"הוא הרביץ לי כל כך חזק שלא אשכח"

גלית חיה לצד בעלה שהכה והתעלל בה ללא רחמים במשך שנים. לאחר שעברה עם ילדיה למקלט לנשים מוכות, היא משחזרת את שעברה.

גלית (שם בדוי) ממרכז הארץ פגשה את בבעלה לשעבר כשהייתה רק בת 17. "צעירה ותמימה", כפי שהיא מתארת, היא התחתנה איתו כעבור שנה ואז לדבריה - השתנו החיים שלה. "זה התחיל כשבועיים אחרי החתונה, התחלתי לעבוד בפעם הראשונה בחיים שלי בתור קופאית בסופר", היא משחזרת. "ביום הראשון כשחזרתי עם ההסעה שהייתה ברובה גברים הוא חיכה לי מתחת לבניין, וכשיצאתי הוא היכה אותי כל כך חזק שאני לא אשכח את זה בחיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גלית מתארת שנים נורא קשות שעברו עליה לצד בעלה המתעלל. "פתאום הוא היה עושה פרצוף כזה, מפחיד, כמו של רוצח. המצב רוח שלו היה משתנה כל הזמן". נזכרת גלית. "אם הייתי מתאפרת באודם שהוא לא אוהב הוא היה מוחק לי אותו מהשפתיים או מחליט לי מה ללבוש. הייתי קונה בכוונה בגדים גדולים ומכוערים כדי שלא יהיה לו מה להגיד".

"הוא לא היה מסכים לי להיפגש עם חברות. הרגשתי כמו בכלוב", מתארת גלית את הבדידות שהרגישה. "אני זוכרת ששכנעתי את עצמי שיבוא הילד הראשון אז יהיה בסדר, ואז יבוא השני והשלישי, אבל זה נהיה גרוע יותר כל פעם. אם הייתי יכולה, הייתי חוזרת לאותה נערה בת 17 ואומרת לה לברוח".

כך תדעי אם את במערכת יחסים פוגענית

לפני כשלוש שנים, בעזרת חברים, יצאה גלית מהבית עם שלושת ילדיה למקלט לנשים מוכות, שם החליטה שהיא מתגרשת מבעלה ועוזבת את הבית לחיים עצמאיים. כיום היא עובדת בעבודה שהיא אוהבת ומפרנסת את ילדיה, ואף נמצאת בזוגיות חדשה.

שכנעתי את עצמי שהכל יהיה בסדר (חדשות 2)
שכנעתי את עצמי שהכל יהיה בסדר (חדשות 2)

לסיפורה של גלית יש סוף טוב, אך בישראל נשים רבות שחיות בפחד. לרגל יום המאבק באלימות נגד נשים שהתקיים בשבוע שעבר, פתחה תנועת ויצו בקמפיין חדש, במסגרתו היא עורכת סדנאות והרצאות לאנשי מקצוע, הורים, מתבגרים וצעירים בנושא "בניית מערכת יחסים זוגית בריאה ומניעת זוגיות אלימה".

במסגרת הקמפיין, מפרסמת ויצו גם את רשימת "הנורות האדומות" - הסימנים המקדימים לכך שאישה נמצאת במערכת יחסים פוגענית. כך למשל מציין הארגון כי קנאה מוגזמת, רכושנות, ניסיונות בידוד של אישה ממשפחה, חשדנות לצד זלזול ויחס משפיל - הינן נורות אדומות למערכת יחסים לא בריאה.

מנגד, תחושת נינוחות בזוגיות, אמון בין בני הזוג, פרגון ועידוד ויכולת לריב אך לבסוף להשלים, הינן נורות ירוקות למערכת יחסים בריאה ותקינה.

בקרוב ייערך אירוע מגבית למען נשים וילדים נפגעי אלימות. במסגרת הארוע, פרמיירה של המחזמר "מצחיקונת" (הקאמרי), והופעה של שלומית אהרון ששרה את שירה של אשה יוצאת מקלט ויצו- "שקופה".

קו ייעוץ האגף לקידום מעמד האישה בוויצו: 03-6923791