".

"לשרת המשפטים ולשר הרווחה, שהודיעו השבוע לבג"ץ על דרישתם להמשך האפליה של זוגות להט"בים", הוסיף לדרגור, "שמור פרק חשוך במיוחד בספר ההיסטוריה של קהילת הלהט"ב בישראל".

 

[brightcove_iframe video_id='miv17_vtr2_n20170716_v1' autoplay='0' credit='מבזק: 17:00' desc='' kid='' duration='0'']