מכת האלימות בפעוטונים: סייעת מרמת גן נעצרה בחשד לגרירת פעוט

הסייעת, בת 45, נלקחה אתמול לתחנת המשטרה לאחר שהתקבלה תלונה בעניינה. ההורים התלוננו במשטרה אחרי שצפו בתיעוד מהגן שבו נראית הסייעת גוררת לכאורה את אחד הפעוטות

גן ילדים (אילוסטרציה) ,Fotolia
גן ילדים (אילוסטרציה) | צילום: fotolia
סייעת בגן ילדים ברמת גן נעצרה אתמול בחשד לאלימות כלפי פעוט במהלך שהותו בגן, זאת לאחר שבמשטרה התקבלה תלונה בעניינה. מעצרה של בת ה-45 הוארך היום (חמישי) ביום אחד. ההורים חשדו שישנה אלימות בגן כלפי אחד הילדים, בדקו את המצלמות וראו אירוע אחד שבו היא לכאורה גוררת ילד בן שנתיים. לכתבות נוספות בנושא >> החשד להתעללות בפעוטון בחולון: הגננת והסייעות שוחררו ממעצר מכת מדינה: חשד להתעללות נוספת בפעוטון בחיפה "הטיחו, גררו והשפילו": כתב אישום נגד 4 סייעות מ"גן הזוועות"
חצר משחקים בגן ילדים (ארכיון)
חצר משחקים בגן ילדים (ארכיון) | צילום: חדשות 13
לפי גורמים שצפו בסרטון, לא ברור אם מדובר באירוע ודאי של אלימות. עם זאת, בית המשפט החליט להאריך את מעצרה ביום כדי למצות החקירה. היה להורים חשד שיש אלימות כלפי אחד הילדים, בדקו במצלמות וכאמור ראו את אותו אירוע ופנו למשטרה. אמו של אחד הפעוטות מסרה לחדשות 13: "הילד ראה תמונה של צוות הגן והצביע על אחת מנשות הצוות כמי שפגעה בו. שאלתי בקבוצת הווטסאפ של האימהות וגילינו שיש כמה ילדים שיש להם רגרסיה לאחרונה. פנינו לעירייה (בית עמנואל שמפעילה את הגן זו חברה עירונית), בגן יש תיעוד מצלמות של משרד הרווחה, אז הסמיכו שם מישהו שיביא במצלמות. לגבי אותה סייעת לא מצאו, אבל כן ראו תיעוד גרירה של סייעת אחרת". ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן, הגיב על המקרה: "נמשיך לגלות אפס הכלה לכל התנהגות חריגה של צוותי חינוך ומקסימום שקיפות כלפי ההורים. תפוחים רקובים יהיו תמיד מעת לעת לצערנו בכל תחום. תפקידנו לסנן אותם מראש ככל האפשר, לאתר אותם במהרה ולסלקם, ואת זה אנחנו עושים. פניתי למשטרת ישראל בכדי להבין האם יש במקרה נסיבות שמחייבות צעדים מיידיים מצד העירייה או החברה המפעילה. הילדות והילדים שלנו הם הדבר הכי יקר ורגיש לכולנו ואנו נוהגים בהם ובכל הקשור אליהם בחרדת קודש. מי שפוגע בהם קלה כבחמורה, פוגע מבחינתנו בקודש הקודשים ובאופן בלתי נסלח". אמש, מאות מפגינים מחו מול ביתן של שתיים מהסייעות מהפעוטון בחולון, שבו על פי החשד הן התעללו בפעוטות. המפגינים הביעו התנגדות לשחרור הסייעות למעצר בית, וקראו: "זה יכול לקרות ליקיריכם". בתוך כך, משרד העבודה והרווחה פירסם את עיקרי תקנות חוק הפיקוח לגיל הרך, לפיהם, בתוך שנה, עד ספטמבר 2021 יחס מטפלת-תינוקות יירד ל-5:1 ומספר התינוקות יוגבל ל-20 בקבוצה. כמו כן, המטפלות יחויבו לעבור הכשרה והדרכה בתחום החינוך לגיל הרך והתמודדות עם מצבי לחץ ושחיקה, קורסי עזרה ראשונה והשתלמויות חינוכיות תקופתיות. תיערך בדיקת מסוכנות בנוסף לבדיקת הרישום הפלילי לכל מטפלת.
הפגנה בחולון נגד שחרור סייעות שעל פי החשד התעללו בפעוטות
הפגנה בחולון נגד שחרור סייעות שעל פי החשד התעללו בפעוטות | צילום: אדיר טלמור
עוד פורסם כי על המעונות להציג למשרד ולהורים תוכנית חינוכית התפתחותית שנתית לקידום התפתחות הילד בסיוע מדריך חינוכי מקצועי. ההורים יוכלו להקים ועד הורים רשמי אשר יפעל בשיתוף פעולה עם הנהלת המעון. מטעמו של שר העבודה והרווחה, איציק שמולי נמסר כי "ההגנה על שלומם ועל רווחתם של חסרי הישע היא עבורי משימת חיים. כפי שהתחייבתי, אני מפרסם היום לאחר מאמץ עקבי ונחוש את התקנות שבכוחן לחולל מפנה היסטורי בתחום הגיל הרך: במקום ההפקרות שהתחוללה כאן בשנים האחרונות - הסדרה ברורה עם תקינה טובה יותר, חובת הכשרה ופיקוח הדוק".