חורף קטלני: ניסה להציל משפחה שנסחפה - ונהרג בהצפה בנהריה

מוטי בן שבת, בן ה-35, ניסה ללכודים ברכב, אך כוחותיו כשלו ולאחר חיפושים, הוא אותר ללא רוח חיים. באשדוד 60 אלף תושבים נותקו מחשמל, ועשרות אנשים נתקעו במעליות

זמן צפייה: 15:22

חורף קטלני: מוטי בן שבת, בן ה-35 מנהריה, אותר היום (רביעי) ללא רוח חיים באזור קניון "ארנה" שבעיר, לאחר שנסחף בהצפות הכבדות וטבע - בזמן שניסה משפחה שנלכדה ברכב. זאת, לאחר שעות של משקעים משמעותיים בשל הסערה שהחלה הלילה בצפון וצפויה להגיע למרכז בשעות הקרובות. צוות מד"א הגיע למקום וביצע בו פעולות החייאה שבסופן נאלץ לקבוע את מותו.

הגבר, כאמור, ניסה משפחה בת שלוש נפשות בזרם עקב הגשמים הכבדים, אך בסופו של דבר כשלו כוחותיו והוא נסחף בעצמו. כוחות הביטחון חיפשו אחריו מאז שעות הצוהריים. פרמדיק מד"א ערן פרידלנדר סיפר: "הגענו עם הניידת טיפול נמרץ לחוף סמוך למרינה. כ-100 מטר צפונית לשפך נחל הגעתון על קו המים ראינו את הגבר שהיה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הים היה מאוד סוער וכמויות גדולות מאוד של מים זרמו סביבנו".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

איראן הגיבה לחיסול באופן מדוד – כדי להימנע ממלחמה • פרשנות

"נהג תחת השפעת סם": כתב אישום נגד דורס רוכבי האופניים בשרון

הצעירה הבריטית: זה היה סיוט עבורי – אמשיך להיאבק לטיהור שמי

מוטי בן שבת, ההרוג בהצפה בנהריה
מוטי בן שבת, ההרוג בהצפה בנהריה | צילום: באדיבות המשפחה

"הוצאנו אותו מהחוף בעזרת אלונקת שדה תוך כדי ביצוע פעולות החייאה לניידת טיפול נמרץ שם המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו", הסביר הפרמדיק.

עיריית נהריה הודיעה כי לא ייערכו לימודים מחר בבתי הספר. לוחמי האש פועלים ברגעים אלו לפינוי כמאה תלמידים מבית הספר אוסשיקין, שלכודים מהבוקר בעקבות השטפונות. כמו כן, חשוב לציין כי ירדו בעיר 100 מ"מ של גשם ב-10 שעות – 66% מהכמות שאמורה לרדת בכל חודש ינואר. לא הייתה כזו עוצמת משקעים מאז 1940, מאז תחילת המדידות בישראל.בתוך כך, בצפון רמת הגולן ובחרמון יורד שלג.

[brightcove_iframe video_id='news-weather-part-2020010817' autoplay='0' credit='בן שמעוני' desc='טרקטור מנסה למנוע מרכב להיסחף' kid='1_fm9zhs0f' duration='44'']

60 אלף תושבי אשדוד נותקו מחשמל, בעקבות הסערה, ועשרת קריאות התקבלו במד"א על אנשים שתקועים במעליות. צוותים סייעו לאנשים שחלקם סובלים מקוצר נשימה וחרדה ונעשו יותר ממאה חילוצים ממעליות בעיר.

[brightcove_iframe video_id='news-weather-part-2020181745' autoplay='0' credit='שמי תל אביב בזמן הסערה' desc='עמית אהרנסון' kid='1_wvoq05x1' duration='28'']

בעקבות ההצפות והגשמים הכבדים, אלו הם הכבישים שנחסמו לתנועה: כביש 22 ממחלף ידין לכיוון מערב, כביש 89 מצומת מירון עד עין זיתים, כביש 918 גונן עד גדות, כביש 864 פקיעין עד חרשים, כביש 8677 כפר הנשיא - ראש פינה. גם כביש 959 צומת ווסט עד גונן חסום לתנועה לשני הכיוונים וכביש 4 שמרת עד נהריה. בן גוטמן, דובר נתיבי ישראל, סיפר כי "בחודש מארס כבר התחלנו להיערך למערכת הגשמים הסוערת, אנחנו נערכים לזה כאילו זה מצב חירום".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20200108-1717' autoplay='0' credit='מאיר רפאל חי ביטון' desc='פינוי אזרחים בטרקטור בנהריה' kid='1_4wje0dxi' duration='23'']

בשל מזג האוויר הקיצוני, שלושה עובדי האקדמית גליל מערבי בעכו נצורים במוסד שמצוי באזור שהוצף בצורה קשה כאשר כביש הגישה המוביל למכללה חסום לחלוטין, וצוותי חילוץ בדרכם למקום. מנכ"ל המכללה אבינעם לזרוב שקיבל אתמול החלטה לסגור את המכללה ציין כי "קיבלנו החלטה מורכבת על סמך הערכות מזג האוויר. לצערנו אנו אכן רואים את המצב הקשה בשטח".

כמויות הגשם שירדו עד כה
כמויות הגשם שירדו עד כה | צילום: חדשות 13

אייל וייזר, סגן ראש עיריית נהריה, אמר כי "ספיקת הגשם שירדה הייתה יוצאת דופן בצורה משמעותית. הגעתון כמעט ולא הציף את העיר, מרבית המים הגיעו מכל אגן הניקוז של הגליל המערבי. זו לא הבעיה שהייתה במשך השנים של הצפת הנהר, זו בעיה אחרת. אנחנו בעירייה נערכנו כראוי למצב".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-environment-20200108-1608' autoplay='0' credit='קרדיט: אורן גוזלן' desc='קפה בורדו בנהריה' kid='1_anpru3h1' duration='30'']

רס"ר חזי מוצפי, דובר מחוז חוף בכיבוי והצלה סיפר כי "אנחנו פעולים בעשרות אם לא במאות אירועים של חילוצים מכלי רכב ובתים. יש אוטובוס עם תלמידים שאנחנו הולכים לחלץ אותם ואנחנו פועלים בכל המרחב".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-environment-20200108-1627' autoplay='0' credit='דוד פישלר' desc='נהריה מוצפת' kid='1_55r8e8d4' duration='12'']

בשל ההצפות הכבדות, צה"ל מסייע בחילוץ אזרחים בקניון ארנה בעיר. כמו כן, המשטרה איתרה שלושה נעדרים בעיר לאחר שככל הנראה התהפכו עם רכבם ברחוב שפרינצק שהוצף. בתום סריקות תחת המים ובסביבת הרכב אחר אנשים שהיו בו, אותרו שלושת יושבי הרכב. בתוך כך, הצבא ממשיך לעבור בין כלי הרכב ולסרוק אחר לכודים.

בתוך כך, הכלבייה של עמותת "נהריה אוהבת חיות" הוצפה בגשמים העזים שיורדים בצפון. עשרות כלבים מפונים מהמקום, ובעמותה ביקשו מהציבור לסייע באומנה זמנית של בעלי החיים.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-environment-20200108-1612' autoplay='0' credit='אורי קלנר' desc='שלג באודם' kid='1_wzartkur' duration='15'']

מוקדם יותר היום, בשל החמרה במזג האוויר, עיריית נהריה הנחתה את התושבים לא לצאת מהבתים. ישנה חסימה של רחובות רבים בעיר וצוותי העירייה בשיתוף כוחות הביטחון וההצלה פועלים בשטח. מרשות המים נמסר כי כפועל יוצא מכמויות הגשמים נחל געתון הציף את נהריה.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-environment-20200108-1618' autoplay='0' credit='' desc='ואדי נסנאס, חיפה' kid='1_75ozpmux' duration='10'']

נזקי מזג האוויר ברחבי הארץ
נזקי מזג האוויר ברחבי הארץ | צילום: שירותי כבאות זבולון, דודי פישלר, הילה לביא