השוטר החשוד בירי בסלמון טקה הוצא לחופשה כפויה של חודש

מחלקת המשמעת של המשטרה החליטה להשעות ל-30 ימים את הקצין • היועמ"ש ומ"מ המפכ"ל הודיעו על הקמת צוות מיוחד שיפעל להבטיח טיפול אפקטיבי בתלונות בני העדה האתיופית

סלומון טקה, נהרג על ידי שוטר בחיפה
סלומון טקה, הצעיר ממוצא אתיופי שנהרג על ידי שוטר | צילום: חדשות 13

הירי בסלמון טקה: מחלקת המשמעת של המשטרה החליטה להשעות את הקצין שחשוד בירי סלמון טקה, ולהוציא אותו לחופשה כפויה של 30 ימים. מקורב לקצין אמר כי "הוא רוצה לחזור למשטרה ולשרת בה כקצין כפי שרצה עוד לפני המקרה". מחר צפוי עורך הדין יאיר נדשי המייצג את הקצין, למסור תגובה להחלטה.

בתוך כך, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ומ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, הורו להקים צוות מיוחד שיפעל להבטיח טיפול יעיל ואפקטיבי מצד המשטרה ומח"ש בתלונות מצד בני העדה האתיופית, ובראשו יעמדו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וסגן המפכ"ל. זאת, לאחר הסערה הגדולה וגל המחאות שעורר הירי בצעיר.

הקמת הצוות הגיעה בעקבות מספר התייעצויות שהתקיימו בימים האחרונים בצמרת משרד המשפטים, פיקוד המשטרה ומערכת אכיפת החוק, לרבות שתי ישיבות שקיים מנדלביט עם נציגים של קהילת יוצאי אתיופיה, בהשתתפות מ"מ מפכ"ל המשטרה, מנכ"לית משרד המשפטים, פרקליט המדינה, נציגים של הפיקוד הבכיר במשטרה וגורמי התביעה המשטרתית, נציגים בכירים של יעוץ וחקיקה ופרקליטות המדינה, מנהלת מח"ש וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות.

לכתבות נוספות בנושא: 

משפחת טקה מאיימת: נפנה לבג"ץ אם לא יועברו אלינו חומרי החקירה

מסתמן: הקצין שירה בסלמון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

הקצין שירה למוות בסלמון טקה שוחרר ממעצר בית

אביו של סולומון טקה בעצרת לזכרו
אביו של סולומון טקה בעצרת לזכרו

היום בצהריים פנתה משפחתו של סלמון טקה לפרקליט המדינה שי ניצן ולראשת מח"ש קרן בר מנחם-קרניאל, בדרישה נוספת לקבל לידיהם את חומרי חקירת הפרשה. הפנייה נעשתה באמצעות הקליניקה לקידום שוויון של אוניברסיטת בר אילן. המשפחה, שדרשה לעיין בחומרי החקירה בטרם השלמתה, ולפני שניצן מגבש את החלטתו בתיק, מאיימת כעת כי תפנה לבית המשפט במידה ובקשתה לא תיענה פעם נוספת.

"אנו שבים ומבקשים לקבל את החלטתכם בעניין כעת, ובטרם גיבוש החלטה בדבר העמדה לדין", נכתב בפניית המשפחה. "ככל שהבקשה תידחה, או לא נקבל מענה עד ליום שני הקרוב, נפנה לבית-המשפט בבקשת סעד מתאים".

אימו של סלמון טקה באזכרה
אימו של סלמון טקה באזכרה | צילום: חדשות 13

אתמול דווח בחדשות 13 כי ככל הנראה, במחלקה לחקירות שוטרים עתידים להאשים את הקצין שירה למוות בסלמון טקה בגרימת מוות ברשלנות. מדובר בסעיף מופחת לעומת המתה בקלות דעת, שמוקדם יותר יוחסה לקצין.

בסוף השבוע האחרון הועבר חומר החקירה לידי פרקליטי מח"ש, ובימים אלה הם עוברים עליו. ייתכן כי בהמשך יוחלט על השלמות חקירה. בסופו של דבר, מי שיחליט על סעיף האישום יהיה פרקליט המדינה, שי ניצן - ועדיין ישנה אפשרות שהסעיף יופחת עוד יותר, לעבירה משמעתית.

פרקליט המדינה שי ניצן
פרקליט המדינה שי ניצן | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר אמש החליט בית המשפט לשחרר ממעצר בית את הקצין, תחת איסור כניסה לתחנת המשטרה זבולון למשך 45 ימים, ואיסור הגעה לזירת הירי בקריית חיים. בדיון הודיעה נציגת המחלקה לחקירות שוטרים כי החקירה הסתיימה והתיק הועבר לפרקליטות. בעקבות הרפורמה בעבירות ההמתה שנכנסה לתוקפה לפני חמישה ימים, הומרה העבירה המיוחסת לקצין מהריגה ברשלנות להמתה בקלות דעת, שדינה עד 12 שנות מאסר.

נציגת מח"ש אמרה במהלך הדיון בבית המשפט השלום בחיפה, כי החוקרים נמצאים בקשר רציף עם בני משפחתו של סלמון טקה, ומעדכנים אותם בשלבי ההליך והחקירה. היא הוסיפה כי טרם התקבלה החלטה אם הקצין יחזור לעבודתו במשטרה וכי הוא משתף פעולה עם חוקריו. הקצין נכנס לאולם כשהוא מלווה באבטחה כבדה של מספר שוטרי יס"מ.