סערה ציבורית בעקבות פרסום הקלטות מכינת עלי: "מעשה שלא ייעשה"

לאחר הפרסום בחדשות 13, הליגה נגד השמצה פרסמה גינוי חריג נגד המכינה: "האמירות על נחיתות גנטית של הערבים לעומת היהודים חמורות ומבישות" • זנדברג: "אין סיבה שהמוסד ימומן מכספי ציבור"

זמן צפייה: 00:54

שורה של אישי ציבור קוראת לשלול את התקציב ולסגור את מכינת עלי. זאת בעקבות פרסום חדשות 13 אמש (שני) של קלטות בהן נשמעים הרבנים המרכזיים במכינה מתבטאים בצורה גזענית ואף מצדיקים את דעותיו של היטלר. "מכינת עלי זאת מכינה שהייתה צריכה להיסגר מזמן", אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג. "בוודאי ובוודאי שאין סיבה שהיא תהיה ממומנת על ידי כספי ציבור".

באופן חריג, הליגה נגד השמצה הפועלת למיגור האנטישמיות בעולם, הוציאה גינוי לדברי הרבנים. "הניסיון לייחס היגיון, שלא לומר הצדקה, למעשי הזוועה של היטלר, הוא מעשה שלא ייעשה", נכתב בהצהרת הארגון. "האמירות על נחיתות גנטית של הערבים לעומת היהודים חמורות ומבישות, בפרט כשהן נאמרות על ידי רבנים המחנכים את ילדי הדור הבא".

במכינת עלי מתוסכלים מאז פרסום הכתבה אמש, בעיקר כשמדובר בנושא ותזמון רגישים כל כך. בקרב בוגרי המכינה הייתה אתמול התארגנות נגד פרסום הכתבה, שכללה הפצת מאות מכתבים ופניות לציבור במטרה להחזיר למכינה את שמה הטוב.

אלי סדן, גיורא רדלר
אלי סדן, גיורא רדלר | צילום: החדשות 13

מכינת "בני דוד" בעלי התפרסמה בשנים האחרונות בעקבות אמירות שנויות במחלוקת של כמה מרבניה המרכזיים. רבני המכינה – וכן הישיבה השייכת לאותו גוף - מהווים את התשתית הדתית, הערכית והחינוכית של מי שמיועד להוביל את מערכת החינוך, ומהקלטותיהם עולות עמדות קיצוניות לגבי גזענות והשואה, אותן הם פורסים בשיעוריהם לאורך השנים.

לפי הרב קשתיאל, ראש ישיבת "בני דוד", האדונים הם היהודים והעבדים הם הערבים: "הכי טוב להיות עבד של יהודי. הם שמחים להיות עבדים". לדבריו, זה עניין ביולוגי: "יש מסביבנו עמים עם בעיות גנטיות. הערבי רוצה להיות תחת הכיבוש כי יש להם בעיה גנטית, הם לא יודעים לנהל מדינה, הם לא יודעים לעשות כלום. תראה איך הם נראים". בהתייחס לגזענות, הצהיר הרב כי "אנחנו מאמינים בגזענות. יש גזעים בעולם, ויש תכונות גנטיות של עמים, וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. היהודים הם גזע מוצלח יותר".

הרב גיורא רדלר
הרב גיורא רדלר | צילום: החדשות 13

הרב גיורא רדלר, המלמד במכינה, הוקלט במהלך שיעור בנושא השואה כשהוא אומר לתלמידיו: "השואה זה לא שהרגו את היהודים. הומניזם, התרבות החילונית, זה השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים".

"בואו נתחיל מהשאלה אם היטלר צודק או לא. הוא הבן אדם הכי צודק שיש, ודאי שהוא צודק בכל מילה שהוא אומר", ממשיך הרב. "באידיאולוגיה שלו הוא צודק. יש עולם גברי שנלחם, שעניינו כבוד ואחוות לוחמים, ויש את העולם הנשי הרכרוכי, המוסרי, של לתת את הלחי השנייה, ואנחנו חושבים שהיהודים הם אלה שנושאים את המורשת הזאת, ולכן הם האויב האמיתי. הוא צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון".