בעקבות חקירת הירי בסלמון טקה: ראש מח"ש קיבלה מסרונים מטרידים

בימים האחרונים נשלחו לקרן בר מנחם הודעות רבות, שבהן הועלתה ביקורת על התנהלות המחלקה במסגרת פרשת מקרה הירי בצעיר ממוצא אתיופי. במשטרה שוקלים כעת לתגבר את האבטחה סביבה. "אתם ביזיון"

זמן צפייה: 01:05

בימים האחרונים קיבלה ראש מח"ש, קרן בר מנחם, הודעות רבות שבהן הועלתה ביקורת על התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים במסגרת פרשת הירי בסלמון טקה, וברקע מחאות העדה האתיופית. כך נודע היום (ראשון) לחדשות 13.

באחד מהמסרונים נכתב: "מח"ש משתפת פעולה עם המשטרה, אתם ביזיון - נא לשחרר את הסרטון המתעד את האירוע". זאת, על אף שלא קיים סרטון כזה.

בתוך כך, בשבועות האחרונים נערכות הפגנות מול ביתה של בר מנחם, ובמשטרה שוקלים לתגבר את האבטחה סביבה.

עוד בחדשות 13:

חוקרי מח"ש סבורים: גרסת הקצין שירה בסלמון טקה – אמינה

יוצאי אתיופיה חסמו את יציאת השר אוחנה ממפגש פעילים • תיעוד

עקב מחאת יוצאי אתיופיה: המשטרה תקים יחידה חדשה למגוון תרבותי

קרן בר מנחם
קרן בר מנחם

לפני כעשרה ימים, חסמו עשרות יוצאי אתיופיה את יציאת שר המשפטים אמיר אוחנה ממפגש פעילים שהתקיים בבית פרטי בקריית מלאכי. המפגינים דרשו מאוחנה לחשוף את תיעוד הירי בסלמון טקה.

במהלך המפגש, העלה אחד הנוכחים תמונה לפייסבוק. כמה מבני הקהילה ראו את התיעוד, והגיעו למקום. אוחנה נכנס לרכבו, והנוכחים הקיפו אותו ולא אפשרו לו לצאת מהמקום. אוחנה לא יצא מהרכב, והזעיק את המשטרה. בשלב מסוים הצליח אוחנה לחזור לבית הפעיל, והמתין למשטרה. כשהגיעו השוטרים, הם הבריחו אותו דרך אחורי הבית. היום, ציינו רבים חודש למותו של טקה.

מוקדם יותר באותו יום, עשרות בני אדם השתתפו בצעדה לזכר קורבנות בני העדה האתיופית מאלימות משטרתית, במלאת 30 ימים למותו של טקה. את האירוע יזמו משפחתו של טקה ומשפחתו של יוסף סלמסה שנהרג בשנת 2014 כתוצאה מאלימות משטרתית, כך לפי הטענות.

הפגנת יוצאי אתיופיה בקריית מלאכי נגד שר המשפטים אמיר אוחנה
הפגנת יוצאי אתיופיה בקריית מלאכי נגד שר המשפטים אמיר אוחנה

כזכור, הירי בצעיר שאירע לפני כחודש, גרר אחריו גל מחאות נרחב של בני העדה ברחבי הארץ. המחאות כללו חסימות כבישים רבות ואף הידרדרו לעימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים שהובילו לפציעתם ולמעצרם של עשרות מפגינים וכן לפציעת שוטרים.

בעקבות המחאה, הודיעו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן על הקמת יחידה חדשה במשטרה: "היחידה לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי". במסגרת הקמתה, יופעל מדור מקצועי שיופקד על "הטמעת התודעה הרב תרבותית" ויפקח על הטיפול בתלונות ציבור כנגד שיטור יתר.

הקמת היחידה החדשה מגיעה ברקע השיח בין המשטרה להנהגת יוצאי אתיופיה, והיא תהיה אמונה על קידום ופיתוח הכשירות התרבותית במשטרה, ועל מתן כלים לשוטרים בכדי לשפר את הממשק עם אוכלוסיות מיוחדות בחברה הישראלית, כל אחת על פי תרבותה הייחודית.